Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 17 LISTOPADA

corner na Bułgarskiej  Foto: lepszyPOZNAN.pl / ag

Słońce w znaku Skorpiona

Międzynarodowy Dzień Studentów, obchodzony od 1941 roku. Święto jest pamiątką wydarzeń, które miały miejsce 17 listopada 1939 w Czechosłowacji, kiedy to tysiące studentów protestowały przeciwko wtargnięciu nazistów na teren ich państwa. Antyfaszystowskie manifestacje zostały bezwzględnie stłumione, wielu studentów zginęło, 1200 trafiło do obozów koncentracyjnych.
Dzień Narodowego Odrodzenia Azerbejdżanu
Dzień Walki o Wolność i Demokrację obchodzony w Czechach i na Słowacji
Święto Armii w Demokratycznej Republice Konga
Dzień Prezydenta obchodzony na Wyspach Marshalla

Włochy – Dzień Czarnego Kota – Dzień bez przekleństw

Osoby urodzone 17 listopada mają wiele cennych zalet. Są niezwykle uczuciowi i pracowici. Starają się zawsze być prawdomównymi i wiarygodnymi. Cenią sobie niezależność i swobodę. Są krytyczni do samych siebie i do innych.

Niezależnie od sukcesów widoczna jest u nich duma i godność. Trudno jest im jednak ułożyć sobie harmonijne stosunki rodzinne i domowe, gdyż są niestali w uczuciach, pyszni i drażliwi.

Cytaty na dziś:

• Zdarza się, że salwę honorową oddaje pluton egzekucyjny Włodzimierz Ścisłowski
• Być szczerym to znaczy udawać siebie. Zdzisław Kałędkiewicz
• W listopadzie kapusty pełne kadzie. Przysłowie.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1410 Wojciech Jastrzębiec biskup poznański eryguje parafię w Rydzynie.

1516 Pod Gnieznem urodził się Klemens Janicki, Ianicius – poeta uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela humanistycznej poezji polsko-łacińskiej XVI wieku. Autor m.in. elegii “O sobie samym do potomności”.

Projekt pomnika Janickiego autorstwa Dariusza Wieczerzaka Foto: Wielkopolski Związek Artystów RzeźbiarzyPrzyszły poeta był synem chłopa. Uczył się w szkole elementarnej w Żninie oraz w Kolegium Jana Lubrańskiego w Poznaniu. To właśnie w Akademii Lubańskiej powstał w latach 1536-1537 pierwszy zbiór utworów Janickiego zatytułowany Vitae archiepiscoporum Gnesnensium (Żywoty arcybiskupów gnieźnieńskich).

W Poznaniu Janicki prawdopodobnie pracował jako bibliotekarz, tutaj też przez krótki okres miał styczność z arcybiskupem Krzyckim. Stał się on pierwszym mecenasem Janickiego, ułatwił mu start, za co wdzięczny poeta poświęcił opiekunowi wiele wierszy.

22 lipca 1540 otrzymał dyplom doktora filozofii Uniwersytetu Padewskiego, od papieża Pawła III zaś – laur poetycki jako poeta laureatus.

Pobyt we Włoszech i poznawanie przez niego kultury antycznej skróciła Janickiemu puchlina wodna. Po powrocie do kraju żył w obliczu nadciągającej śmierci, o której wspominał w tomie elegii Tristium liber, zwłaszcza w elegii O sobie samym do potomności (De se ipso ad posteritatem). Został proboszczem w Gołaczewach.

W Centrum Kultury Zamek corocznie odbywa się Ogólnopolskiego Konkursu Wierszy o Laur Klemensa Janickiego. W 2009 roku miał miejsce konkurs na projekt pomnika poety, który planowano postawić na skwerze u wylotu ulicy Rynkowej na Starym Mieście. Ostatecznie przedsięwzięcia nie zrealizowano, dziś znajduje się tam popiersie Romana Wilhelmiego.

Monument Klemensa Janickiego

Pomnik Klemensa Janickiego przy ul. Masztalarskiej, fot. UMP

1767 O godzinie pierwszej po północy przestraszył miasto, najbardziej zaś mieszkańców przedmieść, pożar jaki powstał we wsi Dębiec.

Ogień spowodowała służąca domowa, która by zabrać len, weszła na strych domu ze świecą. Iskry ze świecy zapaliły len, a potem słomiany dach. Dzięki pomocy udzielonej przez sąsiadów spłonęła jedynie część domu.

Na podstawie: Kroniczka rezydencji Karmelitów Trzewiczkowych w Poznaniu przy kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa na ul. Żydowskiej. Opracowane przez Jacka Wiesiołowskiego, Wydawnictwo Miejskie, 2005

1924 Cyryl Ratajski, prezydent miasta Poznania, powołany został na stanowisko ministra spraw wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego.

Rzad RP Wladyslawa Grabskiego rok 1924 Foto: wikipedia.pl

2008 Poznańska ENEA S.A., jako pierwsza spółka energetyczna, zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

2010 Fantastyczny wieczór na stadionie przy ul. Bułgarskiej! W pierwszym międzynarodowym meczu rozgrywanym na nowym stadionie Lecha, Polska pokonała 3:1 uczestnika mundialu 2010, Wybrzeże Kości Słoniowej, a gole dla Polaków strzelali piłkarze związani z Wielkopolską.

Największe brawa za dwie bramki zebrał Robert Lewandowski, do czerwca tego roku napastnik Lecha. Także aplauz żegnał Ludovica Obraniaka, zdobywcę trzeciej bramki. Jego przodkowie wyjechali do Francji z Pobiedzisk. Przez cały mecz w obronie reprezentacji grał lechita Grzegorz Wojtkowiak.

2020 Zmarł pastor Robert D. Gamble, poznański wydawca Harrego Pottera, twórca Radia Obywatelskiego i pomysłodawca wielu społecznych przedsięwzięć, zasłużony dla Miasta Poznania.

Robert Gamble Foto: Wydawnictwo Media RodzinaRobert D. Gamble urodził się 9 marca 1937 roku. Jego pradziadkiem był James Gamble, Irlandczyk o szkockich korzeniach, który w 1819 roku przypłynął do Ameryki. W 1837 roku wraz z Williamem Procterem założył przedsiębiorstwo Procter & Gamble, które początkowo sprzedawało mydło, a potem stało się jednym z największych światowych koncernów.

Pierwszy raz odwiedził Polskę w czasie studiów na Harvardzie, kiedy w 1958 roku przyjechał do Warszawy na zaproszenie Zrzeszenia Studentów Polskich. Traktował ten wyjazd jako egzotyczne wakacje za żelazną kurtyną. Mieszkał wtedy w domu Leszka Jęczmyka, tłumacza literatury, z którym się zaprzyjaźnił na lata. Przez cały czas interesował się Polską. Kiedy w stanie wojennym do Bostonu przyjeżdżali Polacy, pomagał im znaleźć mieszkanie czy załatwić sprawy urzędowe.

Kiedyś w „International Herald Tribune” natrafił na apel podziemnej „Solidarności” o sierpniowy bojkot alkoholu. Napisano w nim, że podatki z alkoholu są drugim co do wielkości źródłem przychodów komunistycznego rządu. Zrozumiał wówczas, że z komunizmem trzeba walczyć trzeźwością. Przez znajomych Polaków nawiązał kontakt z grupą AA w Poznaniu. Przysyłał do Polski amerykańskich terapeutów i zapraszał polskich terapeutów na szkolenia do Ameryki. To za jego sprawą dziś w Polsce jest ponad 2 tysiące grup AA. A książki AA od lat znajdują się w ofercie wydawnictwa Media Rodzina.

W 1992 roku postanowił wydać po polsku poradnik Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły, który pomógł jemu samemu jako ojcu. Z upadającego Wydawnictwa Poznańskiego przechwycił redaktora Bronisława Kledzika i z jego pomocą, za własne pieniądze wydał tę książkę. Nie myślał o wydawnictwie jako biznesie, bardziej jako o misji. W Poznaniu wynajął pokój w salezjańskim domu parafialnym na Winogradach. Po latach kupił tę willę i do dziś wydawnictwo Media Rodzina ma w niej siedzibę.

Równocześnie z wydawnictwem we wczesnych latach dziewięćdziesiątych założył w Poznaniu Radio Obywatelskie, talk radio rodem z Ameryki. Wtedy ta forma nie była powszechna w Polsce. Hasło rozgłośni brzmiało: „Radio, które słucha Ciebie”.

W wydawnictwie i szeroko poza nim dał się poznać jako Człowiek niezmiernie dobry. Cierpliwy, tolerancyjny, słuchający innych. Nigdy nikomu niczego nie narzucał. Kto Go znał dobrze, wiedział też, że jest uparty, ale w dobry, konstruktywny sposób. Miał wszystkie cechy wspaniałego, wielkiego Człowieka, który osiągnął bardzo wiele, ale nigdy dla siebie, zawsze dla innych.

Przez kilkanaście lat każdą Wigilię spędzał w przejściu podziemnym pod rondem Kaponiera w Poznaniu. Organizował tam świąteczny poczęstunek dla bezdomnych i nie tylko. Poznańska Wigilia Pod Rondem przeszła już do historii, choć po przebudowie ronda tego miejsca już nie ma.

Robert był Człowiekiem-legendą. Za zasługi w rozwoju ruchu AA w Polsce prezydent RP odznaczył Go w 1999 roku Krzyżem Oficerskim Orderu RP. W 2015 roku otrzymał Honorową Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a rok później odznaczenie „Zasłużony dla Miasta Poznania”.

Choć mieszkał w Poznaniu przez prawie trzydzieści lat, zawsze powtarzał, że jest Amerykaninem szkocko-irlandzkiego pochodzenia. Mieszkał w Polsce, bo tu był jego drugi dom. Nie chciał mieć podwójnego obywatelstwa, bo jak twierdził, wystarcza mu odpowiedzialności za jeden kraj. Głosował w Ameryce. Jego bohaterem był Barack Obama, którego autobiografię wydał w Polsce, jeszcze zanim ten został prezydentem. W swoich ostatnich dniach, już w szpitalu, Bob martwił się o losy wyborów w Stanach, ale wierzył w Joe Bidena, którego autobiografię Obiecaj mi, tato opublikował w Polsce kilka miesięcy wcześniej. Miał nadzieję, że powtórzy się scenariusz z roku 2008, kiedy okazało się, że wydał książkę przyszłego prezydenta. Bob zdążył ucieszyć się z wygranej Bidena. Odszedł dwa tygodnie po wyborach. [za: wspomnienie na stronie wydawnictwa Media Rodzina]

ZDARZYŁO SIĘ 17 LISTOPADA

9 Urodził się Wespazjan, cesarz rzymski.

1370 W katedrze na Wawelu odbyła się koronacja Ludwika Węgierskiego, z rodu Andegawenów, na króla Polski. Spokrewniony z Piastami (jego matką była córka Władysława Łokietka Elżbieta) objął polski tron na podstawie umowy z Kazimierzem Wielkim.

1593 Po śmierci szwedzkiego króla Jana III, jego syn król Polski i Litwy Zygmunt III Waza został także królem Szwecji. Unia polsko – szwedzka przetrwała 8 lat.

1648 Jan Kazimierz został wybrany na króla Polski.

1833 Urodził się Lucjan Rydel, polski lekarz, okulista, profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego (zm. 1895).

1846 Carl Zeiss otrzymał koncesję na otwarcie i prowadzenie pracowni instrumentów mechanicznych i optycznych w Jenie.

1869 Po 10 – letnim okresie budowy otwarto Kanał Sueski. Jego budowa pochłonęła 125 tysięcy ludzkich istnień.

1869 Anglik James Moore został zwycięzcą pierwszego wyścigu rowerowego Paris – Rouen.

1884 W USA przeprowadzono pierwszą operację na ludzkim mózgu.

1887 Urodził się Bernard Montgomery, brytyjski marszałek. W 1942 roku zwyciężył wojska Osi pod El-Alamejn, w latach 1951-1958 zastępca naczelnego dowódcy sił NATO w Europie.

1905 Urodził się Adam Ważyk, poeta, prozaik i eseista, tłumacz. Należał do polskiej awangardy międzywojennej, stworzył “Antologię współczesnej poezji francuskiej”, otrzymał nagrodę PEN-Clubu za przekłady. Zmarł 13.8.1982 r

1913 Urodził się Aleksander Bardini, wybitny aktor, reżyser i pedagog. Przez wiele lat profesor Bardini był wykładowcą w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej a od lat 60 związany z wrocławskim Przeglądem Piosenki Aktorskiej. Występował w filmach Kieślowskiego, Wajdy, Zanussiego. Zmarł 30 lipca 1995 roku

1918 Naczelnik państwa Józef Piłsudski powierzył Jędrzejowi Moraczewskiemu misję utworzenia pierwszego rządu po odzyskaniu niepodległości.

1942 Urodził się Martin Scorsese, amerykański reżyser filmowy.

1942 Urodziła się Anna Seniuk, polska aktorka.
http://www.youtube.com/watch?v=zjRc–xCWFs

1944 Urodził się Danny DeVito, amerykański aktor i reżyser filmowy. Odtwórca ról w filmach: “Lot nad kukułczym gniazdem”, “Bliźniacy”, “Czułe słówka”, “Klejnot Nilu”.

1959 Na dwóch szkockich lotniskach, Prestwick i Renfrew, otwarto pierwsze na świecie sklepy bezcłowe. Wkrótce po tym podobny sklep został otwarty w londyńskim porcie lotniczym Heathrow.

1966 Numer 1 brytyjskiej listy przebojów: “Good Vibrations” – The Beach Boys.

1966 W Paryżu urodziła się Sophie Marceau, aktorka francuska. “Prywatka”, “Studentka”. Była żoną polskiego reżysera Andrzeja Żuławskiego.

1970 Na Księżycu wylądowała radziecka stacja “Łuna 17” z samobieżnym aparatem “Łunochod 1”, automatycznie sterowanym z Ziemi.

1979 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: “Stall” – The Commodores.

1989 Nadano ostatnie wydanie Dziennika Telewizyjnego.

Od roku 1958 serwis informacyjny Telewizji Polskiej był jednym z ważniejszych narzędzi propagandy reżimu komunistycznego. Szczególną rolę odegrał w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Historia zatacza koło. Podobnie mamy teraz za rządów PiS w Telewizji Polskiej TVP. Propaganda, kłamstwa i manipulacja tak Polacy oceniają główny dziennik programu zarządzanego przez funkcjonariusza PiS Jacka Kurskiego.

1989 Zdemontowano pomnik Feliksa Dzierżyńskiego w stolicy, a plac jego imienia przemianowano na Plac Bankowy.

1997 Utworzono rząd Jerzego Buzka. Rząd koalicyjny AWS i UW.

2000 W Paryżu ukazał się ostatni numer “Kultury”, wydawanej od roku 1946 pod redakcją Jerzego Giedroycia.

2002 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Dirrty” – Christina Aguilera; UK Top Album: “Unbreakable – The Greatest Hits Vol. 1” – Westlife.
http://www.youtube.com/watch?v=PVTQa7SNK8g

2002 Były premier Włoch Giulio Andreotti został skazany na 24 lata więzienia za zlecenie mafii zabójstwa dziennikarza.

2003 Arnold Schwarzenegger rozpoczął urzędowanie jako gubernator Kalifornii.

2005 W wieku 63 lat zmarł aktor Marek Perepeczko.

2007 Po wygranej w Chorzowie z Belgią piłkarska reprezentacja Polski po raz pierwszy zapewniła sobie awans do Mistrzostw Europy.

Imieniny obchodzą: Grzegorz, Salomea, Zbysław, Elżbieta, Hortensja

Grzegorz: imię to wywodzi się od greckiego słowa gregorios „gorliwy, czuwający”. W Polsce pojawiło się w średniowieczu. Samych kanonizowanych i beatyfikowanych papieży noszących to imię było pięciu, było również siedmiu innych świętych tego imienia.

Uważajcie na szefa Grzegorza! Astrolog twierdzi, że Grześ lubi komenderować innymi, jest oschły, a jego lodowaty potrafi zbić z tropu najbardziej pewnych siebie. Despota bez woli dyplomacji, często sam ściąga na siebie kłopoty. Ale trzeba przyznać, że jest skuteczny, gdy pracuje w zespole – pod warunkiem, że to on tym zespołem kieruje. Miewa chwile błyskawicznych i błyskotliwych działań.

Salomea, imię biblijne, pochodzi z języka hebrajskiego od wyrazu shalom – pokój lub shalam – postawić, położyć

Salomea to osoba towarzyska, ceni rodzinę i dom. Altruistka. Jest energiczna, zaradna i gospodarna. Umie postępować z ludźmi by ich nie zranić. Jest elokwentna i ma poczucie humoru. Ma uzdolnienia lingwistyczne i skłonności do nauk ścisłych.

Zbysław, pierwotnie oznaczało stawać się, być, później imię interpretowano jako „krzepiący sławę”, imię słowiańskie.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / ag, wikipedia.pl, Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy, UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz