K U L T U R A

Największy festiwal filmów dokumentalnych startuje w Poznaniu!

Kino Muza neon  Foto: ROSM

Można już kupować bilety na największy festiwal filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity, który odbędzie się w kinie Muza.

W pierwszy festiwalowy weekend w Muzie filmy Konkursu Głównego obejrzy jury, które przyzna Nagrodę Wolności ufundowaną przez Miasto Poznań. W salach kinowych będzie można spotkać reportażystkę Ewę Ewart, edukatorkę Agnieszkę Jankowiak – Maik, znaną szerzej jako Babka od Histy oraz reżysera Klaudiusza Chrostowskiego. Zwycięski film, którego twórcy dostaną 3 tysiące euro poznamy podczas gali, w czwartek 16.05 o godz. 20:00.

Zwycięzcę wyłoni także publiczność. W czterech miastach – obok Warszawy, Wrocławia i Gdyni – w Poznaniu Widzowie i Widzki ocenią jedenaście produkcji nominowanych do nagrody Onet.pl Big Screen Doc. To filmy, które ukazują zjawiska ze świata kultury, sportu czy ekologii. Reżyser lub reżyserka zwycięskiego obrazu dostanie 1000 euro.

MDAG TO NIE TYLKO FILMY

W tym roku przygotowaliśmy 12 wydarzeń dodatkowych, na które zaprosiliśmy blisko 20 ekspertów oraz twórców i bohaterów wyświetlanych produkcji. Trzy z nich, które odbędą się w pierwszy festiwalowy weekend – informuje Olga Sokal, rzeczniczka prasowa festiwalu.

Piątek, 10 maja | godz. 20.30 | Sala nr 1 | Kino Muza

W piątek wieczorem zaplanowano otwarcie festiwalu. Po seansie „LASU” – filmu otwarcia 21. edycji MDAG, zapraszamy na spotkanie z jego reżyserką, Lidią Dudą oraz z bohaterami tej produkcji: Asią, Markiem, Marysią, Ignacym oraz Frankiem. Obraz opowiada o kryzysie uchodźczym na granicy polsko-białoruskiej, widzianym oczami rodziny, która zamieszkała na terenie Puszczy Białowieskiej.

Sobota, 11 maja | godz. 21.15 | Rynek Łazarski

Organizatorzy zapraszają do kina plenerowego. W ramach Łazarskiego Przeglądu Filmowego odbędzie się pokaz specjalny filmu PIANOFORTE w reżyserii Jakuba Piątka. Produkcja opowiada o drodze do Konkursu Chopinowskiego. Bohaterami są jego młodzi uczestnicy z różnych stron świata, których życie od dzieciństwa było podporządkowane grze na fortepianie. Wszyscy dzielą podobne marzenie i zostaną bezlitośnie zweryfikowani przez konkursowy mechanizm.

Niedziela, 12 maja | godz. 15.00 | Sala nr 1

Po filmie „SKRADZIONE CIAŁO” (reż. Sophie Compton, Reuben Hamlyn) organizatorzy zapraszają na rozmowę z Paulą Skrzypecką, doktorą nauk prawnych, specjalizującą się w prawie nowych technologii, w tym w bezpiecznym i legalnym tworzeniu i wdrażaniu modeli AI oraz ochronie danych osobowych. Pretekstem do rozmowy jest film o młodej studentce Taylor (jej tożsamość została celowo zmieniona), która stała się ofiarą deepfake’ów. Pewnego dnia znajduje w sieci film pornograficzny ze swoim udziałem. Policja nie reaguje, a ona nic nie może z tym zrobić. Cyfrowe prawo w tym zakresie nie istnieje.

Listę pozostałych wydarzeń dodatkowych od dziś można znaleźć na stronie www.mdag.pl.

Bilety można kupić w kasie Kina Muza oraz w internecie na stronach kina i festiwalu. Ceny biletów na seanse wahają się między 14 a 20 zł w zależności od przysługujących ulg. W ofercie są też imienne karnety festiwalowe, dostępne w kasie kina. Karnety na minimum dziesięć seansów będą osiągalne do wyczerpania puli, najpóźniej do 9.05.

Transatlantyk 2014 - seans w kinie Muza Foto: Transatlantyk / Bartosz Dziamski
Użyte w artykule zdjęcia: ROSM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz