K U L T U R A

Czeka Nas Muzyczne Święto: Enter Enea Festival

12. Enter Enea Festival - Marialy Pacheco & Omar Sosa  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Nadchodzi Enter Enea Festival, który w swojej 14. edycji obiecuje wyjątkowe przeżycia muzyczne. Wydarzenie odbędzie się w Poznaniu pod koniec maja, w dniach 26-29.05, nad Jeziorem Strzeszyńskim. Planowanych jest 10 koncertów oraz bogaty program wydarzeń związanych ze sztukami wizualnymi. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Leszek Możdże.

Voo Voo & Leszek Możdżer: Nowe Iskrzenie na Scenie

Połączenie znanego, jakże dobrze już dotartego składu Voo Voo z pianistyką Leszka Możdżera to zapowiedź nowego iskrzenia. Wojciech Waglewski ze swoim nonszalancko podanym mistrzostwem (jego palce okazują się nadzwyczaj sprawne kiedy tylko zechce im pozwolić pobiegać po gryfie), otoczony wierną załogą dostaje jakby nowej werwy w tym składzie i chociaż nadal oznajmia ważne treści mimochodem i rozluźnionym głosem, to biegniki Możdżera wydają się uruchamiać w nim dodatkowe pokłady witalności. Za plecami solidnie brzmiąca, pewnie trzymająca puls sekcja rytmiczna w osobach Karima Martusewicza i Michała Bryndala dobrze zakotwicza obu rozpędzonych wirtuozów, którzy czasem oddają pola Mateuszowi Pospieszalskiemu, czekającego tylko na to, żeby wskoczyć na kilka żarliwych okrążeń i jeszcze bardziej podgrzać atmosferę. Ta muzyka trochę koi, trochę zaskakuje, ale przede wszystkim, pomimo rockandrollowego zacięcia, wprowadza w swoistą zadumę, bo to, co piękne i wysokie zdaje się idealnie łączyć z tym, co ziemskie i umazane w piachu. Podróż przez dotychczasowe, mocne akcenty piosenek znanych i lubianych urozmaicają nowe utwory stworzone przez artystów specjalnie na ten skład i specjalnie na tę okoliczność. Kiedy trzeba – nostalgicznie, a kiedy nie – to nie.

Program Enter Enea Festival: Mieszanka Kulturowych Brzmień

W programie festiwalu znajdują się amerykańskie gwiazdy, takie jak John Pattiticci i Linda May Oh Han, oraz muzycy już doceniani na ceremonii Grammy, jak Brandee Younger i Kassa Overall. Również skandynawskie uderzenie w postaci Garda Nilssena’s Supersonic Orchestra oraz latynoski pianista Jesus Molina zapewnią niezapomniane wrażenia. Leszek Możdżer wystąpi także z Natalią Tennenbaum i z Atom String Quartet w utworach dedykowanych Krzysztofowi Pendereckiemu.

O Enter Enea Festival

Enter Enea Festival odbywa się przy malowniczym Jeziorze Strzeszyńskim w Poznaniu, na terenie ośrodka i restauracji Oaza oraz Poznań Visual Park. Festiwal łączy w sobie niepretensjonalność i swobodę imprezy plenerowej z ekskluzywnością wynikającą z kameralnej atmosfery. Na scenie festiwalu w poprzednich latach wystąpili artyści światowej sławy, tak jak Cécile McLorin Salvant, Dhafer Youssef czy Jan Ptaszyn Wróblewski. Od 2024 roku festiwal organizuje także koncerty w Sali Ziemi na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz