Aglomeracja POZnań

Świąteczna pomoc w długi majowy weekend

lekarz  Foto: Martin Brosy

W nadchodzący długi majowy weekend będzie możliwość uzyskania opieki medycznej w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Warto pamiętać, że w czwartek, 2 maja poradnie podstawowej opieki zdrowotnej pozostają czynne, zgodnie z codziennym grafikiem pracy.

W Wielkopolsce działają 42 punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, znanych jako tzw. wieczorynki. To do nich należy się udać w przypadku nagłego zachorowania, kiedy poradnie lekarzy rodzinnych są nieczynne.

Podczas weekendu majowego punkty NiŚOZ będą czynne od godziny 18 we wtorek, 30 kwietnia, do godziny 8 w czwartek, 2 maja. Poradnie lekarzy rodzinnych pozostaną otwarte normalnie w czwartek. Od godziny 18 opiekę medyczną będzie ponownie można uzyskać w wieczorynkach, co będzie trwać przez cały piątek i weekend (od 3 do 5 maja).

W przypadku infekcji, bólu brzucha, biegunki, wymiotów, zaostrzenia choroby przewlekłej, oraz innych nagłych przypadków zdrowotnych, warto skorzystać z pomocy wieczorynek. Jeśli dotychczasowe leki nie przynoszą poprawy, a istnieje obawa, że oczekiwanie na otwarcie poradni POZ może być niebezpieczne dla zdrowia, warto zgłosić się do punktu NiŚOZ.

Wizyta w wieczorynce nie wymaga skierowania ani rejonizacji. Oznacza to, że w razie potrzeby możemy uzyskać pomoc niezależnie od miejsca naszego pobytu. Jednakże, jeśli potrzebujemy wizyty domowej, warto sprawdzić, w rejonie którego punktu NiŚOZ się znajdujemy. Zwykle rejon wyjazdowy pokrywa się z granicami powiatu.

W wieczorynkach można bezpłatnie otrzymać poradę lekarską i pielęgniarską, zabiegi pielęgniarskie, wystawienie zwolnienia lekarskiego w uzasadnionych przypadkach, oraz e-receptę na niezbędne leki. Jednakże, nie jest to właściwe miejsce na wizyty kontrolne czy uzyskanie zaświadczenia o stanie zdrowia.

Adresy placówek nocnej i świątecznej opieki w Wielkopolsce, wraz z mapą rejonów wyjazdowych, oraz adresy Izb Przyjęć i Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, można znaleźć na stronie: http://nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/7425/.

W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia, takiego jak objawy zawału czy udaru, należy niezwłocznie szukać pomocy w Izbie Przyjęć lub Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Można udać się tam osobiście, bez konieczności rejonizacji lub skierowania, lub zadzwonić pod numery alarmowe 112 i 999, aby wezwać zespół ratownictwa medycznego.

Należy pamiętać, że w ostatnim czasie zmieniły się adresy Izby Przyjęć i punktu nocnej opieki zdrowotnej prowadzone przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu, które teraz znajdują się w nowym budynku szpitala przy ul. Grunwaldzkiej 55.

Dla dodatkowej pomocy i informacji można dzwonić pod bezpłatny numer 800 190 590, gdzie konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta są dostępni przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Mogą oni pomóc wskazać najbliższą placówkę NiŚOZ lub szpital.

Użyte w artykule zdjęcia: Martin Brosy

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz