Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE 13 PAŹDZIERNIKA

Sklep wielobranżowy na Ratajach (1975)  Foto: Stanisław Wiktor / Cyryl

Słońce w znaku Wagi

KALENDARIUM POZNANIA 2Osoby urodzone 13 października mają wrodzoną dążność do działalności społecznej lub politycznej. Jeżeli przekonani są do określonej ideologii lub idei pozostają jej wierni. Uniesienia miłosne przeżywają bardziej duchowo niż fizycznie. W życiu starają się postępować szlachetnie. Odznaczają się dużymi zdolnościami krasomówczymi. Przemawianie sprawia im dużą satysfakcję. Nie mają na ogół predyspozycji do nadzorowania innych, gdyż są zbyt pobłażliwi i tolerancyjni.

Cytaty na dziś:

• Kobieta zmienną jest jak piórko na wietrze. Francesco Maria Piave
• Zły pisarz pisze to, co wie; dobry wie, co pisze. Bolesław Prus
• Jedni powinni w nagrodę żyć po raz drugi, inni za karę. Stanisław Jerzy Lec

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1589 Jakób, rektor szkoły świętojańskiej został wypędzony przez plebana Błażeja z Łekna.

13 października 1589 roku konsystorz nakazał Jakóbowi pełnić dalej służbę a plebanowi wypłacić należytość, ale Błażej w kilka dni później umarł, a następcą rektora Jakóba został Jan z Wiścitek, kleryk mniejszych święceń, który 8 października 1591 roku wniósł skargę do konsystorza przeciwko Wojciechowi, burmistrzowi Śródki i Bartłomiejowi z tejże Śródki o pobicie i poranienie. Sprawa zakończyła się ugodą.   [Kodeks Dyplomatyczny Wielkopolski]

1793 W Poznaniu przebywał cesarz Fryderyk Wilhelm II. Zaraz potem wojska pruskie rozpoczęły przejmowanie administracji polskiej.

1855 W Kępnie urodził się Adolf Warschauer, niemiecki historyk i archiwista, pochodzący z rodziny żydowskiej. Prowadził badania nad historią Poznania i Wielkopolski.

Adolf Warschauer Foto: CCW wieku siedmiu lat rozpoczął naukę w Elisabeth-Gymnasium (Gimnazjum św. Elżbiety) we Wrocławiu. Po uzyskaniu matury w 1877 zapisał się na studia na Uniwersytecie Wrocławskim, studiował na dwóch kierunkach – historii i prawie. W 1881 uzyskał doktorat. W latach 1882-1912 pracował w archiwum państwowym w Poznaniu.

W 1885 zainicjował założenia Historische Gesellschaft für die Provinz Posen (“Towarzystwo Historyczne Prowincji Poznań”).

W 1903 roku został profesorem nowoutworzonej Akademii Królewskiej w Poznaniu, pracował tam do 1912 roku, gdy został mianowany dyrektorem państwowego archiwum w Gdańsku. W 1915 roku został oddelegowany do okupowanej Warszawy, gdzie zajął stanowisko prezesa pruskiego zarządu archiwami Królestwa Polskiego.

Współdziałał w reaktywowaniu Uniwersytetu Warszawskiego. Po zakończeniu wojny udał się do Berlina, gdzie został sekretarzem w Ministerstwie Kultury. W 1921 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł 20 lub 25 grudnia 1930 roku

1937 W Poznaniu zmarł Kazimierz Nowak, polski podróżnik, w latach 1931-1936 przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem (40 tys. km rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie oraz czółnem).

Kazimierz NowakJuż jako dziecko marzył by poznać Afrykę. Pracował jako reporter w poznańskiej prasie, a jednym z celów podjęcia podróży przez Afrykę była chęć utrzymania rodziny z honorariów za relacje, które były publikowane w prasie polskiej, a także francuskiej, włoskiej i brytyjskiej. W swoich listach i na zdjęciach z podróży do Afryki, obok osobistych przeżyć, uchwycił niezwykłą kulturę, bogactwo przyrody i życie duchowe kontynentu afrykańskiego. Wypowiadał się m.in. przeciw kolonializmowi.

Po powrocie, w listopadzie 1936 usiłował podjąć pracę we Francji jako fotoreporter, lecz bez skutku. Powróciwszy do kraju w grudniu 1936, wygłaszał odczyty na temat Afryki, które były bogato ilustrowane przeźroczami. Zmarł w niespełna rok po powrocie z podróży na zapalenie płuc, na skutek wycieńczenia organizmu malarią.

Kazimierz Nowak

Pogrzeb Kazimierza Nowaka

Pogrzeb Kazimierza Nowaka, fot: domena publiczna

1945 (sobota) Do Poznania przybył transport 1050 beczek śledzi z Unry. Przy ulicy Rzeczypospolitej 6 otwarto bar−dancing “Lido”.

Roger_Sławski Foto: wikipedia1963 W Poznaniu zmarł Roger Sławski, polski architekt. Naczelny architekt Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu.

W 1948 otrzymał nagrodę artystyczną miasta Poznania, w 1951 został na krótko projektantem Międzynarodowych Targów Poznańskich, a w latach 1951-1953 kierował biurem projektowym Pracowni Konserwacji Zabytków w Poznaniu.

Zaprojektował m.in.: domy studenckie przy al. Niepodległości i na Sołaczu w Poznaniu, osiedle domów urzędniczych przy ul. Kościuszki w Poznaniu, liczne obiekty PeWuKi.

1968 Zmarł Kazimierz Tymieniecki, historyk. Profesor uniwersytetów: Warszawskiego oraz Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor m. in. “Historii chłopów”.

1978 Przy ul. Głogowskiej 41 rozpoczął działalność handlową Sklep Nr 274 Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców, pierwszy nocny sklep w Poznaniu.

A tak wyglądały sklepy w PRL – od pozornie pełnych półek (1975) po długie kolejki (1981). fot: Repozytorium Cyryl

Sklep wielobranżowy na Ratajach (1975)

1983 Zmarł Henryk Derwich, poznański grafik i satyryk.
Henryk DerwichPodczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (które ukończył ze specjalnością architekt wnętrz w 1954 roku) podjął współpracę najpierw z “Głosem Wielkopolskim”, a później z “Expressem Poznańskim”, z którym był związany najdłużej, bo ponad 30 lat.

Współtworzył tygodnik satyryczny “Kaktus” (1957–1960) oraz współpracował (od momentu powstania 1 maja 1957) z Telewizją Poznań m.in. w programach “Niedzielna Biesiada” i “Co to jest?”.

Rysował także dla wielu czasopism w kraju (np. “Dziennik Zachodni”) i za granicą (“Brnensky Vecernik”).

Występował na estradach jako szybko-rysujący (niem. Schnellzeichner) w Polsce (m.in. u boku Violetty Villas, Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, Emila Karewicza), Niemczech i Związku Radzieckim, a przez wiele lat także podczas rejsów TSS “Stefan Batory”.

1997 Na trasie PST pojawiły się pierwsze tramwaje typu Tatra RT6N1.

Do obsługi Poznańskiego Szybkiego Tramwaju władze miejskie postanowiły zakupić wagony niskopodłogowe. Przetarg na ich dostawę wygrało w 1996 r. konsorcjum zakładów H. Cegielski Poznań i ČKD Tatra z Pragi z czeskimi wagonami przegubowymi Tatra RT6N1 posiadającymi około 60 % niskiej podłogi we wnętrzu. Pierwsze 5 z nich zbudowano w 1997 r., następne 5 w roku 1998.

W 1998 r. były to najnowocześniejsze wagony tramwajowe eksploatowane w Polsce. Jednak ze względu na niską jakość wykonania i usterki konstrukcyjne były one bardzo awaryjne. W latach 1998-1999 producent usuwał sukcesywnie wady konstrukcyjne wózków tych wagonów. Mimo problemów technicznych, po modernizacji, przegubowce te kursują do dnia dzisiejszego.

2003 Działalność rozpoczęła Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna PLOT. Jej celem jest wspieranie rozwoju rynku turystycznego Poznania i aglomeracji oraz promocja tego regionu jako miejsca atrakcyjnego turystycznie.

2011 Zmarł strzelec Leon Frankowski, ostatni żołnierz 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich .

Jego pogrzeb odbył się z ceremoniałem wojskowym, a żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza oddali salwę honorową.. Kilka lat temu Leon Frankowski, jako ostatni żyjący żołnierz 7. PSK, przekazał  jednostce tradycje pułkowe. W 2002 roku został awansowany przez Prezydenta RP na stopień podporucznika. W 1938 roku uczestniczył w zajęciu Zaolzia, Podczas Kampanii Wrześniowej 1939 roku uczestniczył w walkach Wielkopolskiej Brygady Kawalerii, dostał się do niewoli sowieckiej, z której uciekł. W trakcie okupacji pracował w szkole jazdy konnej przy ulicy Czajczej, po wojnie był kierownikiem pociągu ratowniczego PKP

Na podstawie: Przemysław Maćkowiak, Ostatni Strzelec Wielkopolski, Bitewnik Poznański, dodatek do Głosu Wielkopolskiego z 21.04.2013

ZDARZYŁO SIĘ 13 PAŹDZIERNIKA

54 Julia Agryppina Młodsza cesarzowa Rzymu otruła swego męża cesarza Klaudiusza chcąc zapewnić tron swemu synowi, Neronowi.

1131 Syn króla Francji Ludwika VI Grubego, Filip, przejeżdżając przez przedmieścia Paryża spadł z konia. Przyczyną tragicznego w skutkach wypadku (królewicz zmarł) była świnia, która wpadła pod kopyta wierzchowca. W jakiś czas po tym we Francji ukazał się dekret, zabraniający w całym królestwie wypuszczania świń na ulice.

1307 Król Francji Filip IV Piękny w nadziei na uzyskanie domniemanych skarbów rozkazał uwięzić 2 tysiące członków Zakonu Templariuszy i skonfiskować ich majątki. Pretekstem do tej akcji były pogłoski o herezji i upadku obyczajów. Był to bogaty zakon, który swój majątek zyskał w wyprawach krzyżowych, król chciał odebrać zakonowi majątek i zlikwidować jego wpływy polityczne.

1384 Do Krakowa przybyła młodsza córka Ludwika Węgierskiego Jadwiga, która w katedrze wawelskiej została koronowana na królową Polski.

1884 Angielska miejscowość Greenwich została uznana za leżącą najbliżej południka zerowego.

1921 Urodził się Yves Montand właściwie Yvo Livi – francuski aktor i piosenkarz. Wystąpił m.in. w filmach: “Cena strachu”, “Żyć aby żyć”, “Cezar i Rozalia”, autor książki “Moje życie”.

1924 Lider brytyjskiej Partii Pracy (Labour Party) Ramsay MacDonald jako pierwszy użył w kampanii wyborczej spotów radiowych, które wyemitowało BBC.

1925 Urodziła się Margareth Thatcher, brytyjski polityk, premier. Nazywana „żelazną lady”.

1935 Powołano rząd Mariana Zyndrama – Kościałkowskiego. Funkcję wicepremiera i tekę ministra skarbu objął Eugeniusz Kwiatkowski.

1941 Urodził się Paul Simon, wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent nagrań, aktor, były członek duetu Simon And Garfunkel.

Ich największy hit to „Bridge Over Troubled Water”, który spędził 6 tygodni na topie magazynu “Billboard” i sprzedał się w milionowym nakładzie. Inne znane nagrania duetu to „Sound Of Silence” oraz „Mrs Robinson”, za które w 1968 roku zespół dostał Grammy Piosenka ta została wykorzystana w filmie „Absolwent”. Do najbardziej znanych solowym albumów SIMONA należą „Graceland” oraz „Rhythm Of The Saints”. Od 1994 roku artysta prywatnie jest mężem wokalistki EDIE BRICKEL. W 1998 roku wystawił musical „The Capeman”, który okazał się finansową porażką. Straty wyniosły wtedy 11 mln dolarów.

1947 Urodził się Sammy Hagar, wokalista grupy Van Halen w latach 1985 – 1996.
Zastąpił w niej Dave’a Le Rotha. Z grupą nagrał m.in. “Why Can’t This Be Love” oraz “When It’s Love”. Karierę muzyczną zaczynał od udziału w grupie Montrose w 1973 roku.

1960 W wystąpieniu premiera Francji Michela Debre przed Zgromadzeniem Ogólnym Narodów Zjednoczonych po raz pierwszy zostało użyte określenie “Europa ojczyzn” (łączone z hasłem “Europa od Atlantyku do Uralu”).

1960 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „Save The Last Dance To Me” – The Drifters.

1962 Do eksploatacji oddano kopalnię węgla brunatnego Pątnów w Zagłębiu Konińskim.

1975 W kalifornijskim mieście Oakland, Leonard Mcmahon ustanowił rekord świata w jedzeniu złotych rybek. W ciągu 4 godzin połknął 501 rybek.

1985 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „Take On Me” – A-HA. Był to pierwszy wykonawca z Norwegii, który osiągnął szczyt amerykańskiej listy przebojów.

1990 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „Praying For Time” – George Michael.

1990 Polska, jako pierwsze państwo, nawiązała stosunki dyplomatyczne z Ukrainą.

1996 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: „Natural” – Peter Andre.

2001 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „Fallin” – Alicia Keys; US Top Album „The Blueprint” – JAY-Z.

2002 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “The Ketchup Song (Asereje)” – Las Ketchup; UK Top Album: “From Now On” – Will Young.

Imieniny obchodzą: Edward, Honorata, January, Gerard, Teofil

Edward, to imię pochodzenia greckiego, w którym poszczególne człony znaczą ed – dobrobyt, posiadłość, majątek i wart (ward) – opiekun, obrońca, stróż. Całość znaczy – stróż dziedzicznej posiadłości.

Rozpowszechniło się w Europie dzięki powieści „Nowa Heloiza” Jeana Rousseau. Mężczyźni o tym imieniu są stateczni i rozważni. To dobrzy negocjatorzy i rozjemcy, sprawdzający się w dyplomacji i polityce. Są dobrymi i przekonującymi mówcami, posiadają też uzdolnienia muzyczne.

• Na Edwarda jesień twarda.

Honorata, to żeńska forma imienia Honorat, oznacza osobę czczoną, szanowaną.

Imię Honorat ma pochodzenie łacińskie. Pierwotnie znaczyło “czczony, poważany”. To imię ludzi uczciwych, rzetelnych i prawdomównych. Sprawy rodzinne i domowe nie są dla nich najważniejsze, realizują się raczej w działalności społecznej.

January, odnoszący się do Janusa, rzymskiego boga wszelkiego początku, boga drzwi i bram.
Przez jego świątynię na Forum Romanum przechodziło się przed wyruszeniem na wojnę, w czasie pokoju bramy świątyni były zamknięte, na cześć janusa nazwano wzgórze Janiculum oraz pierwszy miesiąc roku Januarius

Teofil to imię greckiego pochodzenia, oznaczające “przyjaciela Boga, miłego Bogu”. Mężczyzna o tym imieniu ceni niezależność i swobodę. Jest cierpliwy i pracowity, nie brak mu fantazji. Znaczącą rolę w jego życiu odgrywają uczucia. Ma też artystyczne uzdolnienia, poszukuje prawdy i wartości ponadczasowych.

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia, CC, Stanisław Wiktor / Cyryl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz