Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 7 WRZEŚNIA

27 grudnia - neony  Foto: fotopolska

Słońce w znaku Panny

Święto Narodowe Brazylii, obchodzone w rocznicę proklamowania niepodległości w 1822 roku.
Dzień Zwycięstwa obchodzony w Mozambiku.

KALENDARIUM POZNANIA 2Imieniny obchodzą: Domasława, Regina, Ryszarda i Melchior.

Domasława to imię pochodzące od męskiego: Domasław. Pochodzi od słowa “dom” oraz “sława”. Kobieta o tym imieniu jest szczęśliwa, gdy ma dużo odpowiedzialnej pracy. Tolerancyjna, lojalna wobec przyjaciół, życzliwa dla nieznajomych. Ma przy tym nieco kłótliwą naturę.

Imię Regina tłumaczone z łaciny znaczy “królowa”. Osoba o tym imieniu ma umysł twórczy, jest wybitną indywidualnością, kapryśną i pełną temperamentu kobietą. Kieruje się własnym rozumem i chodzi nie utartymi drogami. Nie jest skąpa ani wyrachowana. Pragnie zwracać na siebie uwagę otoczenia. Lubi przyrodę.

Melchior to imię pochodzenia hebrajskiego, tłumaczone “Bóg jest moim światłem”. Jest to imię jednego z Trzech Króli, obok Baltazara i Kacpra, którzy szli za gwiazdą do Betlejem, by pokłonić się Dziecięciu. Melchior jest mężczyzną starannym, pracowitym, koleżeńskim i sprawiedliwym. W Polsce używane od XIV w.

Cytaty na dziś:

•    Życiem kieruje szczęście, nie mądrość.  Cyceron (Marcus Tullius Cicero, 106 – 43 p.n.e.)
•    Myśl dojrzewa w samotności, ale świat ją sieje. Feliks Chwalibóg
•    Współżycie z każdą osobą staje się możliwe z chwilą, gdy jesteśmy pewni, że możemy ją opuścić. Tomasz Mann

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1464 Pożar w dzielnicy żydowskiej w Poznaniu. Spłonął m.in. klasztor Dominikanów.

1703 Zajęcie Poznania przez wojska szwedzkie.

1887 W szkołach elementarnych i gimnazjach w zaborze pruskim zlikwidowano naukę w języku polskim. Jednym przedmiotem, który mógł być wykładany po polsku była religia.

1909 W Poznaniu urodził się Fryderyk Egon Scherfke piłkarz Warty Poznań.

Przez całą swoją karierę sportową był związany Wartą Poznań, której to był wychowankiem. Jak przystało na prawdziwą gwiazdę zespołu popularny „Fryc” występował z numerem „9” na koszulce. Początkowo był napastnikiem, jednak po pewnym czasie ówczesny trener przemianował go na pozycję pomocnika. Jego postać jest na tyle ważna dla Warty Poznań oraz całego piłkarskiego kraju z trzech powodów.

Frydery Scherfke w meczu z Cracovią 1931 Foto: wartapoznan.phorum.pl

Na zdjęciu: mecz Warta Poznań – Cracovia Kraków w 1931 roku, Fryderyk Scherfke w środku (w ciemnej koszulce), wartapoznan.phorum.pl

Na dziś Fryderyk Scherfke zajmuje 10. miejsce wśród najlepszych strzelców w historii polskiej ligi piłki nożnej z 131. golami na swoim koncie, był jednym z pierwszych piłkarzy którzy stali się członkami, ekskluzywnego klubu 100.

Fryderyk Egon Scherfke Foto: Fryderyk Egon ScherfkeScherfke brał udział w Igrzyskach Olimpijskich roku 1936 oraz Mistrzostwach Świata roku 1938 na których to w 23. minucie meczu Brazylią strzelił pierwszego w historii gola dla Polski w turnieju finałowym Mistrzostw Świata w piłce nożnej (ostatecznie Polacy po dogrywce przegrali ten mecz 5:6 jednak był to historyczny moment w dziejach polskiej piłki nożnej). Z Wartą wywalczył pierwsze w jej historii Mistrzostwo Polski w roku 1929, oraz wicemistrzostwo w 1938 roku.

Gdy wybuchła II wojna światowa, został wcielony do Wehrmachtu gdzie był kierowcą. Jak opowiadali jego koledzy z czasów gry w piłkę, wykorzystywał wszystkie swoje kontakty tak, aby chronić ich przed prześladowaniami nazistów. Niektórzy jednak zarzucają piłkarzowi kolaborację z nazistami. Po wojnie na stałe osiadł w Berlinie Zachodnim, gdzie zmarł 15 września 1983 roku. (Na podstawie: www.kswarta.pl)

1912 W ramach kursu skautowskiego odbyła się pierwsza harcerska wycieczka i biwak skautowy do miejscowości Babki pod Poznaniem. Zapłonęło tu po raz pierwszy harcerskie ognisko i po raz pierwszy zaśpiewano w Wielkopolsce “Rotę” Marii Konopnickiej . Odbyła się również gra terenowa. Po kursie utworzono przy “Sokole” Poznańską Komendę Skautową, która działała w konspiracji. Komendantem został dr Ksawery Zakrzewski.

1915 Urodził się Stanisław Kubiak, profesor UAM, redaktor radiowy i prasowy, społecznik.

Stanisław KubiakW 1936 rozpoczął studia prawnicze, ukończył je po II wojnie światowej. W 1948 wstąpił do PZPR. Od 1950 pracował w Polskim Radiu jako redaktor, kierownik redakcji, zastępca redaktora naczelnego, a od 1957 jako redaktor naczelny. Pisał teksty do audycji “Wielkopolskie wspominki” i “Przechadzki po Poznaniu”. Prowadził audycję “Słuchacze piszą, a my odpowiadamy”.

Od 1971 był członkiem Kolegium Redakcyjnego Kroniki Miasta Poznania. Prowadził działalność społeczną. Dzięki jego staraniom powstała Szkoła dla Dzieci Specjalnej Troski przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu, Spółdzielnia Mieszkaniowa “Radiowiec” oraz ośrodek wypoczynkowy w Przyjezierzu. W latach 1961-1978 był prezesem Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania.

[Źródła: za wikipedia, Fornalczyk Feliks: Wspomnienie o Stanisławie Kubiaku (7 IX 1915 – 2 VIII 1978) (prof. UAM). Z żałobnej karty (s. 126-127), Kronika Miasta Poznania nr 2/1979]

1951 Oddanie do użytku nowego Mostu Uniwersyteckiego w Poznaniu.

Most_Uniwersytecki_po_wojnie_1945 Foto: internet

Most Uniwersytecki po wojnie, w 1945 roku

1989 W Teatrze Polskim otwarta została wystawa sprzętu komputerowego, oferowanego przez firmy polonijne “Alma” i “Atomica”.

ZDARZYŁO SIĘ 7 WRZEŚNIA

451 Bitwa na Polach Katalaunijskich, Hunowie zostali pokonani przez Rzymian. Wojskami rzymskimi dowodził Flawiusz Aecjusz, dodatkowo jego siły były wspierane przez Wizygotów (pod wodzą króla Teodoryka) oraz innych, mniejszych sojuszników. Wojskami Hunów dowodził sam Attyla.

1533 W Greenwich urodziła się Elżbieta I, królowa Anglii, ostatnia z dynastii Tudorów. Córka Henryka VIII i Anny Boleyn. Uzależniła Szkocję od Anglii, za jej rządów nastąpił rozwój gospodarczy kraju, powstała giełda londyńska. (zm. 24.03.1603).

1779 Otwarto Teatr Narodowy na placu Krasińskich w Warszawie. Wystawiono komedię “Amant, autor i sługa” w adaptacji Wojciecha Bogusławskiego i operę “Bednarz” Franciszka Josepha Gosseca, tłumaczoną i przystosowaną do polskich warunków przez Jana Baudouin.

1888 Edith Eleanor McLean została pierwszym dzieckiem umieszczonym w inkubatorze.

1909 Urodził się Elia Kazan, amerykański pisarz i reżyser filmowy pochodzenia greckiego. Największą popularność przyniosły mu filmy “Viva Zapata”, “Na wschód od Edenu” i “Goście”, a także ekranizowane własne powieści “Ameryka, Ameryka” i “Układ”. Był współtwórcą słynnej szkoły “Actor’s Studio”.

1928 W Gdyni uruchomiono pierwszą linię transoceaniczną.

1936 Urodził się Buddy Holly (wł. Charles Hardin Holley), jeden z najpopularniejszych piosenkarzy rock and rollowych. Jego piosenki nagrywali m.in. The Beatles i The Rolling Stones. Zginął w katastrofie lotniczej 3 lutego 1959 roku, tej samej w wyniku której śmierć poniósł Richie Valens.

1939 Po tygodniowej obronie poddała się 180-osobowa załoga Westerplatte. Polscy żołnierze pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego bohatersko bronili Polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej przez 7 dni. Straty obrońców wyniosły 15 zabitych i 40 rannych. Straty niemieckie – 300-400 zabitych.
O godz. 4. marszałek Rydz-Śmigły opuścił Warszawę i udał się do Brześcia nad Bugiem. W zajętej Bydgoszczy Niemcy rozstrzelali dotąd 1500 mieszkańców.

1940 Norma kartkowego przydziału chleba dla ludności polskiej została ustalona na 1500 gramów tygodniowo, a dla ludności żydowskiej na 700 gramów.

1946 W Chrzanowie urodził się Olgierd Łukaszewicz, aktor. “Brzezina”, “Seksmisja”.

1949 Urodził się Gloria Gaynor, piosenkarka dyskotekowa popularna w latach 80-tych. Jej największy przebój to “I Will Survive”. W 1980 roku otrzymała Grammy za “Never Can Say Goodbye” w kategorii “Najlepsze Nagranie Disco”.

1954 W Paryżu odbyła się premiera filmu “La Strada” Federico Felliniego.

1961 Urodziła się Robin Beck, amerykańska wokalistka i kompozytorka. Czasami podawana jest również inna data jej urodzin – rok 1956. Jej największy przebój to “First Time” (1988).

1963 Ogłoszenie z “Dziennika Polskiego”: Zamienię skuter “Osa” na telewizor “Wawel”.

1965 W Tomaszowie Mazowieckim urodziła się Joanna Trzepiecińska, aktorka. Ukończyła warszawską PWST. Zagrała w “Papierowym małżeństwie” i “Nad rzeką, której nie ma”.

1985 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów „Dancing In The Street” – David Bowie & Mick Jagger. Piosenka pochodzi z repertuaru zespołu Martha & The Vandelas. Została nagrana specjalnie dla Live Aid.

1986 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów “Take My Breath Away” – Berlin. Utwór skomponowany przez Giorgio Morodera był głównym tematem miłosnym w obrazie “Top Gun” z udziałem Toma Cruise’a i Kelly McGillis. Został uhonorowany Oscarem za “Najlepsze Nagranie Pochodzące z Filmu”.

1998 W Kalifornii Larry Page i Sergey Brin, dwaj studenci informatyki na Uniwersytecie Stanforda zarejestrowali spółkę google.

2003 Nr brytyjskiej listy przebojów: “Where Is The Love” – Black Eyed Peas

Użyte w artykule zdjęcia: Fryderyk Egon Scherfke, internet, wartapoznan.phorum.pl, fotopolska, wikipedia

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz