Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 7 LISTOPADA

Opera w 1964 r.  Foto:

Słońce w znaku Skorpiona

Afrykański Dzień Informacji – obchodzony od 1977 roku na wniosek konferencji ministrów informacji państw afrykańskich
Rocznica rewolucji październikowej w PRL
Bangladesz – Święto Rewolucji
Białoruś – Święto Rewolucji Październikowej
Tunezja – Święto Nowej Ery

KALENDARIUM POZNANIA 2Osoby urodzone 7 listopada mają bystry umysł i zdolność do nauk ścisłych. Są energiczni i pracowici. Wytrwale i konsekwentnie dążą do wyznaczonego celu. W swoich poglądach i uczuciach bywają stali. Do przedsięwzięć, które ich przekonują podchodzą entuzjastycznie i są dobrymi wykonawcami. W swoim gronie bywają krytykowani za agresywność, złośliwość a nawet despotyzm.

Cytaty na dziś:

• Repetitio est mater studiorum – Powtarzanie jest matką wiedzy.
• Od dawna zauważyłem, że żony rogaczy nie odznaczają się zazwyczaj wiernością. Alfons Allais
• Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci. Marcel Pagnol
• Stała Fiałkowskiego (w typologii Murphy’ego) – To wielkość, przez którą należy pomnożyć lub podzielić, albo którą należy dodać lub odjąć od wyniku, jaki uzyskałeś, aby otrzymać wynik, jaki powinieneś uzyskać.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1806 Jenerał Dąbrowski wszedł do Poznania na czele wojska polskiego. Wybuchło powstanie skierowane przeciwko Prusakom. [Przewodnik po Poznaniu Feliksa Antoniewicza, 1882]

1909 Urodził się Stanisław Sroka, polityk, prezydent Poznania, minister gospodarki komunalnej (zm. 1967).

Stanislaw_SrokaUkończył Gimnazjum im. Marii Magdaleny (matura w 1929). Studiował na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego, przed II wojną światową działał w samorządzie rzemieślniczym.  16 lipca 1945 został prezydentem Poznania, funkcję pełnił trzy lata.

Mimo planów zburzenia zamku cesarskiego w Poznaniu postanowił (po konsultacjach z Bolesławem Bierutem) pozostawić tę budowlę.

W październiku  1948 został powołany na stanowisko wiceprezydenta Warszawy a następnie przewodniczącego Prezydium Rady Narodowej. 19 maja 1953 został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Komunalnej; przez cały okres II kadencji Sejmu (1957-1961) pozostawał kierownikiem resortu. W maju 1961 został powołany na stanowisko ministra gospodarki komunalnej i pełnił je do końca życia. Miał udział m.in. w budowie zbiornika wodnego i zapory w Goczałkowicach.

1922 Otwarcie pierwszej sesji poznańskiego Sejmiku Wojewódzkiego.

1939 W Poznaniu utworzono Okręgowy Urząd Gestapo.

1958 Opera Poznańska przybrała czerwony kolor. Wystrojona w ten kolor sala była znakiem, że tu odbywa się akademia ku czci Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej. Wśród gości byli m.in. oficerowie Armii Czerwonej – pisał Głos Wielkopolski.

Opera w 1964 r.

1972 Po premierze drugiego programu kabaretu Tey „Wizyta i kwita” Teksty Zenona Laskowika i Krzysztofa Jaślara acz udane, to nie proza Czechowa, szybko się opatrzą, stracą na świeżości. Ocena programu jest jednak przyjazna i autor recenzji zachęca do jego obejrzenia – pisał w 1972 roku Głos Wielkopolski.

Kabaret Tey 1974 Janusz Rewiński i Zenon Laskowik

Janusz Rewiński (z lewej) i Zenon Laskowik głoszący chłopskie postulaty w dialogu o traktorach w programie kabaretowym “Dislus Ursus Super Star” w Teatrze Wielkim w Podwórzu przy ul. Masztalarskiej  |  1974, fot: Jerzy Nowakowski / Cyryl

1977 Przy ulicy Serbskiej w paśmie pomiędzy osiedlami Wielkiego Października (obecnie Pod Lipami)  i Kosmonautów w parku nazwanym imieniem pierwszego kosmonauty odsłonięto pomnik Jurija Gagarina. Rzeźba usytuowana na 10 metrowym postumencie autorstwa Jerzego Sobocińskiego przedstawia głowę kosmonauty w kasku.

Pomnik Gagarina Foto: wikipedia.pl

1989 Zmarł w wieku 55 lat Jan Suwart, bohater Poznańskiego Czerwca 56.

Jan SuwartW dniu 28 czerwca 1956 r. jako 22-letni kierowca Bazy Terenowego Przemysłu Materiałów Budowlanych przyłączył się w godzinach porannych do tłumu robotników. W dyspozytorni UM zajął jeden z samochodów Warszawa, którym następnie woził broń z opanowanego przed demonstrantów więzienia przy ul. Młyńskiej w rejon walk przy ul. Kochanowskiego.

Sądzony w głośnym Procesie Dziewięciu we wrześniu i październiku 1956 r. wykazał się dużą odwagą cywilną, a jego wystąpienie było szeroko cytowane w prasie zachodniej, co przyczyniło się już wówczas do utrwalenia za Żelazną Kurtyną świadomości na temat pierwszego w PRL masowego wystąpienia ludności przeciwko reżimowi komunistycznemu.

W latach 1980-1981 zaangażował się w działalność w NSZZ “Solidarność”.  W 1981 r. był bohaterem sztuki w reż. Izabelli Cywińskiej “Oskarżony: Czerwiec ’56” wystawionej w Teatrze Nowym w Poznaniu.

W okresie stanu wojennego prowadził działalność charytatywną na rzecz prześladowanych i ich rodzin, mimo, że sam w wyniku nacisków SB utracił wtedy na półtora roku pracę. [Źródło: opracowanie Adama Suwarta]

Lech Łotocki w spektaklu Oskarżony: Czerwiec Pięćdziesiątsześć w Teatrze Polskim - czerwiec 1980

Lech Łotocki w spektaklu Oskarżony: Czerwiec Pięćdziesiątsześć w Teatrze Polskim – czerwiec 1980 Foto: Jacek Kulm / Cyryl

1990 Urodził się Tomasz Wierzbicki, miejski aktywista, były radny i prezes Stowarzyszenia Prawo do Miasta.

Jako radny Osiedla Świerczewo był zaangażowany w wiele lokalnych tematów, m. in zagospodarowanie terenu Szacht, budowę drogi rowerowej wzdłuż ul. Leszczyńskiej czy poprawę transportu publicznego. Prowadzi stronę internetową osiedla www.swierczewo.poznan.pl

2015 Odbył się ostatni spektakl Teatru Strefa Ciszy w baraku przy Grunwaldzkiej. Spektakl „Smacznego” obejrzało 45 widzów.

ZDARZYŁO SIĘ 7 LISTOPADA

1478 Zmarł ks. Wincenty Kiełbasa, biskup chełmiński, sekretarz królewski.

1484 Kanonizacja królewicza Kazimierza, syna króla Kazimierza Jagiellończyka. Kazimierz to patron Polski i Litwy.

1783 W Anglii odbyła się ostatnia publiczna egzekucja. W Tyburn powieszono fałszerza Johna Austina.

1800 Napoleon Bonaparte, pierwszy konsul Francji, wydał dekret zakazujący kobietom noszenia spodni.

1816 Car Rosji i król Polski Aleksander I Pawłowicz utworzył Królewski Uniwersytet Warszawski.

1867 Urodziła się Maria Skłodowska-Curie, fizyk i chemik. Współtwórczyni nauki o promieniotwórczości, współodkrywczyni polonu i radu, dwukrotna laureatka nagrody Nobla, profesor paryskiej Sorbony. Zmarła 4 lipca 1934 roku.

1879 Urodził się Lew Trocki, rosyjski polityk, działacz komunistyczny, ludowy komisarz spraw zagranicznych (zm. 1940).

1893 Odbył się uroczysty pogrzeb zmarłego 1 listopada Jana Matejki. Pochodowi towarzyszył dźwięk dzwonu Zygmunt.

1905 Powstał kabaret “Zielony Balonik”. Działał do 1912 r. w Cukierni Lwowskiej Jana Apolinarego Michalika.

1917 (25 X według kalendarza juliańskiego) II Zjazd Rad proklamował utworzenie Rosyjskiej Republiki Radzieckiej. Wybuch rewolucji październikowej.

1918 W Lublinie utworzono Tymczasowy Rząd Republiki Polskiej pod kierownictwem Ignacego Daszyńskiego. Rząd ten zapowiadał urzeczywistnienie szeregu reform gospodarczych i społecznych. Gubernator pruski Beseler zgodził się przekazać mu całą władzę na kontrolowanych przez siebie ziemiach polskich.

1918 Dr Karol Locher złożył Polskiej Komisji Likwidacyjnej pismo uwierzytelniające go jako przedstawiciela rządu Czechosłowacji w Krakowie. Był to pierwszy w niepodległej Polsce konsul obcego państwa.

1925 Urodził się William Warthon (właściwie Albert du Aime), pisarz amerykański, autor znanych powieści.

1939 Niemiecki samolot “Heinkel 115” dokonał nieudanego ataku torpedowego na ORP “Błyskawicę”. Był to pierwszy lotniczy atak torpedowy podczas wojny.

1943 W Kanadzie urodziła się Joni Mitchell, wokalistka, gitarzystka, kompozytorka i producentka nagrań. Międzynarodową sławę przyniósł jej album „Ladies Of The Canyon” (1970) a płyta „The Hissing Of Summer Lawns” (1975) została uznana przez krytyków za arcydzieło.

1949 Marszałek ZSRR Konstanty Rokossowski został szefem polskiego ministerstwa obrony. Początek sowietyzacji Wojska Polskiego.

1953 Zaprezentowano prototyp motocykla „Junak”.

1957 Zwickau (byłe NRD): z taśm produkcyjnych zjechał pierwszy trabant.

1968 Odbyła się premiera filmu “Lalka” na podstawie powieści Bolesława Prusa. Reżyserem był Wojciech Jerzy Has, a Wokulskiego zagrał Mariusz Dmochowski.

1976 Urodził się Mark Philippoussis, australijski tenisista. Jeden z najpotężniej serwujących zawodników. Do niego należy australijski rekord zagranych asów w meczu (zaserwował 46 asów w meczu 1/8 finału z Andre Agassim na Wimbledonie 2003). Z racji umiejętności serwisowych Philippoussis, nosi przydomek Scud.

1976 Nr 1 ameryk. listy przebojów: “Tonight’s The Night (Gonna Be Alright)” Rod Stewart.

1980 Zmarł Steve McQueen, aktor amerykański. Znany między innymi z filmów “Siedmiu wspaniałych”, “Wielka ucieczka”, w którym wykonywał niebezpieczne ewolucje na motocyklu bez pomocy kaskadera oraz obrazów “Płonący wieżowiec” i “Papillon”.

1981 Numer 1 amerykańskiej listy albumów: „Shaky” – Shakin Stevens.

1982 Liz Taylor poślubiła swojego 7 męża Johna Warnera.

1985 Powstał rząd Zbigniewa Messnera. Wojciech Jaruzelski został przewodniczącym Rady Państwa.

1987 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „I Think We’re Alone Now” – Tiffany.

1990 Mary Robinson jako pierwsza kobieta została wybrana prezydentem Irlandii.

1996 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „No Diggity” – Blackstreet feat. Dr. Dre; US Top Album: “The Anthology 3” – The Beatles.

1999 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: „Lift Me Up” Geri Halliwell. Ex Ginger Spice pokonała w rywalizacji Emmę “Baby Spice Bunton z grupą Tin Tin Out i nagraniem „What I Am”.

Imieniny obchodzą: Antoni, Ernest, Florentyna, Żytomir, Achilles, Melchior

Antoni, imię wywodzące się od starożytnego rodu rzymskich patrycjuszy Antoniuszów, imię męskie, w Polsce używane od XV wieku.
Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Anthony, fr. Antoine, ros. Antonij, wł. Antonio.
Mężczyzna o tym imieniu jest doskonałym znawcą charakterów. Bywa wszechstronnie wykształcony, a dzięki krytycznemu umysłowi odnosi poważne sukcesy. Bywa jednak uparty i bezkompromisowy, co powoduje, że nie powinien zajmować kierowniczych stanowisk.

Ernest, w języku niemieckim „ernestus” oznacza powagę, zapał, walkę, imię germańskie.
Ernest jest osobą niezwykle otwartą o wielkim sercu. Zawsze stara się wszystko zrozumieć po swojemu w związku z czym trudno jest ją do czegokolwiek przekonać. Jest bardzo zdolny i nawet niekiedy pracowity, jednak jest to zbyt mało aby sprostać jego wygórowanym ambicjom. Lubi wygodne życie i dalekie podróże. Ulubionym kolorem Ernesta jest żółty a zwierzątkiem tygrys.

Florentyn to mężczyzna kulturalny, o wnikliwej naturze i melancholijnym usposobieniu. Lubi przyrodę i dobre książki. Jest oddany rodzinie, bywa małostkowy.

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia.pl, wikipedia, Jerzy Nowakowski / Cyryl, Jacek Kulm / Cyryl, archiwum

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz