Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 8 LISTOPADA

Stary Most Rocha  Foto: K. Mączkowski / MPK

Słońce w znaku Skorpiona

Dzień Pracy Socjalnej. Obchodzony w Europie od 1996 roku (W Polsce 21 listopada przypada Dzień Pracownika Socjalnego)
Bośnia i Hercegowina – Dzień Św. Dymitra
Mikronezja – Święto Konstytucji

KALENDARIUM POZNANIA 2Osoby urodzone 8 listopada mają osobowość dość złożoną. Zaliczani są na ogół do osób o mocnym charakterze. Bywają zawzięci, sarkastyczni i wybuchowi. Zazwyczaj jednak cechuje ich wrażliwość i uczuciowość. Potrafią bezinteresownie pomagać innym. W stosunku do przyjaciół i rodziny są lojalni. Często poszczególne cechy ich charakteru są potęgowane przez nastrój i okoliczności.

Cytaty na dziś:

• Oszczędzaj łez swoim dzieciom, aby miały czym płakać nad twoją trumną. Pitagoras
• Mądry powoli myśli i mówi, ale prędko robi. Konfucjusz .
• Siła myślenia negatywnego wg Murphy’ego: Optymista nie ma szans doświadczyć miłego zaskoczenia. Jedynie wtedy możesz być pewien, że masz rację, gdy sądzisz, że pomyliłeś się. Optymiści wierzą, że żyjemy na najlepszym, z możliwych światów, pesymiści obawiają się, że tak jest istotnie.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1768 Z powodu zaległości w zapłacie rocznego podatku, pan szafarz miejski zamknął Żydom i rezydencji Kościoła (na dzisiejszej ulicy Żydowskiej) dopływ wody. Przywrócił dopływ dnia 10 listopada po spłaceniu należności przez Synagogę. Na podstawie: Kroniczka rezydencji Karmelitów Trzewiczkowych w Poznaniu przy kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa na ul. Żydowskiej. Opracowane przez Jacka Wiesiołowskiego, Wydawnictwo Miejskie, 2005.

1806 Ukazał się pierwszy numer „Gazety Poznańskiej”.

Gazeta Poznańska nr 1 - 8 listopada 1806 Foto: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

1848 Zmarł w czasie epidemii cholery w domu Macieja Mielżyńskiego w Chobienicach (gm. Siedlec k. Wolsztyna) Jan Wilhelm Kassyusz, poznański pastor, pedagog i filolog.

Współdziałał z Karolem Marcinkowskim, Karolem Libeltem, Maciejem Mielżyńskim; do grona przyjaciół należeli również Andrzej Niegolewski i Gustaw Potworowski.

Rzeczą bez precedensu w owych czasach był fakt, że kalwińskiego kaznodzieję odwiedzał w Orzeszkowie arcybiskup gnieźnieński i poznański Marcin Dunin.

Wielkopolanie ufundowali Kassyuszowu „za zasługo dla Ojczyzny ludzkości” obelisk, który usytuowano na cmentarzu w Orzeszkowie.

Pałac Mielżyńskich w Chobienicach, stan na 2010 rok, miniaturka - około 1900 Foto: fotopolska

1885 W Kosieczynie koło Zbąszynka urodził się Marcin Rożek, rzeźbiarz i malarz, profesor Szkoły Sztuk Zdobniczych w Poznaniu.

Marcin RożekJego najbardziej znana rzeźna to Siewca w Luboniu (replika znajduje się także przez Uniwersytetem Rolniczym)

W 1900 rozpoczął w Poznaniu naukę zawodu kamieniarza. W 1904 Towarzystwo Naukowej Pomocy im. Karola Marcinkowskiego przyznało mu stypendium, dzięki któremu mógł studiować w szkole rzemiosł artystycznych w Berlinie; kształcił się również w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (1905-1909) i Paryżu (1909-1911).

W 1913 osiadł w Poznaniu. Uczestniczył w powstaniu wielkopolskim w oddziałach I. Mielżyńskiego. Po 1919 był aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego Poznania. Współtworzył grupę artystów wielkopolskich “Plastyka” oraz wykładał w poznańskiej Szkole Sztuk Zdobniczych (stanowiącej później podstawę Akademii Sztuk Pięknych).

W 1934 przeniósł się do Wolsztyna, gdzie pracował do wybuchu II wojny światowej. Ukrywał się przed aresztowaniem, został jednak zatrzymany przez Niemców w Tarnowie Podgórnym w 1941 i uwięziony w Forcie VII w Poznaniu; w lipcu 1943 przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie niespełna rok później zmarł.

Pomnik Siewcy w Luboniu Foto: wikipedia

1911 Położono kamień węgielny pod budowę Mostu Św. Rocha w Poznaniu.

Autorem projektu był miejski radca budowlany Hugo Schulz, a głównymi wykonawcami dwie firmy: Windschild i Langelott z Bydgoszczy oraz Beuchelt i sp. z Zielonej Góry. Wśród pozostałych dziewięciu wykonawców większość stanowiły firmy poznańskie, w tym dwie polskie: Tomasza Pierzchalskiego (dostawy żwiru) i Stefana Barczyńskiego, mistrza brukarskiego. Podczas 17 miesięcy wybudowano pięcioprzęsłowy most o długości 220 m i szerokości 12 m.

Wzmianki o pierwszej przeprawie w tym miejscu pochodzą z XIV wieku. Przebiegała przez nią droga z Poznania do Środy Wielkopolskiej i dalej do Kalisza. Most ten nazywano Wielkim lub Łaciną. Ostatnia drewniana konstrukcja została zniszczona w 1771. Odbudowę planowano kilkukrotnie: w 1840, 1881, 1889 i 1900. Każda z tych prób okazywała się jednak bezskuteczna. Przez cały ten okres most zastępowała przeprawa promowa.

Po wyparciu z miasta Niemców most został prowizorycznie odbudowany. 7 marca 1945 odbyło się na nim uroczyste powitanie wkraczających do Poznania wojsk 2 Armii Wojska Polskiego (wcześniej miasto zdobywali Rosjanie). Żołnierzy witał prezydent Feliks Maciejewski, a kolumny wojskowe prowadził gen. bryg. Władysław Korczyc. 17 czerwca 1945 (o godz. 9.00) zainaugurowano stąd wycieczki parostatkiem do Puszczykowa. Gruntowna odbudowa miała miejsce w 1949 według projektu prof. Lucjana Ballenstaedta. Powstał wówczas stalowy most istniejący do 2002 (remontowany w 1986. Jego rozbiórka miała związek z planami budowy trasy tramwajowej na Rataje. Przy tej okazji znaleziono kasetę z uroczystego położenia kamienia węgielnego pod budowę mostu. Istniejąca przeprawa była zbyt wąska, a ponadto przegląd ujawnił, że w niedługim czasie może okazać się ona niezdatna do użytku.

Projekt architektoniczny współczesnego mostu powstał w pracowni Ewy i Stanisława Sipińskich, a projekt wykonawczy w pracowni mostowej Biura Projektów Komunikacyjnych pod kierownictwem mgr inż. Marka Jusika i mrg inż. Marka Wawrzyniaka[potrzebny przypis]. Zgodnie z wymogami przetargu na nową przeprawę, most zachował charakterystyczny kształt wtopiony przez dziesięciolecia w pejzaż miasta, a koszt inwestycji sfinansowanej w całości z budżetu miasta wyniósł 48 mln zł.

Zdemontowane, ważące około 400 ton, przęsło z początku XX wieku początkowo zamierzano sprzedać innej miejscowości, aby mogła je wykorzystać przy budowie innej przeprawy, jednak nie było na nie chętnych. Ostatecznie postanowiono je wykorzystać przy odbudowie poznańskiego Mostu Cybińskiego. Po otwarciu przeprawy patronem mostu został Biskup Jordan.

Niepisaną i niebezpieczną tradycją studentów pobliskiej Politechniki Poznańskiej jest wędrowanie po łukowych przęsłach mostu, w przypadku zdanych ważnych egzaminów. W wyniku próby takiego przejścia śmierć poniosła w 2016 irlandzka wioślarka Ailish Sheehan, zdobywczyni brązowego medalu na Akademickich Mistrzostwach Świata w Wioślarstwie w Poznaniu w 2016. [https://pl.wikipedia.org/wiki/Most_%C5%9Bw._Rocha_w_Poznaniu]

Most Rocha, kartka z 1920 roku

Most Rocha, kartka z 1920 roku

Dolina Warty, okolice mostu św. Rocha przed jego budową

Dolina Warty, okolice mostu św. Rocha przed jego budową Foto: CYRYL

1953 W Poznaniu rozpoczął działalność Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu – Leninizmu.

1974 Poznań w obiektywie Stanisław Wiktora z Archiwum Cyryl. Studenci Uniwersytetu Adama Mickiewicza w uczelnianej pracowni przy ul. Słowackiego.

1978 Makieta pomnika Armii Poznań

Zwycieska makieta pomnika Armii Poznań

2006 Przylot do Polski pierwszych dwóch samolotów myśliwskich typu F-16.

F-16 z Bazy w Krzesinach

ZDARZYŁO SIĘ 8 LISTOPADA

1253 Papież Innocenty IV ogłosił w bazylice św. Franciszka z Asyżu kanonizację biskupa Stanisława ze Szczepanowa. Jednocześnie obwieścił wzięcie pod opiekę władców polskich. Polska weszła w zależność polityczną od papiestwa, co pociągało za sobą m.in. obowiązek uiszczania świętopietrza.

Bazylika Sw. Franciszka w Asyzu Foto: CC/wikipedia

1412 Król Władysław Jagiełło pozyskał dla Polski Spisz, nabyty jako zastaw od cesarza Zygmunta Luksemburskiego. Ziemia ta pozostawała w granicach Rzeczypospolitej do 1771 r. Wówczas, korzystając z osłabienia Polski, została zagarnięta przez wojska austriackie.

1519 Hernán Cortés zdobył stolicę państwa Azteków Tenochtitlan od tego czasu zwaną Meksykiem.

1608 Urodził się niewidomy angielski poeta John Milton. Zmarł w dzień swoich urodzin w 1674 r. Zasłynął jako autor poematów “Raj utracony”, “Raj odzyskany” i tragedii “Samson”.

1622 Urodził się Karol X Gustaw, król Szwecji w latach 1654-1660. W 1655 roku rozpoczął wojnę z Rzeczpospolitą (tzw. potop szwedzki) o panowanie nad Bałtykiem, zakończoną pokojem w Oliwie w 1660.

1632 Syn Zygmunta III Wazy, Władysław, został wybrany na króla Polski. Była to jedna z najzgodniejszych i najkrótszych (2 godziny) elekcji w dziejach kraju.

1656 Urodził się Edmond Halley, angielski astronom. Obliczył odległość Słońca od Ziemi, odkrył istnienie ruchów własnych gwiazd i kometę własnego imienia. Zmarł 14 stycznia 1742 roku.

1789 Po raz pierwszy z kukurydzy wydestylowano Bourbon Whiskey (Elijah Craig, Bourbon Ky)

1793 Dla zwiedzających otwarto galerie w Luwrze.

1847 Urodził się Bram Stoker, pisarz irlandzki, autor „Drakuli”.

1900 Urodziła się Margaret Mitchell, amerykańska pisarka. Autorka słynnej powieści “Przeminęło z wiatrem”. Zmarła 16 sierpnia 1949 roku.

1909 Urodziła się Catherine Hepburn, amerykańska aktorka, gwiazda Hollywood. Występowała między innymi ze Spencerem Tracy, grała między innymi w filmach “Żebro Adama”, “Zgadnij, kto przyjdzie na obiad”. Zdobyła cztery Oscary.

1918 Do obleganego przez Ukraińców Lwowa bez powodzenia próbował dostać się samolot z prof. Stanisławem Strońskim na pokładzie. Był to pierwszy przelot samolotu z polskimi oznaczeniami na skrzydłach.

1923 Urodził się Józef Hen – prozaik, reportażysta. Autor scenariuszy do filmów: “Krzyż walecznych”, “Nikt nie woła”, “Kwiecień”, “Dwa żebra Adama”, “Prawo i pięść”, “Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem”, powieści: “Crimen”, “Odejście Afrodyty”, wspomnień “Nie boję się bezsennych nocy”, autobiografii: “Nowolipie”, “Najpiękniejsze lata”.

1935 Urodził się Alain Delon, aktor francuski. Bohater filmów “W pełnym słońcu”, “Rocco i jego bracia”, “Scorpio”.

1942 Urodził się Włodzimierz Zientarski, polski dziennikarz, operator telewizyjny. Autor programów motoryzacyjnych i rozrywkowych– Jarmark).

1942 Urodził się Guus Hiddink, holenderski piłkarz, trener piłkarski, selekcjoner reprezentacji Holandii, Australii i Rosji.

1953 Urodziła się Alfre Woodard, amerykańska aktorka. W Polsce znana przede wszystkim jako Betty Applewhite z serialu Gotowe na wszystko.

1954 Urodził się Kazuo Ishiguro, brytyjski pisarz pochodzenia japońskiego. Jego powieść Okruchy dnia w 1993 roku została zekranizowana pod tym samym tytułem. Reżyserem był James Ivory, a Anthony Hopkins zagrał postać kamerdynera Stevensa.

1956 Urodził się Richard Curtis, brytyjski pisarz. Jest absolwentem Uniwersytetu Oksfordzkiego, który skończył z pierwszą lokatą na kierunku Literatura i język angielski. Kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego (M.B.E.). Autor scenariuszy do filmów: Jaś Fasola, Cztery wesela i pogrzeb, Notting Hill, Dziennik Bridget Jones, To właśnie miłość.

1961 Urodziła się Anna Poppek, polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna.

1962 Urodził się Roman Polko, polski generał dywizji, dowódca jednostki specjalnej GROM.

1967 W Wielkiej Brytanii przyznano koncesję na nadawanie pierwszej komercyjnej rozgłośni radiowej – Radiu Leicester.

1969 Na brytyjskiej liście przebojów pojawiło się nagranie „Something” zespołu The Beatles. Była to pierwsza kompozycja George’a Harissona umieszczona na stronie A singla. Na Wyspach Brytyjskich dotarła do pozycji czwartej, w USA do pierwszej.

1975 Elton John został ojcem chrzestnym Seana Ono Lennona, syna Jonha i Yoko Ono.

1983 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „All Night Long (All Night)” – Lionel Richie. Nagranie wokalista wykonał w czasie uroczystości zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1984 r.

1986 Numer 1 brytyjskiej listy przebojów: „Take My Breath Away” – Berlin. Temat z filmu „Top Gun” zdobył również top magazynu “Billboard” w USA.

1998 Zmarł Jean Marais – francuski aktor teatralny i filmowy. Światową sławę przyniosły takie filmy jak: “Orfeusz”, “Hrabia Monte Christo”, “Piękna i bestia”, “Fantomas”.
http://www.youtube.com/watch?v=CuhNp8SGdz8

2000 Zmarł Krzysztof Litwin – aktor, malarz, grafik, kompozytor. Był twórcą muzyki do pierwszego hymnu kabaretu “Piwnica pod Baranami” pt. “Leokadia”. Grał m.in. w filmach W.Hasa: “Jak być kochaną”, “Rękopis znaleziony w Saragossie”, “Lalka”, oraz w serialu telewizyjnym “Przygody psa Cywila”.

2009 Lista Przebojów Programu Trzeciego, notowanie 1397: 1. David Gilmour – A Great Day For Freedom, 2. Metallica – The Day That Never Comes, 3. Dido – Don’t Believe In Love.

Imieniny obchodzą: Gotfryd, Sewer, Seweryn, Wiktoryn, Bogdan, Klaudiusz, Hadrian

Gotfryd jest imieniem ludzi sukcesu, uparcie dążących do celu, nie zrażających się niepowodzeniami. Pomaga im w tym systematyczność i zdyscyplinowanie.

Klaudiusz jest uczciwy, otwarty, czasami trochę naiwny. Swoje umiejętności i doświadczenie życiowe chętnie upowszechnia i przekazuje młodszym. Dużo czasu poświęca rodzinie. Przykłada dużą wagę do wychowania dzieci.

Seweryn, to rozszerzona forma imienia Sewer, a imię to oznacza surowy, ostry, poważny.
Mężczyzna o imieniu Seweryn ma mocny charakter, który pozwala mu zachować stałe zasady moralne. Jest bardzo samodzielny. Ma skłonności do apodyktyczności i częstej zmiany nastrojów.

Użyte w artykule zdjęcia: CC/wikipedia, CYRYL, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji., © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga, fotopolska, K. Mączkowski / MPK, internet

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz