Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE 25 PAŹDZIERNIKA

Pociąg Przyjaźni na Dworcu Poznań Główny 25.10.1974  Foto: Stanisław Wiktor /Cyryl

25 PAŹDZIERNIKA Słońce w znaku Skorpiona

Święto Sztabu Generalnego
Grenada, Wyspy Dziewicze – Święto Dziękczynienia
Kazachstan – Święto Republiki
Tajwan – Dzień Retrocesji
Polska – Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt
Polska – Dzień Kundelka – wszystkich wielorasowych psów

KALENDARIUM POZNANIA 2Serce człowieka urodzonego 25 października wypełnia poczucie własnej potęgi i wielkości, a jego poglądy są wyniosłe, ale nieraz również i wzniosłe, ogarniające bardzo szerokie horyzonty. Umysł jego jest przenikliwy i wykazuje zainteresowanie wszystkim, co niezwykłe i oryginalne.

Zamknięty w sobie, pracowity, zadowolony ze siebie – wykazuje dużą ambicję, układa wielkie plany i nadaje się do tego, aby zostać przywódcą innych ludzi.

Nieco skłonny do melancholii – odznacza się swą nieustępliwą mocną wolą, zimną krwią, jest doskonałym obserwatorem i może okazywać zamiłowanie do chirurgii lub chemii. Ponieważ organizm jego posiada zazwyczaj dużo sił życiowych, może wywierać wpływ dodatni na osoby słabe lub cierpliwe.

Cytaty na dziś:

• Kto chce zdobyć ludzi, musi w zastaw dać własne serce. R. Kipling
• Co we dnie masz na myśli, to ci się w nocy przyśni. Przysłowie ludowe.
• Prawa Murphy’ego – postać ogólna. Jeżeli udoskonalasz coś dostatecznie długo – na pewno to zepsujesz

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1867 Urodził się Józef Dowbór Muśnicki, generał, dowódca sił zbrojnych w Powstaniu Wielkopolskim. Karierę wojskową rozpoczął w 1889 w armii rosyjskiej, od 1915 r. w stopniu generała. W latach 1917 – 18 zorganizował i dowodził I Korpusem Polskim w Rosji. W 1918 roku podporządkował się Niemcom. Był przeciwnikiem politycznym marszałka Józefa Piłsudskiego. Zmarł 28 października 1937 roku.

Józef Dowbor Muśnicki i Józef Piłsudski w Poznaniu Foto: Ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu.

Józef Dowbor Muśnicki i Józef Piłsudski w Poznaniu, foto: Ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu.

1931 Piłkarska drużyna Jugosławii rozegrała spotkanie towarzyskie z reprezentacją Polski. Mecz odbył się na stadionie Warty przy ulicy Rolnej. Polacy nie okazali się zbyt gościnni: pokonali gości z Jugosławii 6:3. Na trybunach stadionu padł wówczas rekord frekwencji na meczach kadry – przyszło aż 25 tysięcy widzów!

Otwarcie stadionu Warty przy Rolnej 1921 Foto: MHMP

Otwarcie stadionu Warty przy Rolnej 1921, foto: Muzeum Narodowe

1975 W Poznaniu witano Pociąg Przyjaźni. Tak zwane „pociągi przyjaźni” były elementem propagandowych wycieczek organizowanych przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej (TPPR). fot. Stanisław Wiktor / Cyryl

Pociąg Przyjaźni na Dworcu Poznań Główny 25.10.1974

1987 W poznańskim Teatrze Wielkim odbyła się polska prapremiera opery Czarna Maska Krzysztofa Pendereckiego, w inscenizacji Ryszarda Peryta.

Jak wspominał na stronach Opery ówczesny dyrektor Mieczysław Dondajewski, na premierę sztuki we Wiedniu został zaproszony razem z reżyserem Ryszardem Perytem, tam powstał pomysł na wystawienie dzieła w Poznaniu. Penderecki nie uczestniczył w próbach, pojawił się w dniu premiery 25 października 1987 roku. Kompozytor był wzruszony i zadowolony z wykonania. Czarna Maska stała się szlagierem eksportowym Opery Poznańskiej, wystawiona była 54 razy, w tym 40 poza granicami Polski. [Źródło: Kroniki Miasta Poznania, nr 1/1989, s. 168]

2000 Zaczęło się ukazywać nowe pismo informacyjne “Mapa”. Było  kolportowane za darmo w klubach, kinach, pubach, dyskotekach. Zajmowało się tym, co w Poznaniu mile, niekonwencjonalne, co może rozbawić w ciągu dnia i w nocy. Drugim pismem rozdawanym w restauracjach, kinach i kawiarniach, głównie w centrum Poznania, było “City”. 24 strony informują o “wszystkim”. Oba pisma adresowane były do młodzieży i studentów.

ZDARZYŁO SIĘ 25 PAŹDZIERNIKA

1415 Król angielski Henryk V w środkowym okresie wojny stuletniej pokonał Francuzów w bitwie pod Azincourt, zdobywając dużą część francuskiego terytorium.

1825 Otwarto Kanał Erie. Połączył wielkie amerykańskie jeziora z Oceanem Atlantyckim.

1825 Urodził się Johann Strauss – syn, kompozytor austriacki, „król walca”. Obok walców – do najbardziej znanych należą; „Nad pięknym modrym Dunajem”, „Wiedeńska krew”, „Walc cesarski” – skomponował Strauss także 16 operetek, w tym tak popularne jak „Zemsta nietoperza”, „Noc w Wenecji” i „Baron cygański”.

1838 Urodził się George Bizet, (wł. Alexandre César Bizet), francuski kompozytor. Był autorem oper, m.in. “Carmen”, „Poławiacze pereł”, utworów orkiestrowych i fortepianowych. Zm. 3.06 1875 r.

1839 W Manchasterze w Anglii wydano pierwszy na świecie rozkład jazdy pociągów.

1854 Podczas Wojny Krymskiej pod Bałakławą Lord James Cardigan powiódł do boju lekką brygadę kawalerii wprost na rosyjskie armaty, w starciu, z którymi nie mieli żadnych szans. 40% ludzi Cardigana zginęło. Później okazało się, że bezsensowny rozkaz był nieporozumieniem, ale Cardigan jako żołnierz nie mógł i nie chciał kwestionować poleceń przełożonych. Wydarzenie to przeszło do historii jako Szarża Lekkiej Brygady i zainspirowało wielu twórców do stworzenia poematów i obrazów. Lord Cardigan, który przeżył bitwę, został po powrocie do Anglii ogłoszony bohaterem narodowym.

1881 Urodził się Pablo Picasso, malarz hiszpański. Był synem profesora rysunku, wiele lat spędził w Paryżu, biorąc udział w poszukiwaniu nowoczesnych kierunków współczesnej sztuki. Kolejno był zafascynowany postimpresjonistami, kubizmem, sztuką czarnej Afryki, a w końcu surrealizmem. Jego emocjonalne malarstwo spowodowało rewolucję w sztuce. Wykonał tysiące rycin, rysunków, fresków i rzeźb.

1888 Urodził się Richard Evelyn Byrd – amerykański admirał, lotnik i badacz polarny. 9.05.1926 roku dokonał pierwszego w historii lotu nad Biegunem Północnym.

1919 Urodziła się Barbara Skarga, wybitna filozofka
Wywodziła się z rodziny ziemiańskiej wyznania ewangelicko-reformowanego, dość luźno związanej ze swoim kościołem. Jej siostrą była aktorka Hanna Skarżanka, zaś bratem – aktor Edward Skarga. Była łączniczką w AK. W 1944 aresztowana przez Rosjan i skazana na 10 lat obozu pracy. Po wyjściu z niego otrzymała nakaz dożywotniego osiedlenia w kołchozie. Do kraju powróciła w 1955. Studia ukończyła w 1957 na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie też uzyskała doktorat. Tytuł profesora nauk humanistycznych uzyskała w 1988.

1921 W Warszawie odbył się ślub Józefa Piłsudskiego z Aleksandrą Szczerbińską.

1924 W warszawskiej katedrze św. Jana uroczyście złożono prochy Henryka Sienkiewicza.

1932 Urodził się Jerzy Pawłowski, mistrz szermierczy, szablista wszechczasów, sześciokrotny olimpijczyk, złoty medalista olimpijski z Meksyku (1968) w indywidualnym turnieju szabli.

1936 Po raz pierwszy na antenie radia pojawił się koncert życzeń. Było to w Berlinie.

1938 Premiera filmu Konrada Toma i Jana Fethke “Zapomniana melodia”. Muzyka: Henryk Wars. Obsada: Helena Grossówna, Aleksander Żabczyński, Jadwiga Andrzejewska, Michał Znicz, Antoni Fertner, Stanisław Sielański, Józef Orwid, Władysław Grabowski.

1944 1 Dywizja Pancerna zajęła Bredę.

1944 II wojna światowa: zakończyła się bitwa o Leyte, podczas której miał miejsce pierwszy atak pilotów Kamikaze.

1944 Urodził się Jon Anderson, wokalista grupy YES, kompozytor, autor tekstów i producent nagrań. Nagrywa także albumy solowe i w duecie z Vangelisem.

1952 O godzinie 19-tej ze studia Instytutu Łączności w Warszawie przy ulicy Ratuszowej, nadany został pierwszy półgodzinny program muzyczno-baletowy. Odbierano go na 24 telewizorach marki “Leningrad” rozmieszczonych w klubach i świetlicach warszawskich zakładów pracy. Inauguracyjny program zapoczątkował stałe półgodzinne emisje, nadawane raz w tygodniu.

1954 Polska Agencja Prasowa wydała komunikat o “agenturalno – prowokatorskiej” działalności Józefa Światły. Po ucieczce z kraju ujawnił nazwiska i zbrodniczą działalność wielu czołowych postaci Polski Ludowej.

1955 Sprzedano pierwszą kuchenkę mikrofalową.

1960 Na rynku amerykańskim pojawił się pierwszy elektroniczny zegarek na rękę – kamertonowy Bulova Accutron. Kamerton drgał 360 razy na sekundę, 144 razy szybciej niż regulatory balansowe zwykłych zegarków.

1965 Premiera płyty Rolling Stones – “Get Off of My Cloud”.

1969 Numer 1 brytyjskiej listy przebojów: „Sugar Sugar” – The Archies.

1975 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: „I Only Have Eyes For You” – Art Garfunkel. Był to jego pierwszy solowy “numer jeden” w Anglii.

1975 Program I Polskiego Radia nadał tysięczny odcinek popularnej powieści “Matysiakowie”.

1980 W Manchesterze zadebiutowała formacja New Order.

1982 Ukazał się debiutancki singiel Marillion „Market Square Heroes”.

1983 Wojska amerykańskie dokonały inwazji Granady.

1984 Urodziła się Katy Perry, amerykańska piosenkarka.

1998 Notowanie brytyjskiej listy przeszło do historii: na pierwszych pięciu pozycjach pojawiły się nowości. Nr 1 Cher – „Believe”, nr 2 George Michael – „Outside”, nr 3 U2 – „The Sweetest Thing”, nr 4 Culture Club – „I Just Wanna Be Loved”, nr 5 Alanis Morissette – „Thank U”. UK Top Album: „Quench” – The Beatiful South.

2001 W Nowym Jorku odbyła się światowa premiera Windows XP, systemu operacyjnego firmy Microsoft.

2002 W Londynie w wieku 72 lat zmarł irlandzki aktor Richard Harris. Jego ostatnią rolą była postać profesora Dumbledore’a w przeboju filmowym “Harry Potter”. Poza tym zagrał m.in. w słynnym obrazie “Człowiek zwany koniem”. Harris był znany z burzliwego życie towarzyskiego.

2003 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Baby Boy” – Beyonce feat. Sean Paul; US Top Album: “Chicken’N’Beer” – Ludacris.

2005 W Otwocku zmarła na zawał serca w wieku 61 lat Mira Kubasińska, jedna z najwybitniejszych wokalistek bluesowych.

Na początku kariery artystka śpiewała z grupą Breakout, która powstała w 1968 roku z inicjatywy Tadeusza Nalepy, prywatnie męża piosenkarki. Wśród największych przebojów śpiewanych przez Kubasińską znalazły się utwory “Na drugim brzegu tęczy”, “Poszłabym za tobą”, “Gdybyś kochał, hej”. Wszystkie ze wspomnianych kompozycji znalazły się na debiutanckiej płycie formacji Breakout. Artystka śpiewała również na kolejnych albumach zespołu: “70a”, “Mira”, “Ogień”, “NOL”, “ZOL”.Mimo sukcesów i licznych koncertów za granicą, w 1982 roku grupa zakończyła działalność. Wówczas Kubasińska wycofała się z estrady. Na scenę wróciła dopiero w latach 90. Występowała z takimi zespołami jak: After Blues, K.G. Band i otwocką formacją Bluesquad. Mira Kubasińska była osobą bardzo skromną. Dla niej najważniejsza była zawsze muzyka.

Mira Kubasińska i Breakout Foto: blues.pl

Imieniny obchodzą: Daria, Ingeborga, Inga, Sambor

Daria, to żeńska forma imienia Dariusz, czyli „podtrzymująca dobro”.
Daria ma predyspozycje by zostać badaczem i wykładowcą uniwersyteckim. Bywa, że jest osobą pobudliwą, lubiącą zmiany i towarzyską. Ceni męskie towarzystwo. Chorobliwie upiera się przy własnym zdaniu.

Sambor, to skrócona, spieszczona forma imion męskich z członem Sam, oznacza osobę waleczną, walczącą. Imię słowiańskie.

Sambor jest dobrym kupcem, przemysłowcem lub finansistą. Jest żądny władzy, energiczny, sceptyczny, zawsze zajęty. Można polegać na jego słowie. Ma zmienne usposobienie.

Ingeborga to imię bóstwa skandynawskiego, bjorg w staroislandzkim oznacza ochronę.
Inga jest pewna siebie, stanowcza, zaradna, ale także zmienna, małostkowa, nerwowa i wrażliwa. Łatwo można ją wyprowadzić z równowagi, a wtedy potrafi być małostkowa i sarkastyczna. Niezbyt łatwo przekonuje się do innych.

Użyte w artykule zdjęcia: Ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu., blues.pl, MHMP, Stanisław Wiktor /Cyryl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz