POZnań

Dawny Poznań u CYRYLa

ul. Krakowska (w czasie wojny Grolmanwall) - lata 1940-1943  Foto: CYRYL

ul. Krakowska (w czasie wojny Grolmanwall) - lata 1940-1943 Foto: CYRYLPonad 1.000 archiwalnych fotografii przedstawiających Poznań podczas okupacji i w czasach PRLu można oglądać dzięki CYRYLowi. To Cyfrowe Repozytorium Lokalne Poznań, które udostępniło właśnie pierwsze zbiory.

Projekt powstał w 2010 roku pod roboczą wtedy nazwą Multimedialne Centrum Edukacji Regionalnej w Wydawnictwie Miejskim Posnania. Miał być portalem udostępniającym dokumenty, fotografie, plakaty, filmy, nagrania audio i prezentacje multimedialne związane z Poznaniem. Zgromadzone tutaj materiały miały służyć między innymi nauczycielom, uczniom czy studentom. Podczas realizacji projektu została zmieniona nazwa na CYRYL, ale założenia się nie zmieniły. Nawiązanie do słynnego prezydenta Poznania Cyryla Ratajskiego jest zamierzone i celowe.

Poznań jako jedno z pierwszych, a może pierwsze miasto w Polsce otwiera wirtualne muzeum, jeszcze w budowie, ale niektóre kolekcje już są dostępne – informuje Danuta Książkiewicz-Bartkowiak, koordynator projektu – prezentujemy materiały gromadzone w poznańskich bibliotekach, muzeach, teatrach, galeriach, centrach kultury, zbiory Międzynarodowych Targów Poznańskich i zbiory prywatne.

Oprócz rosnącego archiwum fotograficznego w planach jest także możliwość odsłuchania archiwalnych nagrań, obejrzenia spektakli teatralnych, filmów i pokazów multimedialnych.

Mamy nadzieję, że CYRYL przyciągnie do Poznania licznych entuzjastów, a poznaniakom pozwoli lepiej poznać, zrozumieć i polubić swoje miasto – podkreśla Danuta Książkiewicz-Bartkowiak – myślimy, że to, co robimy, ma sens i przyszłość.

Zbiory zgromadzone do tej pory można przeglądać tutaj. Część z nich nasi czytelnicy już znają, bo bardzo często prezentujemy dawny Poznań w naszym Kalendarium.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz