POZnań

Punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – zmiany w szpitalu

Szpital, lekarz operacja Foto: materiały prasowe

Zmieniło się miejsce, w którym nocą i podczas świąt mogliśmy znaleźć pomoc lekarza. Chodzi o Uniwersytecki Szpital Kliniczny, który działa w dwóch lokalizacjach. Teraz pomocy możemy szukać w budynku przy ul. Grunwaldzkiej 55.

Do tej pory Uniwersytecki Szpital Kliniczny prowadził Izby Przyjęć w budynkach przy ul. Przybyszewskiego 49 i Grunwaldzkiej 16/18 – informuje Marta Żbikowska-Cieśla z wielkopolskiego NFZ – od piątku 19 kwietnia w USK działa jedna Izba Przyjęć zlokalizowana w nowym budynku przy ul. Grunwaldzkiej 55.

Wkrótce również zmieni się adres punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Zostanie ona przeniesiona z ul. Grunwaldzkiej 16/18 na Grunwaldzką 55. Ta zmiana nastąpi w piątek 26 kwietnia.

  Izby Przyjęć oraz punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przeniosą się do nowo wybudowanych budynków Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Grunwaldzkiej 55. Docelowo będzie w nim działać Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

  Placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są czynne w dni powszednie od 18:00 do 8:00, a także całodobowo w weekendy i dni świąteczne – przypomina Marta Żbikowska-Cieśla – do wizyty w nich nie jest potrzebne skierowanie, ani rejestracja, nie obowiązuje rejonizacja, co oznacza, że pomoc powinna nam zostać udzielona, niezależnie od miejsca, do którego się zgłosimy.

  Wyjątkiem są wizyty domowe. Jeśli chcemy się na taką umówić, należy sprawdzić w rejonie której „wieczorynki” się znajdujemy i to do niej się zwrócić.

  Rejony wyjazdowe “wieczorynek” w Poznaniu i okolicach:

  Rejony wyjazdowe "wieczorynek" w Poznaniu i okolicach. Foto: NFZ

  Z pomocy możemy skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia (gdy nie ma objawów świadczących o bezpośrednim zagrożeniu życia), gdy dotychczas stosowane leki i środki domowe nie spowodowały poprawy, gdy obawiamy się, że czekanie do momentu otwarcia przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej niekorzystnie wpłynie na nasze zdrowie bądź w przypadku nagłego zaostrzenia choroby przewlekłej.

  Pacjentowi w ramach NiŚOZ przysługuje porada lekarska, zabiegi pielęgniarskie, wystawienie zwolnienia lekarskiego w uzasadnionym przypadku czy wystawienie e-recepty na niezbędne leki – dodaje Marta Żbikowska-Cieśla – w wieczorynce nie uzyskamy wizyty kontrolnej związanej z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na leki stale przyjmowane w związku z chorobą przewlekłą czy zaświadczenia o stanie zdrowia.

  W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia należy zgłosić się do Izby Przyjęć, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub wezwać karetkę pogotowia.

  Izba Przyjęć Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) – ul. Grunwaldzka 55,

  Punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej USK – ul. Grunwaldzka 55 (od 26.04.2024)

  Lista punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, Izb Przyjęć oraz Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych:

  Poznań:

  • Centrum Medyczne HCP Sp. z o.o. NZOZ Centrum Medyczne HCP Lecznictwo Stacjonarne,
  • Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Szpital Miejski im. Franciszka Raszei
  • Szpital Wojewódzki w Poznaniu (ul. Juraszów)
  • Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej Nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (ul. Wrzoska)
  • Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia Z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym (ul. Szwajcarska)
  • Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych POSUM
  • Oborniki – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Obornikach
  • Puszczykowo – Szpital w Puszczykowie im. Prof. S.T. Dąbrowskiego
  • Zalasewo – Poradnia Lekarza Pierwszego Kontaktu Gaudium Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
  Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

  Dodaj komentarz

  kliknij by dodać komentarz