Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 25 KWIETNIA

Zamek - dziś Centrum Kultury - budowa  Foto: Archiwum CK Zamek

25 KWIETNIA, Słońce w znaku Byka

KALENDARIUM POZNANIA 2Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, obchodzony od 2001-go roku z inicjatywy Towarzystwa Higieny Akustycznej
Kościół katolicki – święto św. Marka Ewangelisty
Australia, Nowa Zelandia – ANZAC Day
Egipt – Święto Wyzwolenia Synaju
Korea Północna – Święto Utworzenia Armii Ludowej
Suazi, Wyspy Owcze – Święto Flagi
Portugalia – Święto Państwowe (rocznica rewolucji goździków)
Włochy – Święto Państwowe Wyzwolenia Włoch od faszyzmu: partyzanci włoscy zdobywają Turyn i Mediolan.
Międzynarodowy Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej
Międzynarodowy Dzień Sekretarki

Przysłowie; „Gdy w końcu kwietnia deszcz porosi, błogosławieństwo polom przynosi.”

Cytaty na dziś:

• Zawiadomienie o ślubie – wydrukowany koniec romansu. Robert Lembke
• Otaczaj się towarzyszami broni – przeciwnik będzie miał wybór celów.
• Kto się złości na swoją chorobę, ten ją niezawodnie pokona.” Iwan Turgieniew
Liczby: 189 dni ma najdłuższy „dzień” na Ziemi – Biegun Północny (19.03-25.09)

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1329 W Poznaniu przebywał król Władysław Łokietek.

1765 Około godziny drugiej w nocy, na przedmieściu zwanym Grobla wybuchł wielki pożar, spowodowany przez pachołków oczekujących przybycia swego pana, Wielmożnego [Franciszka] Prusińskiego, starosty grabowskiego.

Spalił się doszczętnie nowo wybudowany dom piekarza Lorentza oraz drugi, stojący naprzeciw należący do piekarza Tomasza. Pożar spotęgowały cztery kadzie gorzałki złożone w domu Lorentza, tak iż przy wiejącym gwałtownie wietrze ogień i płomienie przedostawały się przez rzekę, aż na dachy domów stojących na przedmieściu Gaski i w wielkim niebezpieczeństwie znalazł się nawet kościół OO. Bernardynów.

Na podstawie: Kroniczka rezydencji Karmelitów Trzewiczkowych w Poznaniu przy kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa na ul. Żydowskiej. Opracowane przez Jacka Wiesiołowskiego, Wydawnictwo Miejskie, 2005

1768 Żołnierze garnizonu przebywający w Poznaniu, powiadomieni o zamieszkach w Gnieźnie, aby podobne nie przydarzyły się tutaj, stawili się na rynku miejskim obładowani ekwipunkiem, maszerując tłumnie razem ze swoimi dowódcami.

Skoro jednak wielmożny komendant nie zauważył żadnego niebezpieczeństwa, podwoiwszy straże przy bramach miasta i wysławszy znaczny oddział na przedmieścia Śródka oraz Miasteczko, pozostałym oddziałom żołnierzy nakazał powrócić na kwatery, aby mieszczanie nie obawiali się niezwykłego zgromadzenia wojska.

Tego samego dnia o brzasku, krótko po północy, kiedy w kościele św. Katarzyny u mniszek dominikańskich bito większym dzwonem na jutrznię, dzwon spadł przez okno [dzwonnicy], połamawszy dachówki, drewno podtrzymujące dach oraz część muru. Znaleziono go o świcie poza kościołem, gdzie leżał rozbity w rynsztoku.

Na podstawie: Kroniczka rezydencji Karmelitów Trzewiczkowych w Poznaniu przy kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa na ul. Żydowskiej. Opracowane przez Jacka Wiesiołowskiego, Wydawnictwo Miejskie, 2005

1810 Urodził się Teofil Matecki, lekarz poznański, działacz społeczny i narodowy, współpracownik doktora Karola Marcinkowskiego.

Teofil Matecki Foto: Wielkopolska Biblioteka CyfrowaKształcił się w poznańskim gimnazjum Marii Magdaleny, ale przerwał naukę i wziął udział w powstaniu listopadowym. Został wyróżniony odznaczeniem za dzielność. Pracę lekarza łączył z działalnością społeczną i polityczno-narodową.

Biorąc za wzór Karola Marcinkowskiego jako lekarz koncentrował się na pomocy ubogim. Zapoczątkował wraz z Ignacym Zielewiczem i Piotrem Seckim nowoczesną chirurgię w Wielkim Księstwie Poznańskim, stosując przy operacjach znieczulenie ogólne przy użyciu eteru i chloroformu.

Był naczelnym chirurgiem w Szpitalu Dziecięcym Sióstr Miłosierdzia przy ul. Św. Józefa w Poznaniu, kierownikiem zakładu położniczego w Szpitalu Elżbiety w Poznaniu, zarządcą uzdrowiska wodoleczniczego w Dębnie, lekarzem i wykładowcą medycyny w poznańskim seminarium duchownym.

Działał w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk, należał do grona jego założycieli, w latach 1858-1875 pełnił funkcję skarbnika, następnie (do końca życia) wiceprezesa; kierował Wydziałem Przyrodniczym i Wydziałem (pierwotnie sekcją) Lekarskim towarzystwa oraz wchodził w skład wielu jego komisji, m.in. związanej z rocznicą 400-lecia urodzin Mikołaja Kopernika (1873).

Pochowany został na poznańskim cmentarzu św. Marcina, po likwidacji cmentarza zwłoki przeniesiono na cmentarz zasłużonych na Wzgórzu Św. Wojciecha.

1888 W Warszawie urodził się Bogdan (Bohdan) Jarochowski, poznański dziennikarz.

Bohdan Jarochowski Po przeprowadzce ze stolicy do Poznania pracował jako publicysta w „Gazecie Powszechnej”. W roku 1927 został dziennikarzem „Kuriera Poznańskiego”, którego od listopada 1933 był redaktorem naczelnym.

Pełnił też funkcję redaktora naczelnego „Orędownika” (Ilustrowany Dziennik Narodowy i Katolicki). Był prezesem Syndykatu Dziennikarzy Wielkopolski i Pomorza w latach 1922-1927. Był ponadto członkiem Zarządu Głównego Związku Zawodowego Dziennikarzy RP w Warszawie.

W roku 1926 pełnił funkcję sekretarza Towarzystwa Polsko-Czechosłowackiego, którego w latach 1930-31 był prezesem. W roku 1933 został radnym miejskim w Poznaniu. Zmarł 28 października 1936 roku w Poznaniu.

Kurjer Poznański 26.04.1933 - winieta

1905 Rozpoczęto budowę zamku cesarskiego w Poznaniu.

Budowa zamku trwała pięć lat (1905-1910) i kosztowała budżet państwa niemieckiego astronomiczną, jak na ówczesne realia, sumę 5 milionów marek.

Budowa zamku w Pozananiu - wizyta cesarzaZamek zbudowano według projektu Franza Schwechtena. Ale cesarz Wilhelm miał wpływ na to, jak ostatecznie wyglądała budowla.

Cesarz miał osobisty wpływ na wszelkie projekty przedstawiane mu przez Schwechtena, nie tylko zresztą w przypadku poznańskiego zamku. Przyjmował je lub ich nie akceptował, wskazywał elementy, na których mu zależało – opowiada Janusz Pazder, konsultant ds. konserwatorskich w Centrum Kultury Zamek.

Zamek cesarski w Poznaniu był pomyślany jako rodzaj manifestacji i nie był tak naprawdę przeznaczony do rezydowania władcy. Oczywiście nadawał się do tego i wiadomo, że rodzina cesarska przebywała w nim dosyć często. Na przykład następca tronu bawił tutaj jeszcze w listopadzie 1918 roku. Natomiast Wilhelm II bywał w zamku tylko incydentalnie: istniało coś w rodzaju dorocznego “kalendarza objazdowego” cesarza i Poznania w nim nie umieszczono. Od momentu wybudowania zamku cesarz był wszystkiego trzy razy. Przyjechał w 1910 roku, gdy zamek ukończono, w 1913 roku, gdy ukończono budowę kaplicy w wieży, i po raz ostatni w 1915 roku na naradę wojenną z Hindenburgiem. [Źródło: Piotr Bojarski, Manifestacja potęgi Niemiec, tekst (galeria) na stronach internetowych Gazety Wyborczej]

Budowa zamkowej wieży Foto: fotopolska.eu

1934 Pożegnanie ustępującego prezydenta miasta Poznania, Cyryla Ratajskiego i nadanie mu godności honorowego obywatela miasta.

Dom Cyryla Ratajskiego w Poznaniu z tablicą pamiątkową - ul. Chopina Foto: wikipedia

Dom Cyryla Ratajskiego w Poznaniu z tablicą pamiątkową – ul. Chopina, fot: wikipedia

1937 Zmarł Michał Drzymała, wielkopolski chłop. W latach 1904–1909 prowadził spór z administracją Królestwa Prus o pozwolenie na budowę domu; wóz Drzymały stał się symbolem walki z germanizacją w zaborze pruskim.

Zgon Michała Drzymały Foto: Źródło: Światowid nr 18 (664) - 01.05.1937, str.12 na podstawie: http://20lecie.blogspot.com

2013 Podczas zebrania na poznańskich Jeżycach powołano do życia Stowarzyszenie „Prawo do Miasta”.  Stworzyli je byli członkowie inicjatywy My Poznaniacy.

fot. https://www.facebook.com/pg/prawodomiasta/photos/?ref=page_internal

2014 W nocy runął podwieszany sufit na drugim piętrze przydworcowego centrum handlowego Poznań City Center (obecnie Avenida). Na podłogę spadło nawet tysiąc metrów kwadratowych podsufitki. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Na miejsce przybyła straż pożarna. Ponieważ w budynku lała się woda odłączono prąd.

Nieszczelny jest dach, wadliwa jest instalacja przeciwpożarowa i wodociągowa, wadliwie przymocowano cześć płyt gipsowo-kartonowych – mówi podczas wizytacji Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Poznaniu. Przez ponad tydzień centrum handlowe było zamknięte.

ZDARZYŁO SIĘ 25 KWIETNIA

1199 Król Anglii Jan Bez Ziemi objął księstwo Normandii. Wkrótce je utracił (1204), stąd jego przydomek. W ten sposób spowodował wzrost nastrojów antykrólewskich wśród swoich wasalów, którzy w 1215 roku zmusili go by podpisał Wielką Kartę Swobód (Magna Carta).

1214 Urodził się św. Ludwik IX, król Francji (1226-70). Starając się rządzić sprawiedliwie, wprowadził kontrolę działalności urzędników królewskich, którą powierzył zakonnikom. Wprowadził zakaz pojedynków sądowych, noszenia broni i prowadzenia wojen prywatnych we Francji. Znacznie rozbudowały się miasta, które otrzymały przywileje komunalne i otaczane murami, odgrywały coraz większą rolę pod względem militarnym.

1284 Urodził się Edward II, król Anglii. Jego ojciec Edward I nadał mu w 1301 roku tytuł księcia Walii. Od tego czasu najstarszy syn monarchy, następca tronu Anglii otrzymuje tytuł księcia Walii.

1599 Urodził się Oliver Cromwell, przywódca rewolucji angielskiej, lord protektor. Przyczynił się do budowy podstaw imperium brytyjskiego.

1684 Przyznano patent na naparstek.

1719 Opublikowano powieść podróżniczą autorstwa Daniela Defoe “Przypadki Robinson Crusoe”.

1744 Zmarł Anders Celsius, szwedzki astronom i fizyk. Zaproponował powszechnie znaną stustopniową skalę termometryczną nazwaną skalą Celsjusza. Urodził się 27 listopada 1701 roku. koue

1859 Rozpoczęto kopanie Kanału Sueskiego, w setną rocznicę uruchomienia kanału otwarto dla statków Drogę Morską Świętego Wawrzyńca.

1874 W Bolonii urodził się Guglielmo Marconi, włoski fizyk. Wynalazca radia, laureat Nagrody Nobla w 1909 roku.

Guglielmo_Marconi_rok 1901 Foto: wikipedia

1881 Armia francuska zajęła Algierię i Tunezję.

1886 Sigmund Freud otworzył praktykę lekarską przy Rathausstrasse 7 w Wiedniu.

1901 Stan Nowy Jork wprowadził obowiązek zaopatrzenia samochodów w tablice rejestracyjne. Na tablicy miały znajdować się inicjały właściciela o rozmiarach większych niż 10 centymetrów.

1915 I Wojna Światowa: siły australijskie, nowozelandzkie, brytyjskie i francuskie rozpoczęły inwazję na pozycje tureckie na półwyspie Gallipoli. Cała operacja zakończyła się fiaskiem – Turcy zdołali odeprzeć atak.

1918 Urodziła się Ella Fitzgerald, jedna z największych śpiewaczek w historii jazzu.
Debiutowała w lutym 1935 roku. W 1938 nagrała „A Tisket A Tasket”, które rozeszło się w ilości ponad 2 mln kopii i spędziło 10 tygodni na czele magazynu “Billboard”. Nagrodę Grammy za całokształt pracy otrzymała w 1967 roku. Występowała m.in. w duetach z Louisem Armstrongiem. Zmarła 15 czerwca 1996 roku.

1926 Urodził się Tadeusz Janczar – aktor. Znany m.in. z filmów: „Pokolenie”, „Kanał”, serialu telewizyjnego „Dom”, i z roli Stacha Matysiaka z popularnej powieści radiowej. (zm.31.10.1997).

1927 Urodził się Albert Uderzo, rysownik francuski (pochodzenia włoskiego), ilustrator komiksów o Asteriksie i Umpa-pa, stworzonymi we współpracy z Rene Goscinnym.


1932 Urodził się Hanna Gucwińska, polski zootechnik, znana z programu telewizyjnego Z kamerą wśród zwierząt, posłanka na Sejm IV kadencji.

1938 Pierwsza rozmowa telefoniczna obiegająca kulę ziemską dookoła, transmisja biegła z San Francisco, przez Jawę, Amsterdam, Londyn z powrotem do Nowego Jorku.

1938 Zmarł Aleksander Świętochowski – publicysta, pisarz i krytyk literacki, historyk i filozof. Czołowy ideolog pozytywistów polskich, autor m.in. cyklu artykułów “Praca u podstaw”.

1940 Urodził się Al (Alfred James) Pacino, amerykański aktor. Debiutował w 1969 roku, zyskał uznanie za role w filmach; “Narkomani”, “Ojciec chrzestny”, “Strach na wróble”, “Adwokat diabła”, “Zapach kobiety.”

1942 Urodziła się Ewa Wiśniewska – aktorka, której wielką popularność przyniósł w latach 60-tych serial telewizyjny “Doktor Ewa”. Zagrała też a filmach “Thais”, “Cudzoziemka”, “Ogniem i mieczem”.

1942 Urodziła się Łucja Prus, popularna piosenkarka. Znana m.in. z wykonania takich piosenek jak: “W żółtych płomieniach liści”, “Nic dwa razy się nie zdarza”. Zmarła w 2004 roku.

1945 W środę o 16:00 69 dywizja 1 armii amerykańskiej i 58 dywizja armii ukraińskiej marszałka Iwana Koniewa spotkały się pod Torgau.

1945 W San Francisco rozpoczęła się konferencja założycielska Organizacji Narodów Zjednoczonych. ONZ rozpoczęła działalność 24 października 1945 roku.

1945 Urodził się w Szwecji Bjorn Ulvaeus, gitarzysta i wokalista grupy Abba. Karierę zaczęli od zwycięstwa na festiwalu Eurowizji w 1974 roku, a później zostali najpopularniejszym zespołem w Europie od czasu The Beatles. Grupa rozpadła się w 1983 roku. Rok później Bjorn napisał musical “Chess”.

1946 Urodził się Andrzej Seweryn, aktor, pedagog. Od wielu lat mieszkający na stałe we Francji. Grał w filmach: “Ziemia obiecana”, “Polskie drogi”, “Na srebrnym globie”, “Bez znieczulenia”. Znany także z ról teatralnych między innymi w “Głupim Jakubie”, “Don Carlosie” i “Ryszardzie III”. Od 1993 roku występuje w Comedie Francaise w Paryżu.

1954 Laboratorium firmy Bell Telephone ogłosiło w Nowym Jorku skonstruowanie pierwszej baterii słonecznej.

1956 “Heartbreak Hotel” Elvisa Presley’a nr 1 w USA.

1958 W Szkocji urodził się Derek William Dick, znany powszechnie jako Fish. Przez wiele lat był wokalistą zespołu Marillion, po odejściu w 1988 roku nagrywa solo. Jego pierwszy album to “Vigil In The Wilderness Of Mirrors” (1990). Wielokrotnie odwiedzał Polskę.

1961 W Szanghaju urodziła się Joan Chen (wł. Chen Chong), aktorka. “Tai-Pan”.

1963 Urodził się Andy Bell, wokalista i autor tekstów grupy Erasure.

1969 Urodziła się Renee Zellweger, aktorka amerykańska. “Pamiętnik Bridget Jones”.

1972 We Wrocławiu urodziła się Monika Richardson, polska dziennikarka i prezenterka. (Europa da się lubić). Jest siostrą cioteczna dziennikarza Piotra Kraśki.

1974 Urodziła się Magdalena Stużyńska, aktorka telewizyjna. Znana głównie jako Marcysia z telewizyjnego serialu „Złotopolscy”.

1981 Urodził się Felipe Massa, brazylijski kierowca wyścigowy Formuły 1.

1990 Teleskop kosmiczny Hubble’a został umieszczony na orbicie za pomocą promu kosmicznego Discovery.

1992 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Jump” – Kriss Kross. Duet tworzyło dwóch nastolatków, 12-letni Chris Smith oraz 13-letni Chris Kelly.

2005 Bułgaria i Rumunia podpisały traktat akcesyjny z Unią Europejską.

2007 Była poseł SLD i była minister budownictwa Barbara Blida postrzeliła się śmiertelnie w swoim domu w Siemianowicach Śląskich. Stało się to w wyniku zaszczucia przez służby podległe rządowi PIS.

Urodzeni 25 kwietnia mają dużą fantazję i są wszechstronnie uzdolnieni. Jednak już od wczesnej młodości specjalizują się w jednym zawodzie. Niemal zawsze zachowują zdrowy rozsądek. Nie przeszkadza to im być gwałtownymi i brawurowymi. Wchodzą odważnie w życie, często nawet nadmiernie ryzykując. Dużą rolę przypisują afektom, co nie oznacza, że są stali, mimo namiętności uczuć.

Imieniny obchodzą; Jarosław, Kalikst, Marek, Elwira

Jarosław, imię słowiańskie, oznacza osobę sławną ze swojej surowości, panowania
Osoby o tym imieniu są konsekwentne i wytrwałe. Mają wrodzone predyspozycje do odgrywania wiodącej roli na scenie politycznej i zawodowej. Mają poczucie humoru i dużą intuicję.
Kalikst to imię o greckim pochodzeniu, którego pierwotne znaczenie łączy się ze słowem “kallistos”, czyli “najpiękniejszy, najlepszy”.

Imię Marek pochodzi z łaciny i znaczy “związany z Marsem”. Było znane w starożytnym Rzymie od najdawniejszych czasów. Marek jest twórczą indywidualnością, kocha sztuki piękne, mógłby odnosić sukcesy literackiee. Jeśli nie poświęci się tej dziedzinie, to odniesie powodzenie w naukach matematycznych. Jest skryty, lojalny i pracowity. Pewny siebie – zawsze cało wychodzi z rozmaitych opresji. Lubi wolność myśli i swobodę działania.

Użyte w artykule zdjęcia: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa, wikipedia, Archiwum CK Zamek , archiwumkorporacyjne.pl, Prawo do Miasta / facebook

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz