POZnań

Poznań – wielki plac – zabaw!

Let's Play Poznań - plakat  Foto:

Od wtorku miasto zmieni się w wielki plac zabaw. Startuje Let’s Play Poznań pilotażowa edycja festiwalu gier różnych: planszowych, rekreacyjnych, komputerowych. W ramach tygodniowego Festiwalu (22-28 października) odbędą się warsztaty dla zespołów tworzących gry miejskie oraz zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt gier w przestrzeni publicznej Poznania.

Let's Play Poznań - plakat

Niektórych wcale to nie dziwi, bo od kilku odkrywać możemy miejskie zagadki w ramach gier miejskich, które stają się nasza specjalnością. To u nas działają prężnie grupy pasjonatów gier planszowych, a także narodziły się i rozwijają tzw. turystyczne gry do samodzielnej zabawy. Mamy także największe targi gier Poznań Game Arena a pod koniec września w ramach Nocy Naukowców na Politechnice tłumy wzięły udział w Polibuda Gaming Zone.

Przed nami pierwsza, pilotażowa edycja festiwalu Let’s Play Poznań, co można w swobodnym tłumaczeniu przełożyć na Poznań-Wszystko gra! Pomysł narodził się i został doprowadzony do realizacji przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną. Wszystko będzie się działo w promieniu 2,5 km od Starego Rynku. Organizatorzy zapraszają więc spragnionych aktywnego wypoczynku w otoczeniu złotej poznańskiej jesieni – rodziny, przyjaciół i samodzielnych graczy do poszukiwania rozrywki w centrum Poznania.

Uczestnicy Festiwalu będą mogli zagrać w gry planszowe i rekreacyjne, dla których planszą do gry będą ulice i place Poznania. W najróżniejszych miejscach pojawią się wielkie wersje tradycyjnych gier planszowych. Łatwo grać w młynek jeśli plansza ma kilkadziesiąt centymetrów. Uczestnicy festiwalu będą mogli przekonać się, jak się gra gdy plansza jest kilkadziesiąt razy większa. Grupy rodzinne na pewno zafascynuje gigantyczna “Wyprawa po grzyby” zaaranżowana w jednym z poznańskich parków. Specjalnie na festiwal sprowadzone będą takie gry rekreacyjne jak disc-golf (wyjątkowo udane połączenie golfa, freesbie i koszykówki) czy bike polo (jak sama nazwa wskazuje wierzchowcami będą rowery), ale konserwatywnie nastawieni uczestnicy zagrają w takie jak boule, czy klasy.

Warsztaty_Veroniki Tzekovej _Concordia_jpg

Zwycięzca każdej gry otrzymuje nagrodę, ponad to każdy uczestnik gry zdobywa punkty w klasyfikacji ogólnej. Osoba, która zbierze ich najwięcej otrzymuje nagrodę główną festiwalu

Partnerem akcji jest m.in. Concordia Design, w której we wtorek 23 października działać będzie centrum gry miejskiej „Czasownicy”, a z kolei w sobotę 27 października gościć będzie grę miejską „Kółko i Krzyżyk” wg projektu Weroniki Tzekowej.

Gra „Czasownicy” rozpocznie się o godz. 17.00-19.30. Uczestnicy gry będą mieli za zadanie zbudować miasto na przygotowanej przez Organizatorów mapie, która w pewnym stopniu będzie odzwierciedlać topografię Poznania, resztę krajobrazu będą już tworzyć sami uczestnicy. Aby zakupić działki albo wybudować coś na planszy trzeba najpierw odnaleźć kody. Kody wymienia się na walutę, a za walutę z kolei kupuje działki i budynki. W trakcie gry na uczestników czeka także kilka nieprzewidzianych zdarzeń losowych zmieniających tok akcji… Gra trwa 2,5 godziny, wtedy po podliczeniu punktów wytypowani zostaną zwycięzcy.

Grę „Kółko i krzyżyk” zna każdy, wersja autorstwa Veroniki Tzekova, artystki, rezydentki programu Międzynarodowych Rezydencji Artystycznych będzie połączeniem designu z zabawą. Specjalnie zaprojektowane poduchy będą „pionkami” naśladującymi ruch uczestników.

Jak wziąć udział w LET’S PLAY POZNAŃ – należy zarejestrować się na www.letsplaypoznan.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz