BizNews

Solaris na plusie

panorama solaris  Foto: Solaris

Oglądając wiadomości w telewizji czy słuchając ich w radiu można odnieść wrażenie, że wszystkie firmy w Polsce mają się źle. Ciągle słyszy się informacje o cięciach, zwolnieniach i reagowaniu na kryzys, który właśnie przetacza się przez nasz kraj. Jakby na przekór takim katastrofalnym wizjom gospodarczym firma Solaris Bus & Coach pochwaliła się właśnie dobrymi wynikami za ubiegły rok. Również plany na 2013 wyglądają obiecująco.

panorama solaris Foto: Solaris

Firma z Bolechowa dziesiąty raz z rzędu była liderem polskiego rynku autobusowego. Zwiększyła także swoje udziały na rynkach zagranicznych i sprzedała pierwsze autobusy elektryczne. W całym ubiegłym roku firma Solaris sprzedała łącznie 1.006 autobusów i trolejbusów, z czego 263 pojazdów dostarczono do odbiorów w kraju. Największe zamówienia realizowane były dla Białegostoku oraz Krakowa i Warszawy.

Pozostałych 743 pojazdów firma Solaris eksportowała. Na większości rynków firma zwiększyła swoje udziały – informuje Mateusz Figaszewski z Solarisa – najbardziej spektakularne wzrosty nastąpiły w Czechach i Niemczech.

Podpoznańskiej spółce udało się również zdobyć kontrakty w Finlandii i Belgii.

Solaris Bus & Coach to także tramwaje. W 2012 roku firma zakończyła realizację zamówienia dla MPK w Poznaniu dostarczając 22 Solarisy Tramino. Była to realizacja drugiej części zamówienia, które łącznie dotyczyło 45 sztuk tramwajów.

W minionym roku rozpoczęły się prace produkcyjne związane z realizacją pierwszego zagranicznego kontraktu na pojazdy szynowe marki Solaris – dodaje Mateusz Figaszewski – chodzi o pięć dwukierunkowych tramwajów dla miejscowości Jena, których dostawa zaplanowana jest na drugą połowę tego roku.

Zostały także podpisane kontrakty na dostawę tramwajów do Brunszwiku oraz Olsztyna.

Kolejnym sukcesem firmy jest między innymi innowacyjna, 12 metrowa, w pełni niskopodłogowa wersja autobusu elektrycznego. Pierwsze dwa tego typu pojazdy zostały już sprzedane i jeżdżą w Brunszwiku w Niemczech oraz w Klagenfurcie w Austrii.

Portfel zamówień na rok 2013 wygląda obiecująco, ten rok przyniesie wiele wyzwań dla naszej branży, jak chociażby wdrożenie do produkcji pojazdów spełniających normę emisji spalin EURO6, jesteśmy jednak dobrze do tego przygotowanizapowiada Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A – najbliższy okres to także dalsza praca nad popularyzacją autobusów z napędem elektrycznym i dalszy rozwój pojazdów szynowych, zbliża się też czas prezentacji nowej generacji autobusów marki Solaris, który nastąpi na targach IAA w Hanowerze w roku 2014.

solaris urbino Foto: Solaris Bus & Coach

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz