BizNews

HCP kupią Ślązacy?

Hala montażu parowozów HCP - przed rokiem 1939  Foto: naukaipostep.pl

Hala montażu parowozów HCP - przed rokiem 1939 Foto: naukaipostep.plO prywatyzacji poznańskiego Ceglorza pisaliśmy już wielokrotnie. Transakcja wydaje się bliska finalizacji, ale kto zamierza kupić słynne zakłady HCP? Mówiło się o “bogatym Polaku ze Śląska” który zamierza wyłożyć pieniądze, by przejąć firmę.

Wszystko wskazuje na to, że plotki okazały się prawdziwe. Jeśli negocjacje potoczą się po myśli obu stron nowym właścicielem HCP zostanie Tomasz Domogała. Do sprzedaży zakładów może dojść już wiosną. Informację taką podał Puls Biznesu.

Tomasz Domagała w raz z rodziną zarządza różnymi firmami działającymi pod szyldem funduszu TDJ. To właśnie ten fundusz złożył wstępną ofertę zakupu poznańskiego przedsiębiorstwa. Portfel samego Tomasza Domagały Puls Biznesu niedawno wycenił na 2,4 mld złotych.

Cieszymy się, choć mieliśmy nadzieję, że pojawi się więcej niż jeden chętny, TDJ brał już udział w prywatyzacji przedsiębiorstw, resort skarbu zna więc potencjał i doświadczenie tego partneramówi w rozmowie z Pulsem Biznesu Andrzej Głowacki, prezes DGA, która doradza skarbowi przy sprzedaży HCP – mamy nadzieję, że przyszły inwestor pozwoli Cegielskiemu wejść na nowe rynki i wytwarzać nowe produkty, bo biznes związany z produkcją silników okrętowych, który do tej pory był podstawą działalności spółki, w Europie się skończył, a rynek ich serwisowania także zamiera.

Początki Funduszu TDJ to rok 1991. Fundusz od roku 1993 do 2011 kupił między innymi zakłady drobiarskie w Leszczynach i Tomicach, chłodni w Leszczynach, Chrzanowie, Toszku, Będzinie, Tychach, Opolu i Olsztynie, PHCh Chemia Wrocław, Fabrykę Maszyn Famur (rozpoczęcie budowy Grupy Famur), Zamet Budowa Maszyn, Odlewnię Żeliwa Śrem, Pemug (spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych) oraz Fabrykę Maszyn Glinik.

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz

  • Firma DGA wyceniła HCP na 100 mln. A w to wchodzą 2 piękne ośrodki wczasowe w górach i na morzem A to stanowczo za nisko. Widać znów jak łatwo za łapówki zmniejszyć wartość firmy. To skandal,że nikt tego nie kontroluje.

  • same maszyny centra obrobcze waldrich coburg sa warte wiecej niz 100 milionow a gdzie reszta 🙂 heh PARANOJA panowie