BizNews

Wyborowa wypływa z Poznania

Wyborowa  Foto: Pernod Ricard

Wyborowa Foto: Pernod RicardZ gospodarczej mapy Poznania znika kolejna firma. Zarząd spółki Wyborowa podjął właśnie decyzję o zakończeniu w naszym mieście produkcji w zakładzie przy ulicy Komandoria i przeniesieniu jej do Zielonej Góry. Pracownikom zaproponowano pracę właśnie w tamtejszym zakładzie spółki lub w zakładzie rektyfikacji przy ul. Janikowskiej.

Produkcja wódki przy ulicy Komandorii, która rozpoczęła się w 1927 roku, zostaje dzisiaj zakończona. Władze firmy tłumaczą to posunięcie względami ekonomicznymi, ale też ograniczeniami prawnymi, które wynikają z przyjętego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Malta w Poznaniu. W zakładzie tym pracuje blisko 90 osób.

Zarząd złożył 43 pracownikom propozycję kontynuowania pracy w zakładzie w Zielonej Górze, gwarantując im bezpłatne zakwaterowanie i transport. Kolejnych 30 pracowników otrzymało propozycję pracy w zakładzie przy ulicy Janikowskiej w Poznaniu. Pracownicy, którzy nie będą zainteresowani tymi propozycjami będą mogli skorzystać z odprawy w wysokości do 15-krotności miesięcznego wynagrodzenia. Ponadto, wszyscy pracownicy będą mogli przystąpić do programu aktywizacji zawodowej lub skorzystać z kursów, szkoleń lub przeszkoleń. Pracowników zatrudnionych na umowy tymczasowe, których jest 13, będzie pełnić swoje obowiązki aż do czasu wygaśnięcia umów.

Decyzja Zarządu Spółki nie ma wpływu na zakres działalności oraz sytuację pracowników obecnie zatrudnionych w zakładzie rektyfikacji w Poznaniu przy ulicy Janikowskiej – podkreślają przedstawiciele Wyborowej S. A. W miejscu tym produkowany jest spirytus, który jest podstawą wszystkich napojów alkoholowych wytwarzanych przez spółkę.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru MALTA w Poznaniu, na którym zlokalizowany jest zakład produkcyjny przy ulicy Komandoria został przyjęty przez radnych w kwietniu 2002 roku. Obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego ustala, że w ciągu 15 lat od daty jego przyjęcia, teren zakładów produkcyjnych WYBOROWA S.A. zostanie przekształcony na tereny usług rekreacyjno-sportowych – wyjaśnia Andrzej Szumowski z Wyborowej S. A. – w konsekwencji Spółka musi zaprzestać działalności produkcyjnej na tym terenie. Jednocześnie plan zagospodarowania uniemożliwia Spółce dokonywanie inwestycji i modernizacji w zakładzie niezbędnych do prowadzenia działalności.

Jak informuje portal gazeta.pl, spółka będzie się domagać od miasta odszkodowania. Tereny należące do Wyborowej zdaniem firmy byłyby warte 120.000.000 złotych, gdyby nie uchwalono planu. Gdy został on jednak przyjęty przez Radę Miasta wartość gruntu spadnie do nieco ponad 20.000.000 złotych. Dlatego też spółka chce odzyskać część utraconych w ten sposób pieniędzy od miasta.

Decyzję o zaprzestaniu produkcji przy ulicy Komandoria skomentował na swoim profilu na portalu społecznościowym radny Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej. Stwierdził, że z perspektywy przestrzenno-urbanistycznej jest ona bardzo dobra. Gospodarczo dla miasta, trochę gorzej – napisał.

Jednak chyba plusy przeważają. Malta to dla miasta teren strategiczny, a tu pojawią się nowe świetne lokalizacje dla sportu i rekreacji – hotel, restauracja, centrum fitness, może korty, itd. – pisał Łukasz Mikuła – zgodnie z planem miejscowym i mniej kontrowersyjnie niż gdzie indziej, ale sensowne zagospodarowanie tego terenu to naprawdę duże wyzwanie architektoniczno-urbanistyczno-finansowe.

Poniżej zakłady przy ul. Janikowskiej, w której będzie kontynuowana produkcja.

Wyborowa SA - zakłady przy ul. Janikowskiej Foto: Google Maps

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz