Na widelcu

Po ile grzyby na Jeżyckim?

grzyby  Foto: lepszyPOZNAN.pl / gsm

Sezon grzybowy w pełni, choć by mieć obfite zbiory trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać. To sekret, którym grzybiarze niechętnie się dzielą. Można też wybrać się na ryneczek. Sprawdziliśmy ceny na Rynku Jeżyckim.

Jak wita się dwóch grzybiarzy? “Tutaj nic nie ma”. Za to na Jeżyckim wybór grzybów przeogromny. Teoretycznie kupimy tutaj grzyby sprawdzone. Warto jednak, gdy nie znamy się na grzybach, zabrać ze sobą atlas. Podobnie, gdy wybieramy się do lasu. Pomyłki mogą się zdarzyć, a w tym przypadku możemy to przypłacić zdrowiem.

Co roku odnotowywane są przypadki zatrucia grzybami, zwłaszcza dotyczy to początkujących grzybiarzy, którzy nie potrafią jeszcze rozpoznać wszystkich trujących gatunków – informują wielkopolscy policjanci – aby zapobiec takim sytuacjom, na grzyby najlepiej wybrać się z kimś kto ma doświadczenie w tej dziedzinie.

Zebrane, bądź też kupione czy podarowane grzyby możemy także sprawdzić w poznańskim Sanepidzie. Tutaj porad w zakresie określania przynależności gatunkowej grzybów udzielać będą grzyboznawcy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Czekają oni od poniedziałku do piątku od 7:25 do 15:00, a także w soboty od 12:00 do 16:00.

Do oceny grzybów należy przynosić całe owocniki, czyli kapelusz oraz trzon, ponieważ istotne cechy diagnostyczne znajdują się na trzonie owocnika – podkreślają grzyboznawcy poznańskiego Sanepidu.

Wróćmy jednak do cen grzybów na Rynku Jeżyckim. Możemy tutaj kupić grzyby już zamarynowe, ale skupmy się na tych świeżych.

  • Rydz – 24,00 zł
  • Zielona gąska – 25,00 zł
  • Koźlak czerowny 22,00 zł
  • Borowik szlachetny – 35,00 zł
Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / gsm, lepszyPOZNAN/TD

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz