Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 27 CZERWCA

Podgorna lata 30.te  Foto: internet

Słońce w znaku Raka

– Światowy Dzień Walki z Cukrzycą – ogłoszony w roku 1991 przez Międzynarodową Organizację Diabetyków przy Światowej Organizacji Zdrowia
– Światowy Dzień Rybołówstwa – uchwalony przez Światową Konferencję ds. Rybołówstwa w roku 1984
– Święto narodowe Dżibuti – rocznica proklamowania niepodległości.(1977) – Katar – Rocznica Objęcia Władzy Przez Emira Hamada ibn Chalifa as-Sani
–  Christopher Street Day – święto społeczności LGBT, obchodzone na pamiątkę wydarzeń Stonewall

Osoby urodzone 27 czerwca są cierpliwe, pracowite i pogodne. To optymiści, którzy w najtrudniejszych sytuacjach potrafią zachować zimną krew. Otoczenie lubi ich za poczucie humoru, a przyjaciele – za lojalność i niezawodność. Ich wadą może być zbytnia wiara we własne siły, a w konsekwencji – pycha i upór.

Cytaty na dziś:

– Potrzeba dwóch lat, aby nauczyć się mówić; pięćdziesięciu, aby nauczyć się milczeć. Ernest Hemingway
– Nowość, nie zawiera się nigdy w pomyśle, ale w jego ujęciu. Stefan Napierski
– Żeby być miłym gościem, wystarczy się dobrze bawić. J. Joubert

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1657 Brandenburczycy, sprzymierzeńcy Szwedów, spalili pięć klasztorów poza murami miasta.

Tegoż roku w listopadzie król Jan Kaźmirz przybył do Poznania i odwiedził klasztor Benedyktynek. Tegoż roku i miesiąca założony został klasztor Reformatów na Zawadach przez biskupa Tolibowskiego. [Przewodnik po Poznaniu Feliksa Antoniewicza, 1882]

1666 Pod Poznaniem zebrała się szlachta wierna królowi Janowi Kazimierzowi przeciwna rokoszowi Lubomirskiego.

1812 Gazeta Poznańska w sobotnim numerze 52 podaje sposoby na: Ogólne przepisy zaradzające. chorobie szkorbut zwaney.  Czyste, a tem samemu zdrowe powietrze, zdrowe pokarmy i napoie; spokoyność umysłu.

Gazeta Poznańska 27 czerwca 1812

Co do tego konieczną iest potrzebą, by zamieszkania ochędożnie utrzymywanemi, i często przewietrzanemi były, tudzież, aby ludzie podczas spokoynego powietrza, szczególniey w południowe godziny na dwór wychodzili.

Co do 2go za pokarm używane bydż powinno mięso świeże, z zdrowych bydląt wyiąwszy tłuste, tudzież zieleniny, iakoto: szczaw, rzerzucha ło boda, iako też chrzan, cebula, czosnek. Chleb powinien bydź z czystego zboża i dobrze wypieczony. – Barszcze za napoy, piwo chmielne, nie co wódki, i woda czysta.

Co do 3go Pasterzom Parafii zalecono bydź powinno, I aby ci przez swą wymowę, starali sie rozweselać umysły dusz onymże powierzonych. Te środki w ogólności są dostateczne do zapobieżenia teyże chorobie, i uleczenia się z oneyze, gdyż rzeczą iest dowiedzioną, źe żadna choroba łatwiey uleczoną bydź nie może, aby tylko iey przyczyny oddałonemi zostały.

1860 Zmarł Ludwik Bierkowski, polski chirurg, uważany za twórcę polskiej ortopedii.

Powołał do życia pierwsze czasopismo lekarskie w Krakowie “Roczniki Kliniki Chirurgicznej”. W lutym 1847 wykonał pierwszy na ziemiach polskich zabieg w uśpieniu eterowym. Jeden z prekursorów wychowania fizycznego. Urodził się w 1801 roku w Poznaniu.

Nowy Kurjer 27 czerwca 1935

1935 Nowy Kurjer donosił:

Termometr wskazywał dzisiaj o godzinie 12 rekordową temperaturę 46 stopni Cel. w słońcu. W cieniu słupek rtęci osiągnął 35 kreskę ponad zero! Zbliżamy się więc do temperatur północno – afrykańskich i nic dziwnego, że następuje powszechne przestawienie naszego trybu życia na modłę tropikalną.

Płócienne ubranie, sandały, rozbrat z pończochami i skarpetkami. Bojkot mięsa, triumf jarzyn i lodów, wielka prosperita łazienek nad Wartą i basenów – i zwrot ogólny  – frontem do Puszczykowa, Kiekrza i Malty”.

Upały, które nawiedziły ostatnio Polskę dają się we znaki nie tylko tym, co zmuszeni są przebywać w mieście, ale też i szczęśliwcom, którzy spędzają weekend lub urlop dłuższy na łonie przyrody. Jednym dokuczają upały mniej, innym więcej, wszystkim jednak mogą zaszkodzić, o ile się nadużywa kąpieli słonecznych, albo też nie stosuje właściwych środków zapobiegawczych.

Jak przeciwdziałać upałom? Większości ludzi wydaje się, iż najbardziej ochładzającym ciało środkiem jest zimny prysznic lub kąpiel. Tymczasem efekt tych zabiegów jest wręcz odwrotny: ciało w obronie przed zimną wodą rozwija wyższą własna temperaturę i w rezultacie odczuwamy po zimnej kąpieli jeszcze większe gorąco. Chcąc więc ochłodzić się, należy wziąć ciepłą kąpiel, organizm zaś nasz zareaguje na nią ochłodzeniem ciała i obniżką własnej temperatury.

Nowy Kurjer 27 czerwca 1935_

Kiermasz na wykończenie kaplicy NA OSIEDLU WARSZAWSKIEM.

Kaplica na Os. WarszawskimNajmłodsza dzielnica Poznania, Osiedle przy ul. Warszawskiej z każdym dniem zdobywa w miarę wykończania domów mieszkalnych nowych obywateli. Obecnie Osiedle liczy już około 3000 mieszkańców.

W takich warunkach okazało się najbardziej palącą potrzeb pobudowanie Domu Bożego. Przy współpracy chętnych obywateli rozpoczęto prawie że bez środków budowę kaplicy, a obecnie już odwiązuje się konstrukcję dachu.

Dla zasilenia kasy Komitetu dalszemi funduszami postanowiono urządzić w dniu 7 lipca br. doroczny kiermasz na boisku “Sokoła” przy Bramie Dębińskiej. Będą tam najróżniejsze atrakcje i urozmaicenia dla starszych i dla dzieci. Ofiarność kupców poznańskich pozwala Komitetowi na obdarzenie szczęśliwych udziałowców w najróżniejszych grach towarzyskich i loterjach fantowych nadzwyczaj cennemi wygranemi. Szczególnie panom uśmiecha się wiele cennych nagród za dobre wyniki w strzelaniu. Dla pań będą torty, kompletne serwisy i wiele innych przedmiotów.

Podgorna lata 30.te

ZDARZYŁO SIĘ 27 CZERWCA

289 p.n.e Tyran Syrakuz Agatokles został otruty przy użyciu wykałaczki podanej przez własnego wnuka.

1315 Podczas zjazdu w Krakowie Władysław Łokietek zawarł sojusz z władcami Danii, Szwecji, Norwegii, Meklemburgii skierowany przeciwko Marchii Brandenburskiej.

1629 Wojska polsko – austriackie pokonały Szwedów pod Trzcianą. Podczas bitwy omal nie zginął król Gustaw Adolf

1652 W Nowym Amsterdamie (obecnie Nowy Jork) uchwalono pierwsze w Ameryce prawo drogowe. Znacznie ograniczało prędkość poruszających się powozów, wozów i sań, powożący zaś mieli obowiązek iść przy pojeździe.

1669 Ludwik XIV wydał patent na założenie L’Academie de Musique et Danse – dziś Opera Paryska.

1693 Ukazał się pierwsze pismo kobiece “Ladie’s Mercury”, magazyn typu pytania-odpowiedzi, wydawany przez londyńskiego księgarza Johna Duntona.

1829 Zmarł James Smithson, angielski uczony.

Zostawił testament, w którym zastrzegł, że w wypadku kiedy jego siostrzeniec umrze nie pozostawiając po sobie żadnych żyjących spadkobierców, cały jego majątek przechodzi „do Stanów Zjednoczonych Ameryki, dla założenia w Waszyngtonie pod nazwą Smithsonian Institution, placówki służącej rozwojowi i szerzeniu wiedzy”. 10 sierpnia 1846 uchwalono akt założycielski Smithsonian Institution. Obecnie, Smithsonian obejmuje 18 muzeów, galerii i wiele badawczych instytucji na całym świecie.

1831 Zmarł Konstanty Pawłowicz, wielki książę rosyjski, wielkorządca Królestwa Polskiego, naczelny wódz wojsk Królestwa Polskiego.

W nocy 29 listopada 1830, jego osoba była głównym celem ataku spiskowców. Jednak udało mu się uciec z warszawskiego Belwederu w przebraniu kobiety. Po wybuchu powstania listopadowego na czele korpusu rosyjskiego uszedł do Rosji, wkrótce zmarł na przywleczoną przez wojska rosyjskie cholerę. (ur. 1779).

1880 Urodziła się Helen Keller, amerykańska głucho-niewidoma pisarka i pedagog. Dzięki swojej nauczycielce Anne Macy ukończyła studia wyższe i została doktorem filozofii, znała kilka języków oraz nauczyła się bezdotykowo „oglądać” rzeźby czy „słuchać” koncerty. Możliwe to było dzięki ponadnormalnej wrażliwości skóry dłoni i twarzy na ruchy powietrza. Poświęciła życie innym osobom upośledzonym. Napisała wiele książek, z których najsławniejsza to The Story of My Life (1902), wydana po polsku w 1904 Historia mego życia.

1902 Rząd francuski ustalił maksymalny czas pracy na 10 godzin i 30 minut dziennie.

1905 Załoga rosyjskiego pancernika Potiomkin podniosła bunt po tym jak jeden z oficerów zastrzelił marynarza skarżącego się na zepsute jedzenie. Po zabiciu oficerów buntownicy zawładnęli okrętem i wciągnęli na maszt czerwony sztandar.

Pancernik Potiomkin Foto: wikipedia

1920 W Warszawie utworzono Polski Związek Towarzystw Kolarskich. Na pierwszego prezesa wybrano Stanisława Bliklego. W 1938 roku przyjęto nazwę Polski Związek Kolarski.

1926 Urodził się Frank O’Hara, amerykański poeta, jeden z twórców Szkoły nowojorskiej. Nie przywiązywał do swojej poezji żadnej wagi, wiersze (o tematyce niemal bez wyjątku autobiograficznej) pisał pospiesznie i zapisywał na luźnych kartkach papieru. Swoją twórczość traktował wyjątkowo niefrasobliwie i ocalała ona w dużej mierze dzięki zapobiegliwości jego przyjaciół. (zm. 1966).

1929 W Nowym Jorku po raz pierwszy zaprezentowano telewizję kolorową.

1932 Ted Husing z CBS przeprowadził pierwsze rozmowy z ludźmi na antenie radiowej. Była to „sonda” na temat perspektyw prezydenckiej nominacji Roosevelta wśród delegatów na konwencję wyborczą demokratów w hotelu „Kongresowym” w Chicago.

1936 Polska jako pierwsza zniosła sankcje nałożone przez Ligę Narodów na Włochy po napaści na Abisynię.

1936 W Warszawie wystąpił Jan Kiepura, międzynarodowej sławy tenor operowy. Dochody z koncertu przeznaczono na rzecz Ligi Morskiej i Kolonialnej.

1939 Linie lotnicze Pan Am uruchomiły pierwszą regularną linię transatlantycką z Nowej Funlandii do Southampton, którą obsługiwały Boeingi 314.

1941 Urodził się Krzysztof Kieślowski, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów. Twórca m.in. “Amatora”, “Podwójnego życia Weroniki”, “Trzech kolorów – Niebieski, Biały, Czerwony”, “Dekalogu”. W warszawskim Teatrze Współczesnym pracował jako garderobiany m. in. Tadeusza Łomnickiego, Edwarda Dziewońskiego, Zbigniewa Zapasiewicza. Za swoją twórczość filmową otrzymał dziesiątki nagród i wyróżnień, był laureatem nagrody Europejskiej Akademii Filmowej “Felixa”. Wykładał reżyserię i scenopisarstwo na europejskich uczelniach. W 1995 został członkiem Akademii Filmowej w USA.

1950 Została stracona Milada Horáková, czeska polityk antykomunistyczna. Była jedyną kobietą, która padła ofiarą mordu sądowego w okresie stalinizmu w Czechosłowacji. Na moment przed swoją śmiercią wygłosiła słowa “Niech żyje Czechosłowacja Masaryka i Beneša!”. (ur. 1901).

1952 W Toruniu urodził się Bogusław Linda, aktor filmowy i telewizyjny, także reżyser (Tato, Psy, Sara, Pan Tadeusz, Quo vadis).

1953 Wojna koreańska: Podpisano umowę o strefie demarkacyjnej między Koreą Północną a Koreą Południową.

1955 Urodziła się Isabelle Adjani, aktorka francuska. Debiutowała przypadkowo w 1970 roku jako nastolatka, robiąc błyskawiczną karierę w renomowanych teatrach i filmie. (Królowa Margot, Ishtar, Diabolique, Metro).

1958 W Bielsku – Białej urodził się Piotr Fijas, polski skoczek narciarski, trener skoków narciarskich.

1959 Urodził się Janusz Kamiński, polski operator filmowy i reżyser.

Od 1993 roku współpracuje ze Stevenem Spielbergiem przy wszystkich jego produkcjach. Jest dwukrotnym laureatem Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. W 1994 otrzymał statuetkę za film Lista Schindlera, a w 1999 za film Szeregowiec Ryan. W latach 1995-2001 był żonaty z aktorką Holly Hunter.

1964 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „A World Without Love” – Peter And Gordon. Piosenkę napisali Paul Mccartney oraz John Lennon.

1967 W Barclays w Wielkiej Brytanii został zainstalowany pierwszy bankomat.

1969 W Nowym Jorku wybuchły zamieszki Stonewall na tle dyskryminacji mniejszości seksualnych uznawane za początek ruchu na rzecz praw LGBT.

1971 W Anglii, w Londynie odbyły się pierwsze krajowe mistrzostwa w Scrabble.

1972 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Song Sung Blue” – Neil Diamond.

1975 Urodził się Tobey Maguire, amerykański aktor. Najbardziej znany z roli Petera Parkera w filmie Spider-Man.

1978 Z kosmodromu Bajkonur, na pokładzie rakiety Sojuz 30, poleciał w kosmos pierwszy Polak, mjr Mirosław Hermaszewski. Poniżej galeria zdjęć z wizyty kosmonauty w Poznaniu 28 lipca 1978 r. [autor S. Wiktor / Cyryl]

1981 Michael Jackson po raz pierwszy zdobył szczyt brytyjskiej listy przebojów utworem “One Day In Your Life”.

1988 Samochody produkcji polskiej zdrożały o 40%.Nowe ceny to Fiat 126p – 1 mln zł, Polonez – 2,5 mln zł.

1991 Carlos Santana został aresztowany na lotnisku w Houston za posiadanie marihuany.

1995 Angielski gwiazdor filmowy Hugh Grant został aresztowany w Los Angeles. Powodem było przyłapanie aktora z prostytutką w zaparkowanym samochodzie.

1999 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: „9PM Till I Come” – ATB.

2001 Zmarł Jack Lemmon, jeden z najwybitniejszych aktorów amerykańskich, reżyser teatralny, 8-krotnie nominowany do Oscara, 2-krotnie uhonorowany ta nagrodą. Grał między innymi: “Pół żartem, pół serio”, “Kto sieje wiatr”, “Gracz”, “Chiński syndrom”, “Dwunastu gniewnych ludzi”, “Obywatele prezydenci”, “Dwaj jeszcze bardziej zgryźliwi tetrycy”. Urodził się 8 lutego 1925 roku.

2001 Zmarła Tove Jannson – fińska pisarka, malarka i ilustratorka książek. Autorka popularnej wśród dzieci, młodzieży a nawet dorosłych książki o przygodach Muminków. 2 grudnia 1976 r. w Ambasadzie PRL w Helsinkach odebrała przyznany jej w 1975 r na wniosek dzieci Order Uśmiechu oraz legitymację z numerem 133.

2007 Dymisja Tony Blaira z funkcji premiera Wielkiej Brytanii, Blair opuszcza siedzibę na Downing Street.

Imieniny obchodzą: Władysław, Maria, Cyryl, Włodzisław

Władysław to czeska forma starego imienia słowiańskiego, które na gruncie polskim przyjęło postać Włodzisław, zlatynizowana forma tego ostatniego imienia brzmiała Ladislaus z czego później powstał Ładysław i Władysław. Mężczyźni o tych imionach są niezależni i pewni siebie. To osoby powściągliwe w wydawaniu sądów, sprawiedliwe, o stałym charakterze. Wierzą z przeznaczenie, interesują się zjawiskami nadprzyrodzonymi. W zawodzie z reguły nie osiągają zbyt wielkich sukcesów. Rodziny zakładają wcześnie i mają dużo dzieci.

Przysłowie:, „Gdy na Władysława kropla dżdżu porosi, na dwutygodniową słotę się zanosi”.

Maria to najpopularniejsze imię żeńskie. Pochodzi z hebrajskiego i ma wiele znaczeń: napawa radością, jest piękna, ukochana przez Jahwe czyli Boga, miłująca Boga, a także silna i płodna. Maria jest osobą spokojną, rozsądną i sprawiedliwą. W swych przekonaniach jest konserwatystką. Nigdy nie cofa raz danego słowa. Szybko podejmuje decyzje, które w większości są trafne. Kocha dom i rodzinę, wielką wagę przywiązuje do wychowywania dzieci.

Imię Cyryl pochodzi od greckiego słowa “kyrios”, to znaczy “pan”. Mężczyzna tak nazwany jest wielkim miłośnikiem przyrody, lubi i ceni kontakty z naturą. Często zostaje wegetarianinem. Jest uczuciowy i wrażliwy, nie przywiązuje wagi do przekonań religijnych. Lubi życie wygodne i wytworne stroje.

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia, internet, Mika58 / wikipedia, Stanisław Wiktor / Cyryl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz