Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 26 WRZEŚNIA

Goplana czekolada  Foto: aukcje internetowe

Goplana Pl Wolnosci 10 1989 Foto: PSS Spolem - Cyryl26 WRZEŚNIA Słońce znaku Wagi

KALENDARIUM POZNANIA 2Zachowanie urodzonego 26 września jest mile i przyjazne, dzięki czemu człowiek ten budzi sympatie otoczenia, które odnosi się do niego z ufnością. Towarzyski, chętny do pomocy – jest dobrym mówcą. Umysł jego jest aktywny i badawczy, a charakter prawy. Dużo czyta i dzięki temu szybko się rozwija.

Charakterystyczną cechą człowieka urodzonego dzisiaj jest jego niezwykle umiłowanie sprawiedliwości. W obronie prawdy i słuszności – lub też tylko tego, co mu się być takim wydaje – zdolnym jest do wielkich wysiłków.

Cytaty na dziś:

•    Ab alio exspectes, alteri quod feceris – Co zrobisz drugiemu, oczekuj od niego;
Seneka Młodszy (Filozof, Lucius Annaeus Seneca, ok. 3 – 65 p.n.e.)
•    Pragnienie zwycięża strach. Mateo Aleman
•    Kiedy przemawia złoto, elokwencja jest bezsilna. Erazm z Rotterdamu.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1543 Zmarł Wawrzyniec Powodowski, bohater poznańskiej legendy.

Nagrobek Wawrzyńca Powodowskiego w poznańskiej katedrzePiastował on urząd komandora maltańskiego aż do roku 1543, w którym przeniósł się do wieczności. Napis na nagrobku w poznańskiej katedrze mówi: iż po śmierci przez rok cały (dziwny pobożnymi i tajemniczymi zjawieniami) z grobu wychodził i podczas mszy uroczystych śpiewanych u wielkiego ołtarza z dobytym mieczem podczas ewangelii świętej między stallami prałatów i kanoników a stallami niższego duchowieństwa widocznie stawał.

Po ukończonej zaś mszy niknął. Naradziwszy się przeto prałaci i kanonicy odprawili za niego rozmaite nabożeństwa, przybrawszy postać pokorną, lichtarze wielkie z woskowymi świecami, które według ceremoniału akolici nosić powinni, trzymali w ręku sami prałaci, a w ich nieobecności kanonicy, a tak ustało na koniec owo okropne zjawisko roku 1544 dnia 26 kwietnia.

Podanie dodaje jeszcze, iż takowe okazywanie się w kościele zmarłego Powodowskiego karą było za jego naśmiewanie się za życia z płonnego, jak mniemał, zwyczaju, aby kawaler maltański w czasie nabożeństwa pałasz dobywał i nim w powietrzu przed ołtarzem machał.

1693 Na mocy dokumentu króla Jana III Sobieskiego Rafał Leszczyński, starosta generalny Wielkopolski, Sebastian Gilbaszewski oraz Piotr Bronisz, podczaszy wschowski dokonali wyboru dożywotnich władz miejskich.

Prawie dwustuletnia tradycja rzemieślniczych wpływów na władze miasta, odróżniająca Poznań od innych miast Rzeczypospolitej, została przerwana. Dożywotnie władze dotrwały w mieście do czasów Konstytucji 3 Maja, a w praktyce do drugiego rozbioru Polski.

Na podstawie: Czteroletnie kadencje i Jana Sobieskiego władze dożywotnie Poznania, Kronika Miasta Poznania, nr 1/1999. Bibliografia: Przywileje miasta Poznania, wyd. W. Maisel, Poznań 1994.

1768 Odbyły się pierwszy raz w kościele parafialnym, w myśl znowelizowanego prawa, sejmiki powiatowe, przy nielicznym udziale zgromadzonej szlachty z powiatu poznańskiego.

Nominowano dwóch jaśnie wielmożnych posłów [Antoniego Sułkowskiego i Filipa Raczyńskiego] na mający się odbyć sejm Królestwa w Warszawie. Temu wydarzeniu towarzyszyli oficerowie wojsk moskiewskich [płk. Burman i ppłk. Bock]

Na podstawie: Kroniczka rezydencji Karmelitów Trzewiczkowych w Poznaniu przy kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa na ul. Żydowskiej. Opracowane przez Jacka Wiesiołowskiego, Wydawnictwo Miejskie, 2005

Kościół Bożego Ciała przed II wojną światową

1874 Ukazał się ostatni numer „Tygodnika Wielkopolskiego” pod redakcją Władysława Chotomskiego.

Tygodnik Wielkopolski

1926 Poznanianki opłakiwały w kinie “Apollo” śmierć Rudolfa Valentino. Przemawiał Julian Nowomiejski, a poemat recytował Kajetan Kopczyński. Orkiestra wykonała V Symfonią Ludwiga van Beethovena. [Kalendarium Kroniki Miasta Poznania nr 3/88]

http://www.youtube.com/watch?v=lbcD-aXXfyI

1967 Zmarł Czesław Znamierowski – prawnik, filozof i socjolog.

Czesław ZnamierowskiOd 1914 uczył w szkołach średnich w Warszawie i publikował przekłady z psychologii i etyki. W 1924 przeniósł się do Poznania, gdzie złożył rozprawę habilitacyjną i został profesorem UAM. Zajmował się działalnością translatorską, tłumacząc na polski ważne dzieła z zakresu prawa, filozofii, etyki i socjologii.

W czasie II wojny światowej schronił się w Kozłówce i brał udział w tajnym nauczaniu. Po wojnie powrócił do Poznania do swej Katedry Teorii Państwa i Prawa. Prowadził wykłady także w Łodzi i we Wrocławiu. W 1948 został wybrany członkiem korespondentem PAU.

6 grudnia 1965 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza przyznał mu tytuł doktora honoris causa.

1987 Inauguracja jubileuszu dwudziestopięciolecia działalności Pałacu Kultury.

Rozpoczęły się różnorodne imprezy. Na placu przed Pałacem wystąpiły balet Młodzieżowego Zespołu “Parada” oraz pary taneczne z Amatorskiego Klubu Tańca Turniejowego.

Sala kinowa w Palacu Kultury - CK Zamek, rok 1968 Foto: fotopolska.eu
Sala kinowa w Pałacu Kultury – CK Zamek, rok 1968 Foto: fotopolska.eu

1987 Jubileusz siedemdziesięciopięciolecia istnienia i pracy obchodziły Zakłady Przemysłu Cukierniczego “Goplana”.

W uroczystości udział wzięli zastępca członka Biura Politycznego Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Gabriela Rembisz, wiceminister handlu wewnętrznego i usług Andrzej Malinowski, sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Stanisław Piotrowicz, wicewojewoda poznański Jan Tomaszewski. (KMP)

2009 Zmarł Lech Sternal, poznański architekt. Współautor takich projektów jak: Dom Studencki Eskulap przy ul. Przybyszewskiego, 1960-1973, budynki Wydziału Mechanicznego i Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej na Piotrowie, 1965-1979, kampus Akademii Rolniczej (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy) na Sołaczu, al. Wojska Polskiego, 1970-1978, Biblioteka Główna i budynek dydaktyczny Akademii Ekonomicznej (obecnie Uniwersytetu Ekonomicznego), tzw. Collegium Altum, ul. Powstańców Wielkopolskich 1973-1993, Dom Weterana na Szelągu, 1965-1972.

Dom Weterana, proj .Lech Sternal

ZDARZYŁO SIĘ 26 WRZEŚNIA

1387 Hospodar Mołdawski Piotr I złożył we Lwowie hołd lenny Władysławowi Jagielle.

1410 Wojska polsko-litewskie oblegały Malbork.
Twierdzy, której obroną kierował komtur ze Świecia Henryk von Plauen nie udało się zdobyć. Z oblężenia wycofali się Litwini i Mazowszanie. Po nich Władysław Jagiełło zwinął oblężenie.

1466 W Toruniu król Kazimierz Jagiellończyk zawarł pokój z Zakonem Krzyżackim.

1815 Protestancki król Prus, katolicki cesarz Austrii i prawosławny car Rosji zawarli w Paryżu Święte Przymierze.

1892 Urodziła się Marina Cwietajewa – rosyjska poetka. Autorka m.in. zbioru wierszy: “Lebiednyj stan”, wspomnień “Dom koło starego Pimena”. Zmarła śmiercią samobójczą 31 sierpnia 1941 roku.

1908 Organizacja Bojowa PPS przeprowadziła jedną ze swych ostatnich akcji – napad na pociąg pocztowy pod Bezdanami. Akcją kierował Józef Piłsudski.

1922 Zakończył się plebiscyt “Ilustrowanego Kuriera Codziennego” na dwanaście najsławniejszych osobistości polskich. Zwyciężył marszałek Józef Piłsudski. Drugie miejsce zajęła Maria Skłodowska-Curie, a trzecie Ignacy Paderewski. Student Politechniki Krakowskiej – W. Czerwiński, który trafnie wytypował zwycięzców otrzymał w nagrodę 75 tys. marek.

1946 Pierwsze wydanie komiksu o przygodach Tintina.

1948 Urodziła się Olivia Newton-John, piosenkarka i aktorka popularna na przełomie lata 70 i 80-tych. Występowała z Johnem Travolta w filmie „Grease”.

1973 Lot samolotu Concorde z Waszyngtonu do Paryża trwał 3 godziny 33 minuty.

1981 Rozpoczęcie drugiej tury I Zjazdu NSZZ “Solidarność”. Uchwalono program działania związku. Na przewodniczącego wybrano Lecha Wałęsę.

1981 Urodziła się Serena Williams, tenisistka.

1983 W Tel-Avivie w Izraelu odbył się ostatni koncert duetu Simon & Garfunkel.

Simon and Garfunkel Foto: CC

1999 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: „Blue” – EifeL 69; UK Top Album: „Rhythm & Stealth” – Leftfield.

2003 W Paryżu zmarł w wieku 54 lat Robert Palmer, słynny angielski wokalista.

Przyczyną śmierci był atak serca. Palmer urodził się 19 stycznia 1949 roku w Batley w Anglii. Dzieciństwo spędził wraz z rodzicami na Malcie. Do Wielkiej Brytanii wrócił na stałe w wieku 19 lat. Wówczas też dołączył do zespołu Alan Bown Set. Pierwszą solową płytę, “Sneakin’ Sally Through the Alley” wydał w 1974 roku. Ostatni album, “Drive”, ukazał się w maju 2003 roku. W 1985 roku Palmer wraz z Johnem Taylorem i Andym Taylorem z Duran Duran stworzył efemeryczną grupę Power Station. Robert Palmer wylansował m.in. przeboje “Addicted To Love”, “I’ll Be You Baby Tonight” (przeróbka kompozycji Boba Dylana), “Mercy Mercy Me/I Want You” (cover dwóch nagrań Marvina Gaye’a) i “She Makes My Day”.

Imieniny obchodzą; Euzebiusz, Kosma, Damian, Konrad

Justyna jest kobietą szlachetną, dobrą i pragnącą kierować innymi. Na co dzień jest praktyczna, zawsze analizuje wszechstronnie sytuację. Ma zmysł organizatorski, utrzymuje szerokie kontakty społeczne. Dba o dom, rodzinę zakłada późno, nie lubi dzieci.

Euzebiusz to greckie imię, które znaczy “pobożny, bogobojny, sprawiedliwy, łagodny, spokojny”. Mężczyzna o tym imieniu kocha przyrodę. Jest szczodry ale równocześnie niekiedy oszczędny. Ma analityczny umysł.

Konrad, imię niemiecki oznacza – odważny, śmiały

Użyte w artykule zdjęcia: fotopolska.eu, CC, fotopolska, aukcje internetowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz