Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 20 SIERPNIA

Winogrady - plac zabaw 20.08.1979  Foto: Stanisław Wiktor / Cyryl

20 SIERPNIA Słońce w znaku Lwa

Święto narodowe Węgier – dzień św. Stefana, obchodzony w rocznicę sprowadzenia relikwii założyciela państwa węgierskiego króla Stefana I do Budy.

KALENDARIUM POZNANIA 2Urodzeni 20 sierpnia są wszechstronnie uzdolnieni, prawi, życzliwi i uprzejmi. Choć odznaczają się dobrą wolą, brak im wytrwałości i konsekwencji w działaniu. Nie mogą się również poszczycić cierpliwością. Osiągnęliby w życiu znacznie więcej, gdyby chcieli nad sobą pracować.

Cytaty na dziś:

•    To, czego twórcom brakuje w głębi, zwracają nam w długości. Monteskiusz.
•    W domu powieszonego nie mówi się o stryczku. A w domu kata? Stanisław Jerzy Lec
•    Tylko w telewizji istnieje taka teoria, ze każdy nowy milion telewidzów zmusza do obniżenia poziomu programu. Karol Badziak

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

Dokument fundacyjny klasztoru cystersów w Łeknie z 1153 r Foto: Archiwum Państwowe w Poznaniu 1153 Dziś mija rocznica śmierci Bernarda z Clairvaux (zm. 20 sierpnia 1153 r.), wybitnego przedstawiciela zakonu cystersów, opata klasztoru w Clairvaux, doktora Kościoła, uczonego.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że w zasobach Archiwum Państwowego w Poznaniu  przechowywany jest najstarszy dokument w archiwach państwowych, a jest to akt fundacyjny klasztoru cystersów w Łeknie z 1153 r.

Stanowił on, iż Zbylut z rodu Pałuków, w obecności m.in. arcybiskupa gnieźnieńskiego Jana i biskupa poznańskiego Stefana “przekazał” na ręce zakonników cysterskich dokument, w którym potwierdzał uczynione przez siebie nadanie.

Studnia w Kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa1763 Za prezydentury Wielebnego o. Stefana od św. Alberta, definitora prowincji z największym pożytkiem dla przybywających każdego dnia ludzi, którym trzeba było dostarczać wodę, zakończony został i całkowicie wykonany remont studni w piwnicy [kościółka Karmelitów Trzewiczkowych przy ulicy Żydowskiej] przez rzemieślnika Wojciecha Panwicza.  Za odnowienie studni od samego dna i odszukanie źródła, wziął on zgodnie z umową, 220 florenów i beczkę piwa.

Na podstawie: Kroniczka rezydencji Karmelitów Trzewiczkowych w Poznaniu przy kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa na ul. Żydowskiej. Opracowane przez Jacka Wiesiołowskiego, Wydawnictwo Miejskie, 2005

1767 Moskale, którzy dotąd przebywali dokoła Poznania, rozproszyli się po województwie poznańskim, bowiem jeden regiment konnicy z połową regimentu piechoty udał się pod dowództwem generała [Piotra] Apraxima do miasta Środa, przed sejmikami, które tam się odbywały, zgodnie ze zwyczajem.

Generał rozmieścił żołnierzy za murami miasta, dla poparcia panów dysydentów, by śledzić sprawy, które będą omawiane na sejmikach. Reszta wojsk, rozproszyła się po wsiach, leżących za rzeką Wartą, w okolicy Poznania, razem z końmi wypasanymi na łąkach szlacheckich. Część zaś pozostała, obozując między dobrami Swarzędz i Kobylepole. [Na podstawie: Kroniczka rezydencji Karmelitów Trzewiczkowych w Poznaniu przy kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa na ul. Żydowskiej. Opracowane przez Jacka Wiesiołowskiego, Wydawnictwo Miejskie, 2005]

1794 Wybuch insurekcji kościuszkowskiej w Wielkopolsce.

Pils z browarów Huggera1869 Poznańscy przedsiębiorcy bracia Huggerowie ubezpieczają swój browar parowy przy ulicy Św. Wojciech 29, który uruchomiony został w 1849 r.

Zakład ten od połowy lat sześćdziesiątych x wieku był największym przedsiębiorstwem przemysłu piwowarskiego w Wielkopolsce. W 1871 roku na parceli znajdują się dwa budynki mieszkalne, stojące obok zakładu, oraz stajnie ze spichrzem. W następnym roku pod położonym w głębi, od strony ogrodu dziedzińcem zbudowano dwupoziomowe sklepione piwnice, a w latach 1872-73 zostaje wzniesiony frontowy dom mieszkalny. Huggerowie są właścicielami tego zakładu prawdopodobnie aż do końca I wojny światowej.

Po 1876 roku bracia nabyli sporą parcelę przy ulicy Półwiejskiej 25, tam, gdzie dziś mieści się Centrum Handlowe Stary Browar. (KMP 4/2000)

Browar braci Huggerów przed rokiem 1930 Foto: poznan.wikia.com

Browar braci Huggerów przed rokiem 1930, fot: poznan.wikia.com

Początki browaru wiążą się z niemieckim piwowarem ze Schwarzwaldu Ambrosiusem Huggerem, który na pocz. XIX w. otworzył swój pierwszy zakład w Poznaniu przy ulicy Wronieckiej. W 1849 roku Huggerowie otworzyli kolejny browar przy ul. św. Wojciecha. Synowie Ambrosiusa Huggera – Julius i Alfons – rozpoczęli więc inwestycję na wielką skalę, tworząc słynne później Browary Huggera. W 1876 r. na działce narożnej przy ul. Półwiejskiej wzdłuż fortyfikacji miejskich, bracia Huggerowie kupili lodownię, a potem dwa domy mieszkalne oraz oficynę. To właśnie tutaj zbudowany został zespół browarów.

Hugger Malzbier Foto: Etykieta pochodzi z kolekcji Jana Skrzyniarza, http://www.zsir.ia.polsl.pl/hosil/etykiety.htmW latach 90-tych browar został rozbudowany.  W latach 1895-1921 następuje najlepszy okres w rozwoju firmy, która zostaje przekształcona w spółkę akcyjną.

W 1918 roku Browar produkował prawie 72 000 hektolitrów piwa trzech marek: “Kryształ” – piwo jasne na sposób pilzneński; “Specjał”- ciemne monachijskie oraz Portera.

Ok. roku 1926 Browar został przejęty przez Koncern Chemiczny dr Romana Maya; w roku 1937 – przez Browar Związkowy Związku Restauratorów (spółkę 82 udziałowców). We wrześniu 1939 roku Browar przeszedł pod zarząd niemiecki. Do 1944 roku kontynuowano produkcję piwa, później jednak hitlerowcy urządzili w piwnicach i podziemiach Browaru bunkry i schrony. Podczas walk o Poznań, Browar uległ w dużym stopniu zniszczeniu.

Po 1945 r. Browar przejęły Zakłady Piwowarskie, a przedsiębiorstwo zostało upaństwowione. Do lat 70. jednak produkcja piwa – a także, m.in., Pepsi-Coli – odbywała się tutaj w dużej mierze za pomocą przestarzałych metod. W 1980 r. browar zamknięto, m.in. ze względu na uciążliwy dla otoczenia zapach.

Po zamknięciu zabudowania stopniowo niszczały. Do 1997 funkcjonowała tu jeszcze wytwórnia wód gazowanych, która jednak nie przeprowadzała żadnych poważnych remontów. Początki rewitalizacji zespołu wiążą się z rokiem 1998 r., kiedy to Fortis „Nowy Stary Browar” – dawniej Spółka Fortis Sp. z o.o. – należąca do Grażyny Kulczyk od firmy Lech Browary Wielkopolskie kupiła nieruchomości na ul. Półwiejskiej. Po pozyskaniu sąsiednich gruntów od Agencji Mienia Wojskowego i podmiotów prywatnych, Fortis rozpoczął prace nad projektem Stary Browar 50 50, Centrum Biznesu i Sztuki z terminem realizacji zaplanowanym na koniec 2003 roku.

Źródło: http://rewitalizowane.fundacja-hereditas.pl, Etykiety pochodzą z kolekcji Jana Skrzyniarza,  http://www.zsir.ia.polsl.pl/hosil/etykiety.htm

1929 Do rejestru handlowego zostaje wpisana Spółka Pebeco Polskie Wytwory Beiersdorf S.A. w Poznaniu. Rozpoczyna się budowa nowej fabryki.

Krem Nivea. Producent Pebeco Poznań, lata 30-te Foto: http://cosmeticandhouseholdmuseum.com

20 sierpnia 1979 roku w obiektywie Stanisława Wiktora z miejskiego archiwum Cyryl

ZDARZYŁO SIĘ 20 SIERPNIA

1085 Urodził się Bolesław III Krzywousty, książę Polski syn Władysława Hermana. W 1109 odparł wyprawę Cesarza Henryka V, w 1116 opanował Pomorze Gdańskie, zaś w 1122 narzucił zwierzchność Pomorzu Zachodniemu. W testamencie podzielił Polskę pomiędzy synów, co spowodowało okres rozbicia feudalnego w dziejach Polski.

1619 Pierwsi czarni niewolnicy zostali sprowadzeni do holenderskiej kolonii w Jamestown w Virginii.

1719 Ślub Augusta III Wettyna, króla Polski z Marią Józefą Habsburżanką, córką cesarza Józefa I.

1847 Urodził się Aleksander Głowacki – Bolesław Prus, publicysta, pisarz i społecznik, współtwórca polskiego realizmu krytycznego. Autor m.in. powieści: “Placówka”, “Emancypantki”, “Lalka”, “Faraon”, a także kronik tygodniowych w warszawskiej prasie. (zm. 19.05.1912).

1877 Urodził się Stefan Ossowiecki, z wykształcenia inżynier, jasnowidz, telepata, telekinetyk i psychometra.

1877 W California Theatre w San Francisco odbył się amerykański debiut Heleny Modrzejewskiej.

1896 Urodził się Marian Walentynowicz – architekt, rysownik, grafik, autor ilustracji książkowych, zwłaszcza dla dzieci, m.in. “Przygód Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego.

1896 Wydano patent na telefon z tarczą.

1898 Urodził się Leopold Infeld – polski fizyk teoretyk. Współpracownik Alberta Einsteina; autor wielu prac z zakresu teorii względności.

1913 Francuz Adolphe Piegond wylądował na spadochronie po skoku samolotu lecącego na wysokości 200 metrów i został pierwszym na świecie skoczkiem spadochronowym.

1924 W czasie olimpiady w Paryżu brytyjski sprinter Eric Liddel faworyt do złotego medalu odmówił wzięcia udziału w niedzielnym biegu na 100 metrów, ponieważ kłóciło się to z jego przekonaniami religijnymi.

1960 Plastikowe torby na zakupy zwane popularnie reklamówkami zostały po raz pierwszy użyte w Svalov (USA), w sklepie Williama Hamiltona; produkowała je szwedzka firma Akerlund & Rausing, która wyposażała je wówczas w rączki wykonane ze sznurka.

1965 Ukazał się singiel „(I Can’t Get No) Satisfaction” grupy The Roling Stones.

1968 W nocy z 20 na 21 VIII wkroczyły do Czechosłowacji oddziały wojskowe państw Układu warszawskiego doprowadzając do stłumienia tzw. „Praskiej Wiosny” i odsunięcia od władzy nastawionego proreformatorsko czeskiego przywódcę – Antoniego Dubczeka.

1980 Reinhold Messner jako pierwszy człowiek samotnie wspiął się na Mt. Everest.

1985 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „The Power Of Love” – Huey Lewis & The News. Nagranie pochodzi z filmu „Powrót do przyszłości”.

1991 Łotwa i Estonia ogłosiły niepodległość.

2000 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Groovejet (If This Ain’t Love)” – Spiller; UK Top Album: “Born To Do It” – Craig David.

Imieniny obchodzą; Bernard, Samuel,  Małgorzata, Sobiesław

Małgorzata to imię wywodzące się z języka greckiego lub perskiego, oznacza perłę. W Polsce używane od XIII wieku w różnych formach swojskich i obcych, pełnych i zdrobniałych.

Powiedzenia;
•    Dobrze było ojcu z matką, dobrze też mnie z Małgorzatką.
•    Małgorzata – idź do kata.

Bernard to imię pochodzenia germańskiego. “Bero” znaczyło niedźwiedź, a całe imię może określać tego, “kto ma niedźwiedzią siłę”. Bernard jest silny, zdrowy, pracowity i żądny władzy. Upodobania do kierowania ludźmi często przysparzają mu zmartwień. W takiej sytuacji popada w melancholijny nastrój, a po dłuższym czasie może nawet stać się sceptykiem. Wtedy jest bardzo trudny w kontaktach z ludźmi, nie trafiają do niego żadne argumenty, całkowicie zamyka się w sobie.

Samuel to imię biblijne wywodzące się z języka hebrajskiego. Nosił je ostatni sędzia izraelski i prorok. To imię ludzi zamkniętych w sobie, niedostępnych i oschłych. Życie wolą spędzać w samotności, niż dzielić je z innymi. Rzadko zakładają rodzinę, a jeśli już tak się stanie, to nawet wówczas żyją w swoim własnym świecie, którym nie chcą się dzielić z najbliższymi.

Użyte w artykule zdjęcia: http://cosmeticandhouseholdmuseum.com, poznan.wikia.com, Etykieta pochodzi z kolekcji Jana Skrzyniarza, http://www.zsir.ia.polsl.pl/hosil/etykiety.htm, Archiwum Państwowe w Poznaniu , Stanisław Wiktor / Cyryl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz