Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 17 SIERPNIA

Dworzec PKS 1960-65  Foto: fotopolska.eu

Słońce w znaku Lwa

KALENDARIUM POZNANIA 2Święto narodowe Indonezji, obchodzone w rocznicę uzyskania niepodległości w 1945 roku.
Święto narodowe Gabonu, obchodzone w rocznicę proklamowania niepodległości w 1960 roku.

Człowiek urodzony 17 sierpnia, gdy zabierze się do czegoś – zawsze doprowadzi sprawę do końca. Nic nie robi połowicznie – wszystko spełnia z silą, entuzjazmem, odwagą. Ma dobrą pamięć, stały jest w swych poglądach i sympatiach. Gdy się raz do kogoś uprzedzi – trudno mu taką antypatię wyperswadować. Przewidujący, pełen intuicji – potrafi być twórcą doskonałych projektów; staje na czele dużych przedsiębiorstw, gdzie jego zdolności organizacyjne znajdują wydatne zastosowanie.

 

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

Kurjer Poznański, 17 sierpnia 1900

1900 Kuryer Poznański w Kronice miejscowej, prowincyonalnej i zagranicznej donosił:

Uczmy dzieci nasze czytać i pisać po polsku. Rektor szkoły na Śródce, p. Frank oświadcza, że nieprawdą jest jakoby którekolwiek dziecko szkolne wzbraniało się odmawiać „Ojcze nasz” po niemiecku.

Targ na miód urządzony w niedzielę w hotelu Concordia przez tutejsze Towarzystwo Pszczelarzy udał się dobrze. Sprzedano przeszło 20 centnarów miodu, za funt płacono markę.

Towarzystwo Czytelni dla Kobiet w Poznaniu (Wiedeńska 10). Szanownym członkom donosimy iż przez lipiec i sierpień czytelnia nasza dla członków i gości otwarta jest od godzony 4. do pół do ósmej oraz w piątek rano od 9 -10.

W Swarzędzu wsi zgorzały w poniedziałek wieczorem 4 budynki, które należały do szkoły katolickiej i do gospodarzy Kubiaka, Bajona i Maćkowiaka.

Kurjer Poznański, 17 sierpnia 1900_anonse

1939 Zmarł Wojciech Korfanty, działacz polityczny, niepodległościowy i parlamentarzysta. Był jednym z komisarzy Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu w latach 1918 – 19.

Tablica Korfantego przy Fredry 8a Foto: trail.plW latach 1901–1908 był członkiem Ligi Narodowej, w ramach której współpracował z Romanem Dmowskim. W 1902 przebywał w więzieniu we Wronkach za publikację antyniemieckich artykułów.

25 października 1918 wystąpił w Reichstagu z głośnym żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich ziem polskich zaboru pruskiego oraz Górnego Śląska.

24 maja 1909 zawiązało się w Poznaniu Polskie Towarzystwo Demokratyczne, którego celem miało być zespolenie żywiołów demokratycznych ku obronie bytu narodowego oraz pracy nad rozwojem żywiołu polskiego w Rzeszy niemieckiej.

Do rady głównej weszli z Poznania m.in.: Antoni Chłapowski, Bernard Chrzanowski, Jan Zabłocki, ze Śląska poseł Wojciech Korfanty, a z wychodźstwa Stanisław Kochowicz.

W latach 1918–1919 był członkiem Naczelnej Rady Ludowej stanowiącej rząd Wielkopolski podczas powstania wielkopolskiego.

Na zdjęciu tablica na kamienicy przy ulicy Fredry 8, w której w latach 1919 – 1922 mieszkał Wojciech Korfanty. Metalowa tablica, ozdobiona płaskorzeźbą została odsłonięta 28 sierpnia 1999 r (fot. trail.pl)

Posiedzenie NRL Poznań 5 grudnia 1918. Wojciech Korfanty - ósmy od prawej w środkowym rzędzie)

Posiedzenie NRL Poznań 5 grudnia 1918.  Wojciech Korfanty – ósmy od prawej w środkowym rzędzie.

1978 Początek budowy przejścia podziemnego przy ul. Gwardii Ludowej (Wierzbięcice).

Budowa przejścia podziemnego na Wierzbięcicach - Gwardii Ludowej 19.07.1979

Dworzec PKS 1960-65

Tak wyglądał dworzec PKS w latach 1960-1965, fot. fotopolska.eu, poniżej zdjęcia z Archiwum PKS

1987 W wieku 78 lat zmarł poeta, satyryk, aktor, dziennikarz i publicysta Stefan Sojecki, współtwórca poznańskiego kabaretu “Kukułka” w 1945 r.

.ZDARZYŁO SIĘ 16 SIERPNIA

780 Urodził się Al – Chuwarizmi, który wprowadził do matematyki przejęte od Hindusów cyfry arabskie oraz pojęcie zera, był też autorem tablic astronomicznych.

1296 Król Francji Filip Piękny zakazał wywozu metali szlachetnych z państwa. Była to reakcja władcy na bullę papieża Bonifacego VIII, zakazującą władcom świeckim opodatkowania kościoła. Filip uniemożliwił Kurii Rzymskiej ściąganie danin, a przede wszystkim dziesięciny.

1629 Urodził się Jan III Sobieski, król Polski od 1674 roku. Zmarł 17 czerwca 1696 roku.

1786 W powodu choroby płuc zmarł Fryderyk II Hohenzollern zwany Fryderykiem Wielkim, król Prus, który wziął udział w II i III rozbiorze Polski. Choroba nie przeszkadzała jednak staremu władcy pochłaniać zatrważających ilości jedzenia, na co lekarz odpowiadał, że największymi wrogami króla są jego kucharze.

1812 Początek bitwy pod Smoleńskiem. Zakończyła się 19 sierpnia wycofaniem się wojsk rosyjskich, a następnie zajęciem miasta przez żołnierzy armii Napoleona I. Do miasta jako pierwsze wkroczyły oddziały polskie.

1869 Pierwsze regaty na Tamizie. Oxford pokonał Harward.

1882 Urodził się Samuel Goldwyn, [Goldfish], amerykański producent filmowy (MGM).
http://www.youtube.com/watch?v=NECDz2m4ETg&feature=related

1891 Otrzymano patent na elektryczny starter dla samochodu.

1903 Joe Pulitzer przekazał 1 mln dolarów Uniwersytetowi Columbia, przeznaczając je na nagrodę dla najlepszego dziennikarza.

1908 Odbyła się premiera pierwszego filmu rysunkowego pt. “Fantasmagoria”, którego twórcą był Emil Cohl.

1920 Niemcy, na fałszywą wieść o przegranej bitwie warszawskiej, rozpoczęli zajmowanie Śląska. Oddziały francuskie stacjonujące w Katowicach zmuszono do wycofania się.

1943 W Nowym Jorku urodził się Robert De Niro, jeden z bardziej utalentowanych aktorów pokolenia następców Brando, często uważany za jego dziedzica. Sławę przyniosły mu takie filmy jak “Taksówkarz”, “Casino”, “Ronin”.

1945 Indonezja uzyskała niepodległość – w tym dniu obchodzi święto narodowe.

1954 Władze Republiki Chińskiej, pokonane przez komunistów pod wodzą Mao Tsetunga, uciekły na Tajwan i poprosiły Waszyngton o opiekę.

1957 W Genewie uruchomiono pierwszy europejski akcelerator cząstek o mocy 600 milionów woltów.

1958 Urodziła się Belinda Carlisle, amerykańska piosenkarka popowa, w latach 1977-86 wokalistka Grupy THE GO-GO’S. W 1987 roku wyśpiewała solowy przebój nr 1 „Heaven Is A Place On Earth”. Inne znane jej nagrania to „Circle In The Sand” i „La Luna”.

1960 W Burbank, w Kalifornii urodził się Sean Penn, amerykański aktor, reżyser i scenarzysta, były mąż Madonny. Rola w “Życiu Carlita” przyniosła mu nominację do Złotego Globu. Odniósł wielki sukces dzięki “Dead Man Walking – Przed egzekucją”, w którym partnerował Susan Sarandon (nominacje do Oscara i Złotego Globu) (“Indiański biegacz”, “Obsesja”).

1962 Zginął zastrzelony przez policję NRD, Peter Fechter, pierwszy Niemiec próbujący przekroczyć mur berliński.

1968 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów album Artura Browna „Fire”. Była to jedyna płyta Browna, jaka trafiła na listy przebojów.

1969 Urodził się Donnie Wahlberg (wł. Donald E. Wahlberg), wokalista i perkusista grupy New Kids On The Block.

1977 Radziecki lodołamacz atomowy “Arktika” jako pierwszy w historii statek dotarł do Bieguna Północnego.

1979 Premiera “Żywotu Brayana” Monty Python’a.

1987 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „Who’s That Girl” – Madonna. To tytułowe nagranie z jej trzeciego filmu.
http://www.youtube.com/watch?v=yNuuxTTG-iM&feature=related

1989 W Pałacyku Myśliwskim w Łazienkach odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli: Lech Wałęsa, Roman Malinowski (ZSL) i Jerzy Jóźwiak (SD). Tym samym funkcjonowanie rozpoczęła nowa koalicja rządowa.

1991 Narodziny polskiego internetu – naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wymienili e-maile z Centrum Komputerowym Uniwersytetu w Kopenhadze z wykorzystaniem protokołu TCP/IP.

1997 Numer 1 brytyjskiej listy przebojów: „Men In Black” – Will Smith.

1998 Finał “afery rozporkowej”. Prezydent USA Bill Clinton zeznawał przed specjalną komisją.

1998 W wypadku samochodowym pod Szczecinem zginęli tragicznie dwaj sportowcy: Władysław Komar – mistrz olimpijski z Monachium z 1972 roku w pchnięciu kulą i Tadeusz Ślusarski – najbardziej utytułowany polski tyczkarz, mistrz olimpijski z Montrealu z 1976, pięciokrotny mistrz Polski.

2002 Zmarł Edward Dziewoński – aktor, reżyser, satyryk. Założyciel słynnego w latach 60 i 70 Kabaretu “Dudek”, w którym miał premierę legendarny skecz “Sęk”. Telewidzowie pamiętaja Dziewońskiego z występów w Kabarecie Starszych Panów oraz ról w filmach “Eroica” “Zezowate szczęście” “Pasażerka”.

2002 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Dilemma” – Nelly feat. Kelly Rowland; US Top Album: “The Rising” – Bruce Springsteen.

Imieniny obchodzą; Anita, Julianna, Miron, Jacek, Joanna

Jacek, imię to wywodzi się od łacińskiej formy imienia Hiacynt.
Na polskim gruncie pierwszym spolszczonym modelem był Jacenty, który utrzymał się do wieku XX.
Odpowiedniki obcojęzyczne; ang., niem. Hyacinth, fr. Hyacinthe, hiszp. Jacinto, ros. Jakinf, wł. Giacinto.
Osoba o imieniu Jacek jest niezwykle twórcza. Może osiągać sukcesy w twórczości literackiej albo scenicznej. Jacek jest pewny siebie, niezależny, energiczny, wybuchowy, apodyktyczny. Często popada w konflikt z otoczeniem, ponieważ zawsze uważa siebie za autorytet we wszystkich sprawach.

•    Gdy na Jacka pogodnie, suche w jesieni dnie.
•    Jeśli na Jacka nie panuje plucha, to pewnie zima będzie sucha.

Imię Anita jest zdrobnieniem powstałym w języku hiszpańskim od imienia Joanna – Juanita. Niektórzy uważają, że pochodzi od imienia Anna.
Anita jest bardzo kobieca, obdarzona wdziękiem i pełna gracji. Ma bardzo oryginalną osobowość i wybujałą fantazję. Lubi dalekie wyprawy, nie boi się przeciwności losu. Mężczyznom się podoba, kobiety ją lubią. Zdarza się, że popada w depresję bez żadnej racjonalnej przyczyny. Wówczas na jakiś czas oddala się od ludzi, by później znów do nich wrócić w pełni sił.
Kobieta o imieniu Joanna to duża indywidualność. Chodzi zawsze i wszędzie własnymi, odkrywanymi przez siebie ścieżkami. Z natury jest wrażliwa, ale nie poświęca swojego czasu ani sił na działalność altruistyczną. Ludziom współczuje, bo tak wypada. W miłości raczej chłodna. Jeśli urodzi dzieci, bardzo je kocha. W sumie – dziwny i trudny charakter.

Imię Miron pochodzi od greckiego “myron”, co oznacza “wonny olejek, pachnidło, maść”. To imię mężczyzn zmysłowych, wrażliwych i wielkich indywidualistów. W przyjaźni i miłości są trudni i nieprzewidywalni. Mimo to otoczenie przepada za nimi, gdyż mają naprawdę pasjonującą osobowość i potrafią porwać innych do działania.

Użyte w artykule zdjęcia: trail.pl, Archiwum PKS, Stanisław Wiktor / Cyryl, materiały archiwalne PKS, fotopolska.eu, T. Dworek

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz