Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 15 LIPCA

Gwarna - lata 60-te  Foto: fotopolska

Słońce w znaku Raka

Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego

Urodzeni 15 lipca to niepoprawni romantycy; widzą wszystko w różowych barwach. Są skromni i oszczędni. Nie stawiają sobie w życiu wielkich wymagań. Ich nastroje ulegają częstym zmianom.

Cytaty na dziś:

•    Śmiech jest to dobre samopoczucie całego ciała, okazywane w jednym miejscu. Josh Billings
•    Potrzebniejsze jest studiować ludzi niż książki. Francois de La.Rochefoucauld
•    Czego ciało potrzebuje, tego Pan Bóg nie zakazuje. Przysłowie

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1807 W drodze do Drezna w Poznaniu zatrzymał się cesarz Napoleon Bonaparte.

Napoleon w Poznaniu Foto: materiały promocyjne Traktu Królewsko - CesarskiegoO pobycie Napoleona w Poznaniu opowiada Dorota Matyaszczyk, szefowa Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Poznaniu, w rozmowie z Daina Kolbuszewską. Gazeta Wyborcza, 28.06.2006, Co Napoleon dał Poznaniowi?

Cesarz w Poznaniu przebywał kilkukrotnie, m.in. w 1806, 1807 i 1812.

W 1807 r., podobnie jak rok wcześniej, z okazji przyjazdu Napoleona przygotowano wielką fetę. Miasto było iluminowane, grała muzyka, ucztowano na ulicach. Panny w białych sukniach miały obrzucać karocę cesarza kwiatami – zresztą przez pomyłkę wybrały za cel karocę kuchmistrza.

– To świadczy, że cesarz był skromniejszy niż jego sługa. A Poznań oczywiście zyskał. Tutaj zapadały najważniejsze dla Europy decyzje, podpisywano traktaty międzynarodowe, wzrosła polityczna i kulturowa ranga miasta. Zbudowano nowy most Chwaliszewski. Stany zaczęły ze sobą współpracować, powstały militarne, gospodarcze i towarzyskie struktury, które przydały się w “Najdłuższej wojnie w Europie”. Polacy odzyskali honor.

Co robił Napoleon, kiedy miał wolny czas?

– Zwiedzał okolice Poznania w promieniu około 20 km, a właściwie szukał odpowiedniego miejsca do stoczenia bitwy z Rosjanami. Jeździł konno w towarzystwie polskiej gwardii honorowej, m.in. przyszłego ulubionego adiutanta Dezyderego Chłapowskiego z Turwi. Pasjonował się matematyką i techniką, co podobno o mało nie przyczyniło się do jego zguby, gdy wywiad angielski nastawił na niego pułapkę w Baszcie Halszki w Szamotułach. Zainteresowano cesarza grą w szachy z “automatem”. A tak naprawdę był w nim ukryty prawdziwy gracz – sobowtór Bonapartego. Miano ich zamienić i porwać cesarza.

Dawny Hotel Saski, przy ulicy Wrocławskiej

Dawny Hotel Saski – wg wikipedii jest to najstarszy istniejący budynek hotelowy w Poznaniu, obecnie nie pełni już swojej pierwotnej roli. Został wybudowany w latach 1796-1797. W 1807 r. występował w nim ze swoim zespołem Wojciech Bogusławski. Związany jest także z pobytem wojsk napoleońskich w 1806 i 1812 roku w Poznaniu; mieszkał w nim sam cesarz Napoleon Bonaparte, w czasie odwrotu spod Moskwy. Obecny wygląd elewacji pochodzi z przebudowy dokonanej pod koniec XIX w. Na fasadzie znajduje się tablica, upamiętniająca pobyt Napoleona i występy Bogusławskiego. Zdjęcie z lat 30 XX wieku.

1934 Przemianowanie ulicy Gwarnej w Poznaniu na ulicę Pierackiego.

Dzisiejsza Gwarna w przeszłości nosiła inne nazwy: Młyńska, Górna Młyńska, Cesarzowej Wiktorii, Bronisława Pierackiego, Seweryna Mielżyńskiego oraz Alfreda Lampego. Stanowi łącznik handlowo-usługowy pomiędzy głównymi arteriami tego rejonu: Świętym Marcinem i ul. 27 Grudnia. Powstała w połowie XIX wieku. Nazwę wywodzi od swojego ruchliwego, gwarnego charakteru. Jest jednym z najczęściej zmieniających nazwę poznańskich traktów.

1945 W Poznaniu odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Mszę świętą na Placu Wolności odprawił dziekan płk Czesław Piotrowski. Manifestację zakończono odśpiewaniem Roty. Wieczorem wielka zabawa latowa w “Kalibrażu” przy Drodze Dębińskiej, obok łazienek miejskich, a na boisku dębieckim KKS pokonał Pogoń Śmigiel 12 : 1.

1951 Przy ul. Mickiewicza 33 oddano do użytku “Domu Chłopa”.

Na Jego fasadzie znajdują się pamiątkowe tablice upamiętniające działalność Maksymiliana Jackowskiego, Stanisława Mikołajczaka oraz tablica pamiątkowa ufundowana z okazji 100 lat Wielkopolskich Organizacji Ogrodniczych. [Źródło: Kronika Miasta Poznania, 1951-56, R.24]

1974 Poznań w obiektywie Stanisław Wiktora z archiwum miejskiego Cyryl – propagandowe instalacje z okazji XXX-lecia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

1986 Początek pracy nowego nadajnika telewizyjnego na gmachu wieżowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Montaż_masztu_na_Collegium_Altum_ Foto: poznan.wikia.com

1987 W południe uczestnicy Międzynarodowego Obozu Pokoju i Przyjaźni “Malta'” 87 w Stęszewku oraz we Wronczynie wzięli udział w manifestacji pod hasłem: “Dzieci świata budują pokój’ pod Pomnikiem Bohaterów w Parku – Pomniku Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko- Radzieckiej na Cytadeli.

Po zaciągnięciu warty honorowej, delegacje harcerzy i pionierów złożyły wiązanki kwiatów. Uczestnicy manifestacji udali się następnie pod “Dzwon Pokoju”, gdzie odczytany został przez przedstawicieli Polski, Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, Bułgarii, Czechosłowacji, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Finlandii oraz Republiki Federalnej Niemiec Apel Pokoju.

2021 Na tory Maltanki po latach nieobecności powrócił znany i lubiany Ryjek, czyli odrestaurowany MBxc1-41 z 1932 roku! Przed wyruszeniem na trasę wagon motorowy czekają przejazdy techniczne.

Od 1994 był eksploatowany przez MPK Poznań. Wagon został wyprodukowany w 1934 roku w fabryce Lilpop, Rau & Loewenstein skąd trafił do Bydgoskiej Kolei Powiatowej. W 1953 roku został przekazany na kolejkę wąskotorową w Witaszycach. W roku 1991 zapadła decyzja o jej likwidacji, a Ryjek został przekazany do Poznania. Po remoncie w 1994 roku w ZNTK Poznań zasilił kursy Kolejki Parkowej Maltanka. Dzięki jego pojawieniu się, kolejka mogła funkcjonować przez cały rok, a w wolne dni kursowały dwa składy pociągów.

Od 2004 roku “Ryjek” nie był jednak wykorzystywany. Aby ponownie mógł kursować na Maltance, konieczne było przeprowadzenie napraw. „Ryjek” odzyskał też dawny schemat malowania: zielone barwy (górna część – jasnozielony miętowy, środkowa i dolna – ciemna zieleń) z pomarańczowym pasem przez całą długość. Dach jest szary, a napisy na wagonie – kremowe.

ZDARZYŁO SIĘ 15 LIPCA

1410 Bitwa pod Grunwaldem. Wojska krzyżackie poniosły klęskę w bitwie z wojskami polsko – litewskimi.

1434 Władysław III (Warneńczyk) został koronowany na króla Polski.

1606 Urodził się Rembrandt, właść. Harmensz van Rijn – holenderski malarz i grafik. Twórca m.in. obrazów: “Wymarsz strzelców”, “Krajobraz z miłosiernym samarytaninem”. (zm. 4.10.1669).

1782 Zmarł Farinelli, włoski śpiewak, najsłynniejszy kastrat swojej epoki. Był obdarzony niezwykłym, silnym głosem sopranowym o skali przekraczającej 3 oktawy i władający niezrównaną techniką śpiewu. Prze 10 lat Farinelli był nadwornym śpiewakiem Filipa V na dworze hiszpańskim, wywierając podobno znaczny wpływ na politykę państwową.

1783 Swój próbny rejs odbył pierwszy parowiec Pyroscaphe poruszany za pomocą koła wodnego. Był to także pierwszy przypadek, gdy statek poruszał się po rzece pod prąd siłą własnego napędu.

1815 Cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte poddał się kapitanowi Maitlandowi, który dowodził angielskim statkiem Bellerophon. Tego dnia statek wyruszył z portu Rochefort na wyspę św. Heleny, gdzie Napoleon miał dokonać swojego życia na wygnaniu.

1854 W Radomiu urodził się Jacek Malczewski, malarz. W swoich przesyconych patriotyzmem pracach wyrażał uczucia pokolenia popowstaniowego. W dziełach malarza powtarzały się wątki powstania styczniowego i zsyłki. W latach 90 – ych Malczewski zastąpił ujęcie realistyczne symbolicznym z elementami alegorii i tematyki religijnej. Wielka kolekcja dzieł artysty znajduje się w poznańskim Muzeum Narodowym.

1869 Hippolyte Moegrave -Mouriés opatentował we Francji margarynę.

1871 Urodził się Henryk Arctowski, podróżnik, geofizyk i geograf. Badacz Antarktyki i Spitsbergenu, jeden z najwybitniejszych polskich znawców krain polarnych. (zm. 21.02.1958).

1902 W Paryżu otwarto konferencję międzynarodową poświęconą walce z handlem żywym towarem (kobietami).

1904 W wieku 44 lat zmarł Antoni Czechow, pisarz rosyjski. Z zawodu był lekarzem, który poświecił się literaturze, debiutował jako autor nowel i felietonista. Jako dramaturg malował przede wszystkim szare i absurdalne życie rosyjskiego ziemiaństwa, m.in. w utworach „Wujaszek Wania”, „Trzy siostry”. (ur. 29.01.1860).
http://www.youtube.com/watch?v=v4t0ke68q9I

1916 William Boeing założył firmę Pacific Aero Products, która stała się zalążkiem Boeing Company.

1920 Sejm uchwalił ustawę o wykonaniu reformy rolnej oraz “Statut organiczny województwa śląskiego” (nadanie autonomii).

1925 Sejm uchwalił ustawę o państwowym monopolu zapałczanym.

1936 Urodziła się Krystyna Chojnacka-Liskiewicz, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła Ziemię na jachcie “Mazurek” w latach 1976-78, żeglarka, projektant budowy okrętów.

1938 Japonia z powodu trwającej wojny z Chinami zrezygnowała z prawa organizowania olimpiady w 1940 r. Przygotowanie igrzysk powierzono Finlandii.

1943 Polski wywiad przekazał dowództwu brytyjskiemu dane o ośrodku doświadczalnym broni rakietowej V-1 w Peenemunde wraz z planem bazy oraz szczegółami technicznymi nowej broni.

1946 Urodziła się Linda Ronstadt, wokalistka amerykańska. W 1964 roku założyła grupę Stone Poney. Od 1968 naggrywała już solo. W 1971 rokutowarzyszyła jej grupa muzyków w składzie: Glenn Frey, Don Henley, Randy Meisner i Bearnie Leadon, którzy niedługo potem utworzyli grupę the Eagles. Największe przeboje Lindy „You’re No Good” (1974), „When Will I Be Loved” (1975), „Blue Bayou” (1977), „Somewhere Out There” (1986) i w duecie z Aaronem Nevillem „Don’t Know Too Much” (1989).

1956 Liczba mieszkańców Warszawy przekroczyła milion.

1956 Urodził się Ian Curtis, wokalista grupy Joy Division. Grupa prezentowała zimną nową falę. CURTIS zaczynał od formacji Stiff Kittens, która następnie została przemianowana na WARSAW i ostatecznie na Joy Division. Po wydaniu kilku płyt i przeboju „Love Will Tear Us Apart” grupie zaoferowano milion dolarów za trasę po USA. W przeddzień tournee, 18 maja 1980 roku CURTIS popełnił samobójstwo.

1957 Nikita Chruszczow ogłosił, że niebawem ZSRR osiągnie poziom życia Stanów Zjednoczonych i że „dobrze omaszczony marksizm i leninizm będą miały lepszy smak”.

1960 W Olsztynie odbyła się premiera filmu “Krzyżacy”, w reżyserii Aleksandra Forda na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza. Film zrealizowany był w nowatorskiej jak na tamte czasy technice panoramicznej.

1961 W PRL weszła w życie ustawa „o rozwoju systemu oświaty i wychowania”, która ustanowiła 8-klasową szkołę podstawową i wydłużyła o rok obowiązek szkolny. Usunęła także naukę religii ze szkół.

1962 Urodziła się Brigitte Nielsen, duńska aktorka filmowa, była żona Sylvestra Stallone (Red Sonja, Rocky IV, Cobra).

1962 W 90. rocznice śmierci kompozytora, w Kudowie rozpoczął się pierwszy festiwal muzyki Stanisława Moniuszki. Jego pomysłodawca był Wacław Kaniewski, dyrektor uzdrowiska. Dyrekcje artystyczna nad impreza przez ponad 20 lat sprawowała Maria Fołtyn.

1974 Na Cyprze grupa greckich oficerów obaliła rząd arcybiskupa Makariosa, próbując przyłączyć wyspę do Grecji. Spowodowało to interwencję wojsk tureckich i podział wyspy na 2 części

1975 Odbył się pierwszy w historii wspólny amerykańsko-radziecki lot kosmiczny. 17 lipca nastąpiło połączenie statków “Sojuz -19” i “Apollo” na orbicie okołoziemskiej.

1987 Sejm ustanowił Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Pierwszym rzecznikiem została profesor Ewa Łętowska.

1987 Urodził się Stanisław Drzewiecki, polski pianista. Jeden Młodych najwybitniejszych muzyków młodego pokolenia. Naukę gry rozpoczął w wieku 4 lat, jako sześciolatek odbył tournee po Japonii. W roku 2000 wygrał konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków. Zagrał koncert w słynnej Carnegie hall.

1997 Gianni Versace, włoski projektant mody, zastrzelony został przez wielbiciela.

2000 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Everything You Want” – Vertical Horizon; US Top Album: “The Marshall Mathers LP” – Eminem.

2001 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Eternity/The Road To Mandalay” – Robbie Williams; UK Top Album: “8701” – Usher.

Imieniny obchodzą: Brunon, Daniel, Dawid, Henryk, Włodzimierz.

Brunon jest imieniem germańskiego pochodzenia, od słowa “braun”, które tłumaczy się jako “brunatny” lub “niedźwiedź”. Osoby o tym imieniu są wrażliwe, ale stanowcze. Uparcie dążą do celu, nie zrażając się niepowodzeniami. Pomaga im w tym systematyczność, zdyscyplinowanie i zdolność do realnej oceny własnych możliwości. Jeśli ktoś ich skrzywdzi są pamiętliwi, a czasami – nawet mściwi. Trudno nawiązują kontakty, nie maja wielu przyjaciół ani znajomych.

Dawid to biblijne imię pochodzące z hebrajskiego i tłumaczone jako “ulubieniec” lub “godny kochania”. Oznacza mężczyznę godnego uwagi i polecenia, albowiem może wiele osiągnąć. Jest pracowity, ma zdolności organizatorskie, zmysł dyplomaty i spryt handlowca. Pomysłowy, ambitny i konsekwentny. Uzdolniony z naukach ścisłych, często przysłaniają mu one życie prywatne. Ceni tez sztuki piękne. Bywa hojny, chętnie udziela pożyczek.

Imię Henryk pochodzi z germańskiego i oznacza “pana domu, władcę ojczyzny”. Mężczyzna o tym imieniu jest pewny siebie, zdecydowany i konsekwentnie realizuje własne plany życiowe. Prostolinijny, nieraz pokonuje przeszkody silę. Nie we wszystkich dziedzinach odnosi sukcesy, choć ma uzdolnienia rzemieślnicze i artystyczne. Lubi dom, żonę i dzieci. Nie znosi obłudy i kłamstwa.

Włodzimierz to imię słowiańskie oznacza “oby (dzięki niemu) panował pokój” lub “oby on panował nad pokojem”. Tak nazwany mężczyzna jest człowiekiem skromnym i pracowitym. Ma zadatki, by stać się przywódca duchowym. Szlachetny, zdolny do poświęceń, dochowuje wierności ideałom. Z uwagi na działalność publiczną zaniedbuje dom, rodzinę i dzieci. Niestety, jest uparty i nie zawsze wierny jednej kobiecie.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały promocyjne Traktu Królewsko - Cesarskiego, TD, poznan.wikia.com, Tomasz Dworek , fotopolska, Petroniusz / fotopolska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz