Na widelcu

Ale jaja – nie ma jajecznicy!

Jajka  Foto: Rachael Gorjestani

W każdą, no może prawie każdą niedzielę znajdziecie tutaj przepisy na jajecznicę. Do tej pory opublikowaliśmy ich bardzo wiele i za każdym razem była to inna wariacja na temat tego prostego dania. Tym razem jednak robimy odstępstwo od tej tradycji. Zwłaszcza, że dzisiaj mamy poniedziałek.

Z pewnością w samą Wielkanoc na naszych stołach jajek w różnych postaciach była cała wuchta. Ci, którzy szli ze święconką do kościoła mieli jajko w koszyczku. W wielu domach nadal podtrzymywana jest tradycja dzielenia się nim podczas świątecznego śniadania.

Być może robiliście pisanki? To bardzo stary zwyczaj nie tylko w Polsce. Najstarszą pisankę na naszych ziemiach, jakie zostały znalezione podczas wykopalisk, pochodzą z końca X wieku. Wzór rysowano wykorzystując roztopiony wosk. Później jajko wkładano je do barwnika wykonanego z łupin cebuli lub ochry, dzięki czemu jajka barwiły się na kolor brunatnoczerwony. Zdobiono je w celach magicznych wierząc, że mogą zapewnić zdrowie i dorodność nie tylko ludziom ale i zwierzętom w zagrodach.

W kulturze Słowian jajko było talizmanem zabezpieczającym przed złem ale też symbolem zdrowia i życia, miłości i płodności. Podczas chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej jak wiele innych obrzędów i zwyczajów wywodzących się z czasów pogańskich.

Wspomnieliśmy o tradycji dzielenia się jajkiem ze święconki podczas świątecznego śniadania. Jest to niejako odniesienie do opłatka, którym dzielimy się podczas wigilijnej wieczerzy.

Dzisiaj, jak już na wstępnie zaznaczyliśmy, nie będzie przepisu na jajecznicę. Czy nadmiar jajek może zaszkodzić? Bardzo prawdopodobne. Jeśli nie zachowamy umiaru zaszkodzi nam nawet najzdrowsze jedzenie. Ile zatem możemy zjeść jajek?

Jajka mają niepowtarzalny skład i mało który produkt może mu dorównać jeśli chodzi o wartości odżywcze. Jest jednym z najlepszych źródeł bioaktywnych składników.

Amerykańskie Stowarzyszenie Zapobiegania Chorobom Serca nie zaleca jakiegokolwiek limitu w jedzeniu jajek, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że nawet 10 sztuk tygodniowo nie powinno nikomu zaszkodzić.

Tu jednak bardzo ważna uwaga. Ilość jajek, które zaleca WHO dotyczy wszystkich jedzonych przez nas jajek. Również tych, które znajdują się w makaronach, ciastach czy różnych sosach.

Warto zatem ograniczyć ilość jaj, które gotujemy, obieramy ze skórki i zjadamy do 5-6 tygodniowo. Ile zjedliście ich podczas Wielkanocnej Niedzieli?

Dzisiaj zatem zamiast jajecznicy proponujemy jedno jajko na śniadanie. DZIEŃ SMACZNY POZNAŃ!

Jajko

Użyte w artykule zdjęcia: Rachael Gorjestani, Cala

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz