Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 8 PAŹDZIERNIKA

Tramwaj na Placu Ratajskiego - rok 1999  Foto: Krzysztof Dostatni KMPS / MPK

8 PAŹDZIERNIKA Słońce w znaku Wagi

KALENDARIUM POZNANIA 2Osoby urodzone 8 października są niezwykle aktywni, ale tylko umysłowo. Posiadają duże poczucie piękna. Znamienną rolę w ich życiu odgrywają uczucia. Na co dzień bywają subtelni i dowcipni. Tym zjednują sobie otoczenie. Ze strony rodziny często spotyka ich zarzut, że brak im jest ambicji zawodowych. Niestety preferują oni wygodny styl życia. Również nadmierny sentymentalizm utrudnia im zmobilizowanie się do trudniejszych działań.

Cytaty na dziś:

• Zawsze znajdzie się odpowiednia filozofia do braku odwagi. Albert Camus
• Optymista ogłasza, że żyjemy w najlepszym ze wszystkich możliwych światów, a pesymista obawia się, że to może być prawda.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1591 Rektor szkoły świętojańskiej Jan z Wiścitek, kleryk mniejszych święceń, 8 października 1591 roku wniósł skargę do konsystorza przeciwko Wojciechowi, burmistrzowi Śródki i Bartłomiejowi z tejże Śródki o pobicie i poranienie. Sprawa zakończyła się ugodą. Na podstawie: Kodeks Dyplomatyczny Wielkopolski

1704 Król August II zgromadził pod Poznaniem połączone siły polsko-sasko-rosyjskie pod wodzą feldmarszałka Jana Reinholda Patkula. 34-tysięczna armia, mająca przewagę nad 6-tysięczną załogą szwedzką, która zajęła Poznań, długotrwałym ostrzeliwaniem z armat skruszyła znaczną część murów miejskich, jednak nie zdobyła miasta.

Oblężenie Poznania przez Szwedów w 1704 Foto: sofokles.eu

1862 Otto von Bismarck objął stanowisko premiera Prus.

1873 W Poznaniu otwarto nowy polski sezon teatralny pod dyrekcją obywatela ziemskiego, Zygmunta Jaraczewskiego, zamknięty 17 maja. Sezon nie należał do udanych z powodu słabości zespołu aktorskiego i zbyt lekkiego repertuaru; dyrektor dopłacił do swego przedsięwzięcia ok. 10 tys. talarów.

1924 Ignacy Jan Paderewski, polityk, kompozytor i pianista został doktorem honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego.


1926 Urodził się Krzysztof Skubiszewski – prawnik, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, minister spraw zagranicznych RP w latach 1989-1993. Zmarł w 2010 roku.

Krzysztof-Skubiszewski-MSZ.1992.05.27 Foto: Piotr Skubiszewski, www.skubi.netOsoba światowa, z ogromną wiedzą, bywał wszędzie, wszędzie był znany. A zarazem – mieszkał w ciasnym pokoju z ciemną kuchnią przy ul. Słowiańskiej, spotykałam go w sklepie na zakupach, przychodził do mnie na telewizję – prof. Krzysztofa Skubiszewskiego wspominała premier Hanna Suchocka.

Profesor Jan Sandorski: Był nieprzeciętną osobowością. Miał taki przedwojenny styl, nawiązywał do najlepszych wzorców przedwojennych profesorów. W każdym słowie wyważony, arystokratyczny w manierach, reprezentował savoir-vivre na najwyższym poziomie. Niezwykle elegancki – na tle szarzyzny ówczesnej wyróżniał się strojem, nosił muszkę. Gdy nie słyszał, mówiliśmy na niego “lord Gallux”, bo były kiedyś takie sklepy z elegancką odzieżą “Gallux”.

Imponuje przede wszystkim tym, co zrobił dla polskiej racji stanu. Jego wkład w unormowanie stosunków polsko-niemieckich był ogromny. Jego opracowania z lat 70. poświęcone stosunkom polsko-niemieckim do dziś mają wielką wartość. Potem, jako minister, wprowadzał w praktykę to, o czym wcześniej pisał, to było właściwie spełnienie jego marzeń. [na podstawie wspomnień w Gazecie Wyborczej, foto: Piotr Skubiszewski, www.skubi.net]

1950 Urodził się prof. Andrzej Lesicki, biolog, zoolog, malakolog, w latach 2016–2020 – rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Ukończył I LO im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (1968). Studia z biologii w zakresie zoologii ukończył z wyróżnieniem na poznańskim UAM w 1973, gdzie następnie został zatrudniony i zdobywał kolejne awanse akademickie.

Od 1994 jest członkiem Stowarzyszenia Malakologów Polskich (kolejno: członek założyciel, skarbnik, wiceprezes i prezes). 4 kwietnia 2016 roku wybrany na rektora UAM w kadencji 2016–2020. W związku ze stuleciem istnienia Uniwersytetu Poznańskiego (1919–2019) Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała planetoidzie o numerze 82937 nazwę „Lesicki”.

Andrea Bocelli - koncert w Poznaniu - prof. Andrzej Lesicki, rektor UAM Foto: UMP

1967 W latach między wojennych i po II wojnie Światowej w centrum miasta ruch tramwajowy był dwukierunkowy?

Na ulicach Armii Czerwonej (dzisiaj Św. Marcin), Al. Marcinkowskiego i pl. Wolności ruch tramwajowy odbywał się w obydwie strony. Dopiero 8 października 1967 roku postanowiono uspokoić ruch tramwajowy w centrum i na w/w ulicach wprowadzono ruch tramwajowy jednokierunkowy, który funkcjonuje do dzisiaj. [MPK Poznań]

Tramwaj pl Wolnosci - 1960-61 Foto: MPK

2000 Po raz pierwszy w II RP w wyborach prezydenckich w Poznaniu wygrał kandydat partii lewicowej. A. Kwaśniewski otrzymał 158 tys. 135 głosów, A. Olechowski – 82 tys. 159 głosów, M. Krzaklewski – 46 tys. 237 głosów, J. Korwin- Mikke – 6 tys. 55 głosów, L. Wałęsa – 3 tys. 939 głosów, J. Kalinowski – 2 tys. 693 głosy, A. Lepper – 2 tys. 577 głosów, J. Łopuszański – 1867 głosów, D. Grabowski -1294 głosy, P. Ikonowicz – 544 głosy, T. Wilecki – 266 głosów, B. Pawłowski – 241 głosów.

2005 Agora SA utworzyła sieć radiową Roxy FM do której początkowo weszły Blue FM z Katowic, Krakowa, Wrocławia i Bydgoszczy, poznańskie Rock Radio Wielkopolska i warszawskie Radio Klasyka. Przy swojej nazwie pozostało poznańskie radio 103,4  Blue FM (wcześniej 103,4 POP FM)

Rock Radio Wielkopolska Foto: Rock Radio Wielkopolska

Tramwaj na Placu Ratajskiego - rok 1999

Tramwaj na Placu Ratajskiego – rok 1999, na przystanku reklama Radia 103,4 POP FM Foto: Krzysztof Dostatni KMPS / MPK

ZDARZYŁO SIĘ 8 PAŹDZIERNIKA

1085 Konsekracja katedry św. Marka w Wenecji. Dziś jest to bazylika, architektura budowli nawiązuje do tradycji bizantyjskiej, zbudowana jest na planie krzyża z pięcioma kopułami, z rzeźbą grecką przedstawiającą zaprzęg czterokonny na frontonie, wewnątrz niej znajdują się mozaiki z XII-XVI w.

1812 Zmarł Józef Feliks Łazowski – francuski generał dywizji, inżynier wojskowy. Uczestnik kampanii napoleońskich. Jego nazwisko w uznaniu zasług wyryto na Łuku Triumfalnym w Paryżu.

1896 Start indeksu giełdowego Dow Jones.

1906 Niemiec Karol Nessler zaprezentował pierwszy aparat do trwałej ondulacji. Wykonanie uczesania trwało 6 godzin.

1910 We Lwowie o 5 nad ranem zmarła Maria Konopnicka, poetka i pisarka dla dzieci. Najbardziej popularny był jej “śpiewnik dla dzieci”, poemat “Na jagody”, baśń prozą “O krasnoludkach i sierotce Marysi”, opowiadania “Nasza szkapa” czy “Miłosierdzie gminy”. (ur. 23.05.1842)

1918 Rozpoczęło działalność Towarzystwo Polskiego Czerwonego Krzyża.

1929 Zmarł Jacek Malczewski, malarz. W swoich przesyconych patriotyzmem pracach wyrażał uczucia pokolenia popowstaniowego. W dziełach malarza powtarzały się wątki powstania styczniowego i zsyłki. W latach 90 – ych Malczewski zastąpił ujęcie realistyczne symbolicznym z elementami alegorii i tematyki religijnej. W Muzeum Narodowym w Poznaniu znajduję się duża kolekcja dzieł artysty.

Krajobraz z Tobiaszem. Wiosna, 1904, olej na płótnie, 76 x 97 cm Foto: Muzeum Narodowe w Poznaniu

Krajobraz z Tobiaszem. Wiosna”, 1904, olej na płótnie, 76 x 97 cm, Muzeum Narodowe, Poznań

1939 Urodził się Paul Hogan, aktor australijski. “Krokodyl Dundee”.

1944 Urodził się Chevy Chase (wł. Cornelius Crane Chase), amerykański aktor komediowy.

1949 Urodziła się Sigourney [Susan Alexandra] Weaver, aktorka amerykańska.

1959 W Opolu inaugurowano Teatr 13 Rzędów Jerzego Grotowskiego i L. Flaszena.

1961 Otwarto 140 kilometrowy Kanał Wieprz – Krzna.

1961 Uchwała Rady Ministrów o odroczeniu do czasu zawarcie traktatu pokojowego z Niemcami zwolnień z czynnej służby wojskowej.

1967 W Boliwii zginął Ernesto „Che” Guevara, idol latynoskich partyzantów, rewolucjonista kubański pochodzenia argentyńskiego. Pochodził z burżuazyjnej rodziny, w 1953 roku otrzymał tytuł doktora medycyny. Po zwycięstwie rewolucji kubańskiej sprawował tam ważne funkcje rządowe, od 1966 roku organizował partyzantkę w Boliwii.

1970 W Cambridge urodził się Matt (Matthew Paige) Damon, amerykański aktor i scenarzysta. Wystąpił m.in. w filmach: Buntownik z wyboru (2 Oscary), Utalentowany pan Ripley, Tożsamość Bourne’a.

1971 Wytwórnia Apple wydała album „Imagine” Johna Lennona. Album oprócz nagrania tytułowego przyniósł również utwory „Jealous Guy”, „Oh Yoko” i „How Do You Sleep?”.

1975 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „Bad Blood” – Neil Sedaka.

1982 Sejm PRL uchwalił nową ustawę o związkach zawodowych. Zdelegalizowała ona okrężna drogą „Solidarność”, gdyż stanowiła, że wszystkie wcześniejsze rejestracje związków zawodowych tracą ważność.

1982 W procesie kierownictwa Konfederacji Polski Niepodległej, jej lider Leszek Moczulski został skazany na 7 lat więzienia.

1988 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: “Love Bites” – Def Leppard, a w Wielkiej Brytanii numer 1 –  “Desie” – U2. Był to pierwszy przebój grupy z topu zestawienia brytyjskich bestsellerów.

1994 Nadawanie programu rozpoczęło Polskie Radio BIS (dziś Program Czwarty).

Polskie Radio BIS

1998 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “One Week” – Barenaked Ladies; US Top Album: “Vol.2… Hard Knock Life” – JAY-Z.

2000 W Polsce odbyły się wybory prezydenckie. Zwyciężył Aleksander Kwaśniewski, który zdobył już w pierwszej turze 53,9 % głosów. Na drugim miejscu (17,3 %) uplasował się Andrzej Olechowski, na trzecim Marian Krzaklewski (15,57 %), na czwartym Jarosław Kalinowski (5,95 %).

2000 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Black Coffee” – All Saints; UK Top Album: “Kid A” – Radiohead.

Imieniny obchodzą; Brygida, Pelagia, Wojsław, Wojsława, Demetriusz

Pelagia, żeńska forma imienia Pelagiusz (czyli morska, przebywająca na morzu), imię greckie.
Pelagia jest osobą zaradną, lubi imponować innym, jest oszczędna i punktualna. Uchodzi za wzorową matkę. Bardzo lubi podróże.

Brygida, imię pochodzi z języków indoeuropejskich – celtyckich od słowa brig – siła cnota, męstwo.
Niektórzy łączą je z celtyckią boginią Brigantii, której imię tłumaczy się jako “wielka, potężna”. Brygida to imię kobiet przewrotnych i inteligentnych. Panie o tym imieniu są nerwowe, zdarza się, że tracą panowanie nad sobą. W ważnych chwilach potrafią być bardzo stanowcze. Lubią zmiany i podróże.

• Na świętą Brygide sprzedaj chłopie biede.
• Po świętej Brygidzie babie lato idzie

Imię Demetriusz pochodzi z języka greckiego i oznacza “syn bogini Demeter”. Mężczyna o tym imieniu ma umysł rzutki i krytyczny. Lubi wynalazki i doświadczenia. Odważny, inteligentny, prawdomówny.

Słowiańskie imię Wojsław oznacza “dzielnego wojownika”. Wojsław jest człowiekiem wytrwałym i cierpliwym. Na ogół działa ostrożnie, nigdy nie ryzykując zbyt wiele. Z natury jest człowiekiem prawym o dużym poczuciu godności osobistej.

Osoba światowa, z ogromną wiedzą, bywał wszędzie, wszędzie był znany. A zarazem – mieszkał w ciasnym pokoju z ciemną kuchnią przy ul. Słowiańskiej, spotykałam go w sklepie na zakupach, przychodził do mnie na telewizję – prof. Krzysztofa Skubiszewskiego wspominała premier Hanna Suchocka.

Profesor Jan Sandorski: Był nieprzeciętną osobowością. Miał taki przedwojenny styl, nawiązywał do najlepszych wzorców przedwojennych profesorów. W każdym słowie wyważony, arystokratyczny w manierach, reprezentował savoir-vivre na najwyższym poziomie. Niezwykle elegancki – na tle szarzyzny ówczesnej wyróżniał się strojem, nosił muszkę. Gdy nie słyszał, mówiliśmy na niego “lord Gallux”, bo były kiedyś takie sklepy z elegancką odzieżą “Gallux”.

Imponuje przede wszystkim tym, co zrobił dla polskiej racji stanu. Jego wkład w unormowanie stosunków polsko-niemieckich był ogromny. Jego opracowania z lat 70. poświęcone stosunkom polsko-niemieckim do dziś mają wielką wartość. Potem, jako minister, wprowadzał w praktykę to, o czym wcześniej pisał, to było właściwie spełnienie jego marzeń. (na podstawie wspomnień w Gazecie Wyborczej)

Użyte w artykule zdjęcia: Rock Radio Wielkopolska, Piotr Skubiszewski, www.skubi.net, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Krzysztof Dostatni KMPS / MPK

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz