POZnań

Tkanina jako dzieło sztuki

Wystawa tkanin w Concordii  Foto:

Decyzja o zrobieniu pierwszego w Polsce Festiwalu Tkanin zapadła rok temu podczas Tygodnia Design w Mediolanie. Przygotowywano się do niego ponad pół roku i na samym początku nie wierzono, że marzenie kuratorki festiwalu – Małgorzaty Bernardy może spełnić się tak szybko.

Wystawa tkanin w ConcordiiMarzenie się spełniło i teraz jest już po pierwszej, polskiej edycji Festiwalu Tkanin – wydarzenia, które znajdując się na styku sztuki, designu, rzemiosła i najnowszych technologii przyciągnęło przez miniony weekend nie tylko najlepszych specjalistów i profesjonalistów, pasjonatów, ale także tych, którzy byli po prostu ciekawi, w jakich kontekstach można tkaninę umiejscowić. Już teraz wiadomo, że Festiwal będzie wydarzeniem cyklicznym – zainteresowanie przerosło oczekiwania samych organizatorów.

Kuratorka Festiwalu Małgorzata Bernarda od samego początku, kiedy był jeszcze tylko odległym pomysłem marzyła, że kiedyś otworzy go wspólnie z Aleksandrą Gacą – znaną i cenioną na całym świecie projektantką tkanin. Tak się właśnie stało, a po krótkim wykładzie Aleksandry Gacy odbyło się kuratorskie oprowadzanie i kolejne ciekawe wystąpienia, m.in. Andre Stevensa – legendarnego dyrektora kreatywnego marki KOBE Fabrics, który opowiadał o tkaninie na scenie oraz w modzie.

Głównym elementem Festiwalu był wernisaż wystawy tkanin. Były jak prawdziwe dzieła sztuki, a do Concordii przyjechały z całego świata. Podziwiać można było fantazyjne żakardy dr Doroty Taranek, tworzone metodą sitodruku tkaniny Justyny Medoń, czy architektoniczne i niezwykle skomplikowane technologicznie tkaniny Aleksandry Gacy – rozchwytywanej na całym świecie, polskiej projektantki tkanin, która żyje i tworzy w Holandii. Gwiazdą na wystawie była tkanina z drewna tworząca geometryczne, zgięcia i kształty autorstwa znanej projektantki Elisy Stróżyk. Do Concordii drewniana tkanina przyjechała zwinięta w rulon, zapakowana w szczelny karton prosto z Nowego Yorku.

Festiwal tkanin w Concordii

Jednym z najbardziej wyczekiwanych punktów programu był art. Performance w wykonaniu francuskiego duetu ID TEXTILLE. Tworzą go matka i córka, dla których tkanina stała się multimedialnym tworzywem twórczym. W specjalnie zaaranżowanym pokoju multimedialnym tkanina stworzyła całą przestrzeń, w połączeniu z dźwiękiem, światłem i ruchem ciał performerek okazała się zaskakującym i czarującym spektaklem.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz