K U L T U R A

Asceza w epoce hipermarketów. Rozpoczynają się dni kultury prawosławnej.

Monastycyzm - wystawa  Foto:

To już siódme Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej organizowane przez Barak Kultury. Choć tematyka spotkań nie zawsze jest łatwa corocznie impreza przyciąga sporą grupę osób zainteresowanych rozwojem duchowym.

W czasie kiedy „wszystko wolno” asceza wydaje się być pojęciem niezrozumiałym. Wyrzeczenia? Dążenie do doskonałości duchowej? Po co…? A jednak „ludzie przychodzą do pustelni. Niosą ból duszy” – mówi mnich Gabriel Giba – jeden z tegorocznych gości Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej.

Monastycyzm - wystawa

Czy zatem można być ascetą w „epoce hipermarketów”? Czy asceza nie jest „szkodliwa dla zdrowia”? Refleksjom nad powyższymi pytaniami sprzyjać będą różnorodne wydarzenia festiwalu: spotkania, koncerty, warsztaty, liturgia.

W pierwszy dzień festiwalu na wystawie fotografii zatytułowanej „Monastycyzm” zaprezentowane zostaną różne oblicza klasztorów i ich codzienność: praca, modlitwa mnichów oraz celebracja dni świątecznych. Ekspozycja obejmująca zdjęcia z kilkudziesięciu państw świata została zebrana przez pasjonatów kultury prawosławnej – grupę OrthPhoto. Następnie uczestnicy będą mieli rzadką okazję spotkać się z ojcem Gabrielem Gibą, prawosławnym mnichem, archimandrytą, byłym zwierzchnikiem monasteru Zwiastowania Bogarodzicy w Supraślu. Ojciec Gabriel opowie o swoim doświadczeniu związanym z życiem w jedynej pustelni prawosławnej w Polsce.

Następnego dnia Bartłomiej Brzeziński opowie o powstaniu i roli hezychazmu w krajach, w których występuje prawosławie oraz o tym czy hezychazm można nazwać „chrześcijańską jogą”. Po spotkaniu odbędzie się projekcja filmu „Gdzie jest Sonia?”(2012) – prezentowanym we współpracy z festiwalem TRANZYT. Dokument Radki Franczak zdobył międzynarodową nagrodę na festiwalu „Visions du Réel” w Szwajcarii. Film otwiera przed widzami świat prawosławnego klasztoru, w którym mimo surowości reguł można stworzyć świat pełen życia, piękna i artystycznej ekspresji. Po pokazie reżyserka opowie m.in. o zafascynowaniu Wschodem w swojej pracy artystycznej.

Chór Prawosławnej Katedry pw. św. Mikołaja z Białegostoku _Aksion_ zdj.4

Ostatni dzień festiwalu rozpocznie nabożeństwo w cerkwi odprawione z udziałem członków Chóru Prawosławnej Katedry pw. św. Mikołaja z Białegostoku „Aksion” pod dyr. Aleksandra Łysynkiewicza, gdzie wykonana zostanie współczesna kompozycja „Liturgia mira”, która łączy tradycje Wschodu z Zachodem.

Ponadto chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach pisania ikon prowadzonych przez Jana Grigoruka – ikonografa, nauczyciela, przewodnika w Muzeum Ikon w Supraślu. W tym roku tematem przewodnim będzie postać mnicha i związana z tym tematem symbolika.

VII Dni Kultury Prawosławnej zakończą się energetycznym występem młodzieżowej grupy folkowej „Żemerwa” z Bielska Podlaskiego, nagrodzonej honorowym dyplomem UNESCO. Zespół wykonuje unikatowe pieśni w języku starobiałoruskim i starocerkiewnym.

Dni kultury prawosławnej – 18-2o października

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz