K U L T U R A

Srebrny koń w Muzeum Archeologicznym

1  Foto: MVF Berlin Foto:Claudia Plamp 2010

Od piątku Muzeum Archeologiczne zaprasza na nową czasową wystawę „Srebrny koń”, prezentującą skarby kultury znad Morza Czarnego i Kaukazu.

Zapraszamy na niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni – na wyprawę do zapomnianych kaukaskich krain i na bezkresne nadczarnomorskie stepy. Jest to wędrówka śladami kilku niezwykłych podróżników i badaczy z końca XIX i początku XX wieku wiedzionych archeologiczną pasją w te niezbadane wówczas rejony. Odkryte przez nich zabytki, które możemy podziwiać na wystawie, odsłaniają przed nami cząstkę niezwykle bogatej historii ludów zmieniających się w tym zróżnicowanym krajobrazie przez tysiąclecia, informują kuratorki Agata Drejer-Kowalska i Kamila Dolata-Goszcz.

Srebrny Koń -  MVF Berlin Foto:Claudia Plamp 2010Archeologiczna podróż nad Morze Czarne i na Kaukaz jest szczególnie interesująca, gdyż tutaj, na rubieżach świata antycznego, spotykały się i przeplatały ze sobą zupełnie odmienne tradycje. Dochodziło do ożywionych kontaktów handlowych i kulturowych między greckim, a potem rzymskim Zachodem, Azją Mniejszą i mieszkańcami stepów. Z racji swego położenia był to też nierzadko obszar działań wojennych, rejon, w którym kolejne ludy następowały po sobie, zachowując jednak pamięć po poprzednikach.

Dziś po tej bogatej mozaice kulturowej pozostały nieliczne opisy starożytnych geografów, ruiny antycznych miast, tajemnicze kurhany scytyjskich władców, zabytki zaskakujące pięknem i kunsztem wykonania – przedmioty, w których zaklęta została opowieść o już zapomnianych twórcach.

fot: Claudia Plamp, Museum für Vor- und Frühgeschichte, Staatliche Museen zu Berlin

Na wystawie możemy zobaczyć m.in. unikatowy zdobiony kocioł miedziany z okresu przedscytyjskiego, srebrne, misternie wykonane pudełeczka na amulety, przepiękną biżuterię i części stroju, antyczne lustra wytwarzane w miastach greckich nad Morzem Czarnym, ozdobne elementy uprzęży końskiej nomadów ze Wschodu, topory i sztylety koczowników napawających grozą ówczesny świat, hełm z inskrypcją w piśmie klinowym. Zabytki pochodzą z okresu od połowy drugiego tysiąclecia p.n.e. do VII wieku n.e.

Wystawa w Muzeum Archeologicznym Foto: MVF Berlin Foto:Claudia Plamp 2010Wystawa jest również opowieścią o wybitnych badaczach i kolekcjonerach, którzy przyczynili się do poszerzenia wiedzy o tych niezwykłych regionach.

Choć od wieków Kaukaz i Nadczarnomorze były celem wypraw pasjonatów, w Europie szczyt zainteresowań tymi obszarami przypadł na koniec XIX i początek XX wieku. Panująca wówczas moda na kolekcjonowanie starożytnych pamiątek i coraz lepszy rozwój środków transportu, szczególnie kolei, zachęcił śmiałków z różnych środowisk do dalekich wypraw i poszukiwania śladów zamierzchłej przeszłości. Wśród nich byli archeolodzy, lekarze, inżynierowie, a także zapaleni podróżnicy, często ryzykujący życie w pogoni za przygodą. Majętni kolekcjonerzy wydawali wówczas fortuny na zakup zabytków, które potem często przekazywali muzeom.

Na wystawie możemy poznać sylwetki kilku wybitnych postaci przełomu wieków: Rudolfa Virchowa, Waldemara Belcka, Maxa Eberta, Godfryda Ossowskiego, Johannesa von Diergardta i Józefa Choynowskiego.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z Museum für Vor- und Frühgeschichte, Staatliche Museen zu Berlin, Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i Muzeum Archeologicznego w Krakowie

Wernisaż nowej wystawy odbędzie się 19 października. Ekspozycja będzie gościć w muzeum do 9 stycznia 2013 r.


Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz