Nowe Miasto

Woda wraca do Malty!

Malta bez wody  Foto: Tomasz Dworek

Po czterech miesiącach woda wraca do Jeziora Maltańskiego. Napełnianie zbiornika potrwa co najmniej trzy tygodnie. Nieckę wypełni około 2 mln metrów sześciennych wody. Pierwsze wydarzenie na Torze Regatowym Malta – Regaty Otwarcia Sezonu w kajakarstwie – będzie miało miejsce w sobotę 10 kwietnia.

Od początku listopada na Malcie trwały prace związane z oczyszczaniem zbiornika. Z dna jeziora wybrano ponad 4 tysiące metrów sześciennych namułów. Zebrano również śmieci, które przez ostatnie cztery lata nagromadziły się w Malcie. Równolegle z odmulaniem dna prowadzona była konserwacja wieżyczek sędziowskich oraz nabrzeży. Wykonane prace pomogą utrzymać obiekt w standardzie wymaganym przez organizatorów najważniejszych zawodów kajakarskich i wioślarskich, będą miały także wpływ na jakość wody w Malcie.

W poprawie stanu wody w Jeziorze Maltańskim pomoże również ponowne zarybienie jeziora. Będzie się ono odbywało sukcesywnie w bieżącym roku oraz – w razie potrzeby – w następnych latach. W czasie spuszczania wody z jeziora odłowiono ponad 20 ton ryb. Kolejne oczyszczanie dna Malty i odmulanie zbiornika odbędzie się za cztery lata – informuje Piotr Borowiak, rzecznik prasowy POSiR.

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz