Nowe Miasto POZnań Rataje

Rondo Rataje. Zamiast wycinać 100 drzew należy je przesadzić!

Rondo Rataje  Foto:

Rozpoczęła się kosztowna i planowana od wielu lat przebudowa ronda Rataje wraz z otoczeniem. Niestety jednym z elementów tego zamierzenia ma być wycinka około 100 drzew na obszarze inwestycji. Na konieczność zachowania drzewostanu wskazuje radny Andrzej Rataj.

Planowane są nasadzenia nowych małych drzew, jednak drzewa te przez wiele lat nie będą mieć walorów usuwanych drzew, nie zrekompensują wyciętych kilkudziesięcioletnich okazów. Warto zwrócić uwagę, że jedno duże drzewo wytwarza tyle tlenu ile kilkadziesiąt małych drzew.

Radny Andrzej Rataj w interpelacji do prezydenta Miasta Poznania postuluje nie wycinanie a przesadzanie drzew. Już wcześniej wskazywał na zakup specjalnego urządzenia do przesadzania. Urządzenia takie są od wielu lat stosowane na całym świecie, również w Polsce.

Poznań stać na przesadzanie dużych drzew. Poznania nie stać na usuwanie kolejnych dużych drzew. Zaskakujące jest, że dotychczas urządzenie to nie było stosowane w szerokim zakresie w naszym mieście – mówi radny Rataj.

Dzięki zastosowaniu urządzenia na Ratajach mogłaby zostać ocalona znaczna liczba drzew, których wiek, pokrój, rozmiar, cechy gatunkowe umożliwiają skuteczne przesadzenie.

Przesadzenie drzew w związku z przebudową ronda Rataje byłoby znakomitym przykładem troski miasta o drzewa oraz sygnałem dla innych podmiotów, że w ten sposób należy troszczyć się o przyrodę i przyszłość środowiska – komentuje radny.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz