Zawady

Wielka rura na Zawadach

Wybudowany odcinek kolektora prawobrzeżnego II pod ulicą Podwale  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Poznański Aquanet zaprosił dziennikarzy, żeby przedstawić postęp prac związanych z budowa kolektora prawobrzeżnego II. Inwestycji, dzięki której będzie można przyłączyć kolejnych odbiorców m.in. z Łaciny, Starołęki, Szczepankowa czy Swarzędza. Prace rozpoczęły się na początku 2010 roku i maja zakończyć się na początku 2012 roku. Kolektor o średnicy ponad 2 metrów będzie mógł odbierać ścieki od 350000 mieszkańców.

Z zaplanowanych prawie 4km wykonano już prawie połowę długości kolektora. Kolektor prawobrzeżny II rozciąga się od ul. Głównej do skrzyżowania ul. Milczańskiej i Bolesława Krzywoustego. Budowa odbywa się etapami, a poszczególne odcinki realizowane są jednocześnie w kilku miejscach.

Paweł Chudziński prezes Aquanetu zaznacza, że ta rura wyróżnia się nie tylko średnicą, ale także metodą samej budowy. W części kładziona jest metodą bez odkrywkową, dzięki czemu nie trzeba zrywać jezdni czy chodników. Podczas samych pracy było kilka niespodzianek, jak choćby kabel wysokiego napięcia zasilającego stacje kolejową czy rury gazowe niezaznaczone na żadnym z  planów.

Mieliśmy okazje przyjrzeć się 300 metrowemu odcinkowi miedzy ul. Zawady a ul. Podwale (od komory 9 w kierunku komory 15). Kolektor prawobrzeżny budowany jest w większość metoda mikrotunelingu zwanego inaczej przewiertem sterowanym.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz