SieBuduje Zawady

Kolejne mieszkania komunalne w Poznaniu

Kolejne mieszkania komunalne w Poznaniu  Foto: UM Poznania

Pierwsza, symboliczna łopata została właśnie wbita na placu budowy przy ulicy Zawady, gdzie powstaną dwa bloki z mieszkaniami komunalnymi. Pierwsi lokatorzy mają się do nich wprowadzić już za rok.

Dzięki najnowszej inwestycji powstanie 46 dwupokojowych mieszkań. Większość z nich, bo 31, będzie miało powierzchnię około 50 m³, a pozostałe mieszkania około 38 m². Te mniejsze będą miały zamiast kuchni tylko aneks. Wszystkie natomiast będą miały balkony. Projektant zaplanował także dostosowanie trzech mieszkań do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Mieszkania będą od razu gotowe do zamieszkania. Na podłogach zostaną ułożone panele, a w kuchni kafelki. W pełni wyposażona będzie również łazienka.

Nowe bloki nie będą podpiwniczone, ale jego mieszkańcy będą mogli korzystać z pomieszczeń gospodarczych na klatkach schodowych.

W budynkach znajdą się również dwa lokale użytkowe. Na terenie sąsiadującym z blokami będzie  zieleń, plac zabaw dla najmłodszych, nowe drogi i chodniki oraz parkingi.

Mieszkania są budowane z myślą o poznaniakach z niskimi dochodami, którzy zajmują w tej chwili mieszkania komunalne. Muszą jednak oni podjąć decyzję, czy przeprowadzić się do powstających bloków. Czynsz będzie tutaj o 2,00 – 3,00 złote wyższy niż ten, który jest w tej chwili w mieszkaniach komunalnych.

Kryteria, jasno określają, komu należy się lokal komunalny, kto jest premiowany i kto w pierwszej kolejności powinien ten lokal dostać – wyjaśnia Tomasz Lewandowski, zastępca Prezydenta Poznania – w związku z tak czytelnymi zasadami, zainteresowanie jest bardzo duże.

Koszt budowy mieszkań przy ul. Zawady to 6.100.000 zł, czyli niespełna 2.700. zł za metr kwadratowy. Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych na tę inwestycję otrzyma dotację z Funduszu Dopłat, rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Bank Gospodarstwa Krajowego dofinansuje to przedsięwzięcie kwotą około 2.850.000 zł.

Inwestycja przy ul. Zawady to już czwarte przedsięwzięcie realizowane przez ZKZL w ramach programu budowy mieszkań komunalnych. Pod koniec ubiegłego roku zakończyła się budowa 62 mieszkań przy ul. Rubież. Blisko 100 kolejnych mieszkań powstaje w tej chwili przy ul. Bolka, a 94 kolejne budowane są przy ul. Dymka. Latem natomiast ma się rozpocząć budowa 120 mieszkań komunalnych przy ul. Biskupińskiej.

Użyte w artykule zdjęcia: UM Poznania

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • Czlowiek ciezko pracuje cale zycie zeby zarobic na mieszkanie albo kredyt i wszystkiego sobie odmawia a tu menele dostana za frico i to zrujnują.