Aglomeracja

W Poznaniu pierwszy raz w Polsce wszczepiono najmniejszy na świecie rozrusznik serca

Lekarze z poznańskiego Uniwersytetu Medycznego wszczepili dzisiaj po raz pierwszy w Polsce najmniejsze na świecie stymulatory serca. Zabieg przeprowadził dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski.

Operacje odbyły się w Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w czwartek (21.01). Pacjentom wszczepiono najmniejsze na świecie stymulatory serca. Pierwszym pacjentem był ponad 70-cio letni poznaniak. W piątek taki sam rozrusznik zostanie wszczepiony 80-letniej pacjentce.

Jesteśmy dumni z możliwości zaoferowania naszym pacjentom tak nowoczesnej, wręcz kosmicznej technologii – mówi Przemysław Mitkowski – czekaliśmy ponad 40 lat, aby idea takiego rozwiązania mogła zostać zastosowana w praktyce klinicznej, aby mogła przynieść realne korzyści chorym

Rozrusznik jest aż 10 razy mniejsze od standardowego rozrusznika. Wielkością przypomina kapsułkę, którą aplikują nam czasami lekarze. Wszczepiany przez żyłę udową z nakłucia naczynia w pachwinie bezpośrednio do serca jest znacznie mniej inwazyjne od tradycyjnego wszczepienia, które wymaga nacięcia chirurgicznego i stworzenia specjalnej „kieszonki” pod skórą na piersi pacjenta.

W odróżnieniu od klasycznego układu stymulującego Micra nie wymaga stosowania pokrytej silikonem elektrody, a więc najbardziej zawodnego i najczęściej ulegającego uszkodzeniu lub powodującego infekcje elementu dotychczas stosowanych systemów. Impulsy elektryczne generowane są przez małe, metalowe elektrody umieszczone na powierzchni stymulatora. Może to w istotnym stopniu wpłynąć na zwiększenie długofalowego bezpieczeństwa stałej stymulacji serca.

Urządzenie mocuje się do ściany mięśnia sercowego poprzez małe zaczepy – wyjaśnia Martyna Wasiak ze Szpitala Klinicznego UM – dodatkowym atutem Micry jest fakt, że w czasie zabiegu implantacji, trwającym średnio kilkadziesiąt minut, rozrusznik może być bezpiecznie repozycjonowany, a to pozwala to na osiągnięcie optymalnego położenia urządzenia.

Choć rozrusznik jest niewielki. reaguje na poziom aktywności pacjenta i automatycznie dostosowuje do niej swoją pracę. Zamontowana w nim mikroskopijna bateria pozwala działać urządzeniu nawet 10 lat. Gdy się wyczerpie można wszczepić kolejne urządzenia.

Christopher Ellis, M.D. with Vanderbilt Heart at the One Hundred Oaks Clinic. Dr. Ellis is implanting the first Medtronic Micra Transcatheter Pacing System by : Susan Urmy

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz

  • Super wiadomość ,wielkie osiągnięcie , gratulacje a patron Uniwersytetu lekarz Karol Marcinkowski próbował dokonywać pierwszych przeszczepów serca w Reckinghausen w Niemczech. Mój nieżyjący już tatuś urodził się w 1909 roku w Recklinghausen i też nazywał się Marcinkowski.