DLA STUDENTA

UAM ponownie w Sudanie

UAM_logo_Poznan  Foto:

UAM_logo_PoznanSzkoła dla Szkoły to nazwa projektu pomocowego dla szkoły w Sodiri w Północnym Kordofanie (Sudan). W jego ramach swoje siły połączą doktoranci, studenci oraz absolwenci arabistyki, archeologii i etnologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwszy z dwóch sezonów projektu zaplanowano na luty 2012 roku.

Wizyta, którą archeolodzy i etnolodzy z UAM złożyli w szkole w miejscowości Sodiri po zakończeniu badań terenowych w rejonie Północnego Kordofanu w lutym 2011 roku, pokazała ogromny potencjał i chęci współpracy naukowo-dydaktycznej lokalnej społeczności. Naukowcy z UAM już wkrótce powrócą do Sudanu, aby rozpocząć pierwszy sezon projektu, w ramach którego przeprowadzone zostaną m.in. warsztaty z języka angielskiego czy warsztaty plastyczne dotyczące np. życia codziennego wioski i wyobrażeń dzieci na temat pracy archeologów w ich rejonie. Uczestnicy projektu będą chcieli także poszerzyć wiedzę uczniów na tematy związane z historią regionu, a w przyszłości przedstawić w polskich szkołach podstawowych i gimnazjach specjalnie przygotowane krótkometrażowe filmy dotyczące życia uczniów w Sudańskich szkołach.

Udział w akcji Szkoła dla Szkoły pozwoli uczestnikom z UAM zdobyć cenne doświadczenie. Dla szkoły w Sodiri będzie to natomiast możliwość obcowania z europejską kulturą oraz szansa na poprawę warunków nauczania.

Organizatorami projektu „Szkoła dla Szkoły” są Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Ministerstwo Informacji Kultury i Turystyki Północnego Kordofanu. Projekt jest niezależną częścią Polsko-Sudańskiej Ekspedycji Badawczej pt. „Fortece Sudanu” organizowanej od 2011 roku przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, National Corporation for Antiquities and Museums of Sudan oraz Ministerstwo Informacji Kultury i Turystyki Północnego Kordofanu.

Agnieszka Książkiewicz

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz