DLA STUDENTA

Profesorowie z orderem

Odznaczenie profesora Smorawińskiego  Foto: Łukasz Kamiński

Odznaczenie profesora Smorawińskiego Foto: Łukasz KamińskiDwóch profesorów z poznańskich uczelni zostało uhonorowanych Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jerzy Smorawiński, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego, został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i działalności dydaktycznej oraz za popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie.

To samo odznaczenie odebrał z rąk wicewojewody Przemysława Paci profesor Franciszek Kaczmarek, jeden z najwybitniejszych współczesnych fizyków polskich.

Franciszek Kaczmarek, światowej rangi specjalista zakresu fizyki laserów, od wielu lat związany jest z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza.  Od roku 1962 w kierowanym przez niego zespole skonstruowano szereg laserów coraz to nowszej generacji. Dowodem ciągłej aktywności naukowca może być skonstruowany tuż po przejściu na emeryturę w 1999 roku laser światłowodowy w paśmie zielonym, wzbudzany wiązką podczerwoną z lasera półprzewodnikowego.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz