Jeżyce

Spore zmiany na ul. Dąbrowskiego. Od poniedziałku.

uwaga roboty! Foto: uwaga roboty!Początek przebudowy trasy tramwajowej na ulicy Dąbrowskiego oznacza spore zmiany w komunikacji w tej części Poznania. Zarówno dla pasażerów, jak i kierowców. Prace mają zakończyć się jesienią, a bimby pojadą nowymi torami jeszcze przed końcem 2015 roku.

Prace, które rozpoczną się 11 maja, prowadzone będą pomiędzy ulicami Botaniczną, a Żeromskiego, wraz z węzłem Dąbrowskiego-Żeromskiego-Przybyszewskiego. Ostatni raz torowisko na Dąbrowskiego remontowane był0 na początku lat 80. Od tamtego czasu ograniczano się jedynie do prac awaryjnych, bądź wymieniano pojedyncze szyny. Zaplanowane w tym roku prace kosztować będą około 28.000.000 złotych.

Prace, które rozpoczną się 11 maja, mają jednak na celu nie tylko modernizację torowisk, jezdni, chodników i ścieżek rowerowych – informuje Agnieszka Smogulecka z Zarzątu Transportu Miejskiego – Przede wszystkim ich celem jest podniesienie standardu obsługi pasażerów komunikacji publicznej, m.in. poprzez zintegrowanie przesiadek autobus-tramwaj oraz przyspieszenie i usprawnienie przejazdu pojazdów lokalnego transportu zbiorowego.

To, co z pewnością ucieszy okolicznych mieszkańców, to wyciszenie torowiska. Oprócz wielu nowości związanych z samą trakcją przebudowane zostaną również miedzy innymi przystanki, rozbudowany będzie także monitoring miejski. Przebudowa zostanie jezdnia ul. Dąbrowskiego wraz z węzłem w zakresie realizacji zadania wraz z budową ścieżek rowerowych i chodników.

Przy okazji prowadzenia prac planowana jest wymiana gatunkowa drzew – dodaje Agnieszka Smogulecka – na miejsce 21 topoli jesienią posadzonych zostanie ponad 60 nowych drzew oraz krzewy.

Remont ul. Dąbrowskiego Foto: Google Maps

Prace mają zakończyć się jesienią, a samo torowisko zostanie do użytku przed końcem 2015 roku. Oznacza to, jak zawsze w takich przypadkach, zmianę organizacji ruchu w tym rejonie.

Podczas pierwszego etapu prac, na odcinku od Botanicznej do skrzyżowania z Żeromskiego i Przybyszewskiego, samochody będą mogły jechać tylko  w kierunku centrum. Jadąc w kierunku Ogrodów będziemy musieli korzystać z objazdów. Aby ominąć odcinek ulicy Dąbrowskiego od skrzyżowania z Żeromskiego i Przybyszewskiego do Botanicznej, najlepiej chyba pojechać objazdem, który poprowadzi nas ulicami Żeromskiego, a następnie św. Wawrzyńca.

Swoje trasy zmienią także bimby jadące liniami nr 17 i 18, a linie nr 2 i 7 zostaną zawieszone i zastąpione linią nr 27. Tramwaje nie będą kursować ulicami Zwierzyniecką i Kraszewskiego. Zmienią się także trasy linii autobusowych nr 50, 82, 91, 718, 719 i 239 oraz uruchomiona zostanie linia „za tramwaj” T2.

Ulica Dąbrowskiego, remont torowiska (11.2014) Foto: lepszyPOZNAN.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz