Kostrzyn

Na co wydadzą bejmy mieszkańcy Kostrzyna?

Odnowiony obelisk na rynku w Kostrzynie  Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab

Odnowiony obelisk na rynku w Kostrzynie Foto: lepszyPOZNAN.pl / tabMieszkańcy Gminy Kostrzyn także będą mogli zdecydować na co przeznaczone będą bejmy z budżetu obywatelskiego. To coraz bardzo popularny sposób wydawania pieniędzy publicznych.

W budżecie obywatelskim to mieszkańcy decydują w jaki sposób wydać określoną część budżetu gminy – przekonują przedstawiciele Urzędu Gminy – najpierw mieszkańcy zgłaszają projekty, a następnie odbywa się głosowanie, w którym zostaje wybrany projekt do zrealizowania.

Dodają również, że budżet obywatelski funkcjonuje już w wielu dużych miastach, choćby w Poznaniu. Na taki sposób projektowania lokalnych wydatków decyduje się jednak coraz więcej mniejszych miast i gmin. Są wśród nich między innymi Kórnik czy Czerwonak. Każdy samorząd sam ustala zasady takiego budżetu dostosowując je swoich potrzeb.

Teraz konsultacje na temat budżetu obywatelskiego rozpoczęły się w Kostrzynie. Mają one odpowiedzieć m.in. na pytania czy mieszkańcy są zainteresowani budżetem obywatelskim, jakiego rodzaju zadania mogłyby zostać w jego ramach zrealizowane, czy zadania podjęte w ramach budżetu obywatelskiego powinny objąć swoim zasięgiem teren całej gminy czy tylko miasto.

Ideą przygotowywanych konsultacji społecznych jest przede wszystkim zebranie opinii mieszkańców gminy Kostrzyn na temat potrzeby i zasadności wprowadzenia budżetu obywatelskiego, a dopiero w dalszej kolejności zachęcenie do stworzenia projektu takiego budżetu – podkreślają urzędnicy – wynik konsultacji oraz zebrane w trakcie ich trwania wnioski i propozycje mieszkańców mają charakter opiniodawczy i zostaną poddane analizie przy ewentualnym tworzeniu regulaminu budżetu obywatelskiego.

Warto brać udział w tego typu inicjatywach i zgłaszać swoje uwagi. Zachęcamy do wypełnienia przygotowanej przez Urząd Gminy ankiety. Można to zrobić do 11 września. Ankietę znajdziesz ją klikając tutaj.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz