K U L T U R A

MoMA Grażyny Kulczyk

Grażyna Kulczyk  Foto: Malta Festival / Marcin Oliva Soto

Grażyna Kulczyk, właścicielka Starego Browaru i najbogatsza Polka, która od lat realizuje misję promocji polskiej sztuki współczesnej, została zaproszona do objęcia prestiżowej funkcji doradczej w nowojorskim MoMA, jednym z najważniejszych muzeów na świecie.

Polka dołącza do komitetu zrzeszającego wpływowych znawców i filantropów z całego świata. Komitet ma silny wpływ na politykę programową i wystawienniczą, a także na kolekcjonerskie zakupy Muzeum. Grażyna Kulczyk będzie w nim pierwszą reprezentantką naszej części Europy.

Jeżeli mój głos w ciałach programowych ważnych instytucji zagranicą może sprawić, że trafią do nich dzieła polskich artystów, uważam, że warto o to zabiegać. Mamy się czym pochwalić” – mówi Grażyna Kulczyk, która od lat reprezentuje Polskę także w Radzie londyńskiego Tate Modern, a w 2015 roku rozpoczęła budowę polskiego muzeum w Szwajcarii.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Museum of Modern Art) w Nowym Jorku, zwane potocznie MoMA, jest jedną z pierwszych i najbardziej znanych instytucji poświęconych całkowicie sztuce współczesnej i nowoczesnej.

Komitet do którego została zaproszona Grażyna Kulczyk ma silny wpływ jej politykę programową i wystawienniczą, a także na kolekcjonerskie zakupy Muzeum, a więc kierunkowo również na promocję konkretnych twórców. Przynależność do niego związana jest zarówno z zaangażowaniem w prace programowe, jak i z regularnymi donacjami na rzecz zbiorów.  Symbolicznym otwarciem współpracy jest fakt, że Grażyna Kulczyk przekazała w tym roku Muzeum bardzo cenny podarunek – wybitną pracę Edwarda Krasińskiego pt. ‘Nr 124’.

 01

Dziś Kolekcja Grażyny Kulczyk obejmuje ponad 500 dzieł – to największa prywatna kolekcja sztuki w Polsce i jedna z najważniejszych w tej części Europy. Wartość zbiorów GK Collection jest szacowana nawet na 100 mln Euro. Kolekcja jest zapisem dialogu polskich twórców XX i XXI wieku z artystami i nurtami artystycznymi na świecie. Twórczość takich artystów jak Władysław Strzemiński, Zofia Kulik, Tadeusz Kantor, Roman Opałka czy Paweł Althamer i Piotr Uklański jest tu szeroko reprezentowana i ceniona na równi z najwybitniejszymi artystami światowej sławy.

Kulturalna działalność Grażyny Kulczyk nie ogranicza się do terytorium Polski. Kolekcjonerka wspiera działalność m.in. Kunsthalle w Zürichu oraz londyńskiego Tate Modern, jako członek Russia and Eastern Europe Acquisitions Committee. Zaangażowała się także w renowację zabytkowego Browaruw Szwajcarii, w którym planuje otworzyć polskie muzeum sztuki współczesnej.

Idei promocji polskiej kultury zagranicą towarzyszy także drugi, kluczowy cel – pragnienie popularyzowania sztuki współczesnej w samej Polsce, gdzie dziedzina ta trafia często na trudny grunt.

Chcę, by moja kolekcja stała się dobrem publicznym” – mówiła Grażyna Kulczyk w marcu 2014 r. na otwarciu wystawy swojej kolekcji w prestiżowej Santander Art Gallery w Madrycie. Dziś, rok później, kolekcjonerka nadal poszukuje partnera instytucjonalnego w Polsce, z którym – na wzór projektów publiczno-prywatnych z USA – mogłaby stworzyć polskie muzeum sztuki nowoczesnej i przekazać swoją kolekcję dla celów społecznych.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz