K U L T U R A

Wszyscy kochamy wiersze Tuwima

Przymknij oczy… Zobacz małego, rezolutnego chłopca, który w zadumie przechadza się ulicami. Nerwowym krokiem mijają go zbulwersowany Pan Hilary oraz protestujący energicznie Śmierdziel. Chłopiec wyprzedza Grzesia, który radośnie podąża do domu z dziurawym workiem piasku.  To bohaterowie wierszy Juliana Tuwima, któe bez wątpienia należą do kanonu literatury dziecięcej. Zarówno dzieci jak i dorośli uwielbiają ich poetyckość, zawarty w tych utworach humor, ich rytm i nieoczywiste pointy.

TE_ATRakcje to cykl prezentacji spektakli dla dzieci powstał z myślą o najmłodszych poznaniakach, ich rodzicach i nauczycielach. Spektakle prezentowane w Teatrze Nowym oprócz wysokiej wartości artystycznej – charakteryzuje również to, że poruszają ważne tematy społeczne. Każdej prezentacji towarzyszą warsztaty przygotowane przez specjalistów.

W niedziele najmłodsi zobaczą spektakl „Urok Tuwima” a w poniedziałek rodzice i nauczyciele będą mogli uczestniczyć w warsztatach dotyczących wykorzystania wierszy Tuwima w edukacji teatralnej.

Przymknij oczy… Zobacz małego, rezolutnego chłopca, który w zadumie przechadza się ulicami. Nerwowym krokiem mijają go zbulwersowany Pan Hilary oraz protestujący energicznie Śmierdziel. Chłopiec wyprzedza Grzesia, który radośnie podąża do domu z dziurawym workiem piasku. Dalej na swej drodze spotyka śniącego smakowicie kotka oraz idące gęsiego kaczki. Na końcu ptasiego pochodu nieśpiesznie spaceruje Słowik, który z pewnością spóźni się na kolację. Chłopca zachwycają czerwieniące się w babie lato jabłka, zapach białego i bzowego bzu, zielone słonko oraz intrygujący pstryczek-elektryczek. Jego buzię smaga leciutki, cichutki wiatr, który dyskretnie cieszy się na wspólną zabawę ze swoim bratem pędziwiatrem. Chłopiec wbrew zapewnieniom dorosłych wierzy, że ludzie na drugiej półkuli chodzą do góry nogami. Ten dzieciak, który tkwi w każdym z nas, to Julek Tuwim.

Wiersze Juliana Tuwima bez wątpienia należą do kanonu literatury dziecięcej. Zarówno dzieci jak i dorośli uwielbiają ich poetyckość, zawarty w tych utworach humor, ich rytm i nieoczywiste pointy. Niezależnie od wieku – wszyscy chętnie sięgamy do Tuwima.

Urok Tuwima – koncert gościnny Teatru Pinokio z Łodzi – 14 czerwca 2015 | 12.00, 17.00 | Duża Scena
Spektakl trwa: 60 minut (bez przerwy). Ograniczenia wiekowe: od 6 lat
Ceny biletów: (norm./ulg.) 10 PLN

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz