Ostrów Tumski

Miliony na Ostrów Tumski

Kościółek Marii Panny in Summo na poznańskim Ostrowie Tumskim  Foto: UMP

Zabytkowy kościółek Marii Panny in Summo na poznańskim Ostrowie Tumskim zostanie odrestaurowany, a jego wnętrze po konserwacji zostanie udostępnione. Wyeksponowane będą również pozostałości po budowlach z czasów Mieszka I.

Miasto Poznań i Archidiecezja Poznańska otrzymają na te prace 8.200.000,00 złotych z Unii Europejskiej. Nowe atrakcje dla turystów i poznaniaków mają się pojawić na Ostrowie Tumskim do końca 2018 roku. Umowa w tej sprawie została właśnie podpisana.

Tu się wszystko zaczęło – podkreślił Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania – to jest dla nas poznaniaków ważne, bo czasem się o tym w Polsce zapomina i nie wszyscy wiedzą, że nasze państwo narodziło się właśnie na ziemiach wielkopolskich.

Oprócz prac przy renowacji kościółka, który stoi na pozostałościach dawnego pałacu Mieszka, wykonana zostanie również ekspozycja Palatium Mieszka I wraz z kaplicą Dobrawy. Teren wokół nich zostanie odpowiednio zagospodarowany. Powstanie też system informacyjny. Zaznaczony zostanie również historyczny przebieg wałów grodu poznańskiego.

Jak mówił kronikarz Jan Długosz: by czas nie zaćmił i niepamięć – dodała prof. Hanna Kóčka-Krenz

Fundamenty siedziby Mieszka I zostaną oznaczone specjalnym szkłem akrylowym, a wszystko będzie odpowiednio podświetlone.

To właśnie w tym miejscu pierwszy historyczny władca założył swoją książęcą rezydencję.

W monumentalnej jak na owe czasy budowli znalazła się kaplica o niespotykanym kształcie z przepięknym obrazem mozaikowym.

To był ewenement w tej części Europy – podkreślała prof. Hanna Kóčka – Krenz, która od lat kieruje pracami archeologicznymi na Śródce –  bardzo cieszę, że ten projekt zyska realizację, bo właśnie takie miejsca, które można zobaczyć i dotknąć, są ważne dla naszej świadomości historycznej.

Wszystkie zaplanowane prace kosztować będą łącznie 9.900.000,00 złotych.

Użyte w artykule zdjęcia: UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz