Śródka

Magiczna Śródka i jej mieszkańcy w wyjątkowej książce

Ilu mistrzów Polski pochodzi ze Śródki, gdzie można było dostać najlepszą lemoniadę, kogo przezywano Bobel – tego wszystkiego można dowiedzieć się z książki „Trzeba by jeszcze powiedzieć. Z archiwum społecznego Śródki”.

Nowa publikacja o mieszkańcach Śródki Najnowsza publikacja o Śródce to wspomnienia i wypowiedzi jej mieszkańców. Publikacja nie opisuje całych dziejów tej nieprzeciętnej, choć niewielkiej części miasta. Osią jest człowiek. Tu małe i wielkie opowieści przeplatają się – w historiach mówionych i zdjęciach.

Śródka stanowi jedną z najstarszych części Poznania, jej historia jest bardzo bogata – zarówno ta najdawniejsza, jak i ta, którą pamiętają dziś żyjący mieszkańcy. Dlatego autorzy uznali, że ich historii trzeba wysłuchać i utrwalić, a obrazy dawnego życia – zachować.

W publikacji znaleźć można wyjątkowe fotografie (w większości prezentowane publicznie po raz pierwszy) oraz fragmenty wywiadów pochodzące z Archiwum Społecznego Śródki. To ujmujące, czasem wzruszające, a niekiedy zabawne opowieści z danych lat.

Książka zawiera osobny rozdział poświęcony Rynkowi Śródeckiemu, który – choć nie istnieje – obecny jest nadal w świadomości mieszkańców i jest ważną częścią lokalnej tożsamości.

Całość zamyka zapis z dyskusji o archiwach społecznych, zorganizowanej w czerwcu 2016 roku w Bramie Poznania. Wzięli w niej udział przedstawiciele rozmaitych podmiotów, zajmujących się archiwami społecznymi w Wielkopolsce.
Archiwum Społeczne Śródki składa się z materiałów przekazanych przez mieszkańców, żyjących w dzielnicy obecnie lub w przeszłości.

Spotkanie promocyjne odbędzie się 19 stycznia, godz. 18.00 w Bramie Poznania, ul. Gdańska 2

Rynek na Śródce

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / TD

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz