Na widelcu

Konkurs na bamrzok!

Pyra Poznańska - konkurs na najlepszego bambrzoka  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Niektóre potrawy kuchni poznańskiej znane są, przynajmniej z nazwy, w całej Polsce. Tak jest chyba na przykład w przypadku pyr z gzikiem. Inne są mniej znane nawet dla poznaniaków. Mamy jednak nadzieje, że to się zmieni. Okazją jest na przykład konkurs na najlepszego Bambrzoka.

Bambrzok, czyli placek ziemniaczany, wypiekany na blasze, został wpisany na listę produktów tradycyjnych w czerwcu 2013 roku. Podstawowym składnikiem tej popularnej w XIX w. potrawy są oczywiście pyry. Znacie jego smak? Jeśli tak to warto go sobie przypomnieć lub odkryć.

Chcąc przywrócić pamięć o bambrzoku, w Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie podczas imprezy Pyra Poznańska zorganizuje konkurs na najlepszego Bambrzoka.

Celem konkursu jest promowanie potrawy regionalnej, upowszechnianie wiedzy o tradycji spożywania wyrobów z ziemniaków na terenie Wielkopolski oraz przypominanie receptur, przekazywanych dawniej z pokolenia na pokolenie, a obecnie w dużej mierze zapomnianych – wyjaśniają organizatorzy.

W konkursie mogą wziąć udział Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia, osoby indywidualne, szkoły oraz punkty prowadzące działalność gastronomiczną. Warunkiem jest dostarczenie potrawy na imprezę Pyra Poznańska (9.10) do godziny 12:00.

Bambrzok zgłaszany do konkursu powinien być dostarczony w nieoznakowanym opakowaniu do stoiska muzealnego w zielonym namiocie na placu głównym, oznaczonym napisem Konkurs kulinarny BAMBRZOK. Tutaj po wypełnieniu flepów konkursowe danie otrzyma numer identyfikacyjny.

Ocenie będzie podlegać smak potrawy, wygląd zewnętrzny, a więc sposób prezentacji, struktura i konsystencja potrawy – podkreślają organizatorzy.

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się podczas festynu Pyra Poznańska. Twórcy najlepszych bambrzoków otrzymają w zależności od zdobytego miejsca roboty kuchenne oraz blendery.

Festyn Pyra Poznańska odbędzie się w Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie w niedzielę 9 października.

Przepis na bambrzoka znajdziesz poniżej.

Pyra Poznańska - konkurs na najlepszego bambrzoka

By przygotować bambrzoka w tradycyjny sposób potrzebne są następujące składniki:

1. pyry – 2 kg
2. mąka pszenna –  120 g
3. jajka – 4 szt.
4. soda oczyszczona – 1 łyżeczka
5. sól (do smaku)
6. tłuszcz 3 – 4 łyżki

Jeżeli bambrzoka przygotowujemy z boczkiem, kiełbasą, kaszanką lub cebulką to możemy podawać go jako danie główne. Natomiast na podwieczorek przygotowujemy go na słodko, z dodatkiem 80 – 100 g cukru i wtedy podajemy go z musem jabłkowym lub powidłami i kawą zbożową.

Pyry należy umyć, obrać i zetrzeć na tarce, tak jak na plyndze. Jeżeli starte na tarce ziemniaki mają dużą zawartość soku, dobrze jest włożyć je na sito wyłożone płótnem, żeby odciekły. Następnie dodać mąkę, jajka, sodę, sól, cukier i dobrze wymieszać.

Ciasto wyłożyć na posmarowaną tłuszczem blachę, rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni blachy i posmarować na wierzchu rozpuszczonym tłuszczem. Piec w temperaturze 250°C na złoty kolor około 30 minut. Bambrzok podawany jest na ciepło.

Pyra Poznańska - konkurs na najlepszego bambrzoka

 

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz