Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 31 SIERPNIA

Zaklady plywackie POznan Gdansk 1933  Foto: [NAC IKC - domena publiczna

31 SIERPNIA Słońce w znaku Panny

Ogólnopolski Dzień Solidarności – uchwalony 10.07.1996 roku przez Krajową Komisję NSZZ “Solidarność”.
Święto narodowe Malezji; Dzień Narodowy
Święto narodowe Trynidadu i Tobago; Dzień Niepodległości
Święto Narodowe Uzbekistanu. Rocznica proklamowania niepodległości
Święto Narodowe Kirgistanu.  Rocznica proklamowania niepodległości

KALENDARIUM POZNANIA 2Urodzeni 31 sierpnia to osoby o umyśle kontemplacyjnym. Przejawiają skłonności do filozofowania, są spokojni i wyjątkowo opanowani. Naturę mają szlachetną i prostolinijną. Preferują umiar i naturalność. Ich ulubionym zajęciem jest marzycielstwo. W tym znajdują ujście dla swoich ambicji. We współżyciu wytyka im się często, że są niepraktyczni i leniwi.

Cytaty na dziś:

• Uczmy się na błędach, które moglibyśmy popełnić. Aleksander Kumor
•    Do najszkodliwszych skąpców w społeczeństwie należą ludzie mądrzy mający nałóg milczenia. Do najnieznośniejszych rozrzutników – głupcy nieustannie mówiący. Stefan Witwicki (1801 – 1847)
•    Stopa życiowa odciska ślady na twarzach. Dominik Opolski

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1442 Władze miasta Poznania zaświadczają, że mieszczanin poznański Wierzbięta sprzedał dom na Piaskach Piotrowi Dytrychowi.

Piaski – historyczna część Poznania zlokalizowana w obrębie Rybaków (głównie ul. Łąkowa, część Krakowskiej i Strzeleckiej). Obecnie nazwa Piasków zanika – teren ten uważa się potocznie za Rybaki.

W średniowieczu osada Piaski leżała na południowy wschód od murów miejskich Poznania, nad zakolem Warty i Strugi Karmelickiej (Karmelitańskiej). Był to rejon obecnej ulicy Łąkowej.

W 1399 Władysław Jagiełło lokował na południe od Piasków karmelitów trzewiczkowych (kościół Bożego Ciała). Przed 1421 założono tutaj cmentarz miejski, kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych i hospicjum dla podróżnych. W 1455 mieszczanie poznańscy ufundowali klasztor Bernardynów pod wezwaniem św. Bernardyna ze Sieny.

1919 Premierą opery „Halka” Stanisława Moniuszki swoją działalność zainaugurował Teatr Wielki w Poznaniu w niepodległej ojczyźnie. Gmach Opery budowany był w latach 1909 – 1910 przez Prusaków dla niemieckiej społeczności miasta.

W akcie erekcyjnym niemieckiej sceny znalazło się zapewnienie głoszące, iż na scenie Stadt Theater – Posen nigdy nie padnie polskie słowo.

Teatr Wielki - Opera w Poznaniu, po 1918 roku Foto: fotopolska.eu

Orkiestrą dyrygował lwowianin, student Maxa Brucha i Engelbrechta Humperdincka Adam Dołżycki. Skompletował on orkiestrę w które pozostało 16 muzyków z czasów niemieckich i z powodzeniem wystawił Halkę Stanisława Moniuszki, pierwszą polską premierę na istniejącej 9 lat scenie niemieckiej.

Obecni byli liczni goście z prezydentem Poznania Jarogniewem Drwęckim, wiersze czytał Kornel Makuszyński.

Bratu w teatrze pomagał utalentowany scenograf Leon Dołżycki i już w pierwszym roku odbyło się 8 premier. Na początku sezonu 1922/1023 zaczęto zarzucać dyrygentowi zbyt duże upodobanie do symfoniki. Krytyk Łucjan Kamieński pisał: “zamiast akompaniować zaciąga śpiewaków przed rydwan swego sola symfonicznego”.


1924 W Chojnicach urodził się Zbigniew Radwański, prawnik, profesor UAM.

Profesor Zbigniew Radwański Foto: amu.edu.plSpecjalista w dziedzinie prawa cywilnego. Przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego utworzonej w 2002 r. Był rektorem UAM w latach 1982 – 84. Przez pewien okres pełnił funkcję wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk, a do końca swoich dni był członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, a wcześniej przez szereg lat jej przewodniczącym.

W tym czasie Komisja rozpoczęła pracę nad nowym Kodeksem cywilnym, którego wielkim entuzjastą był profesor, choć przyznał niedawno, że zadanie okazało się trudniejsze niż przewidywano.

Pod koniec życia uhonorowany został najwyższym odznaczeniem Orderem Orła Białego. Zmarł 20 grudnia 2012.

1930 Na Ratajach oficjalnie otwarto pływalnię Poznańskiego Towarzystwa Pływackiego.

Powstała w dawnej gliniance po fabryce chemicznej oraz cegielni “Herolda” przy ul. Rataje, należącej do rodziny Ciesielczyków. Wydzielono dwa baseny i kąpielisko dla dzieci. Główny basen odeskowano i obudowano pomostami. Wytyczono dziesięć torów pływackich. Drugi, głębszy służył do gry w piłkę i skoków. Budynek zaś, mieścił szatnie, administrację i zaplecze socjalne. Planowanych trybun nie wybudowano. Po II Wojnie obiekty uległy zniszczeniu. Dziś jest to teren skateparku, kręgielni i kortów tenisowych na os. Piastowskim.

Przedstawiciele władz miasta, POZP, delegaci klubów, dziennikarze i publiczność w liczbie około tysiąca osób zgromadzili się na pływalni. Zebranych powitał prezes Towarzystwa Bolesław Winiewicz. Podziękował tym wszystkim, którzy swą ofiarnością i pracą przyczynili się do ukończenia budowy nowego obiektu sportowego

[Jan Osięgłowski, Pływalnia Poznańskiego Towarzystwa Pływackiego na Ratajach w okresie międzywojennym, w: Kronika Miasta Poznania 2001 Nr 3, Rataje i Żegrze, post na faceboku Historia Żegrza: https://www.facebook.com/zegrzehistoria/posts/1265533530289200?hc_location=ufi]

1938 Otwarcie pływalni przy ulicy Niestachowskiej w Poznaniu.

Pływalnia przy Niestachowskiej

Tak wyglądała pływalnia przed wojną i obecnie – zdjęcie ze strony Modernistyczny Poznań

Pływalnia przy Niestachowskiej, poczatek XX w

1939 Początek ewakuacji urzędów wojskowych z Poznania.

1956 Utworzony został Wydział Ogrodniczy (dziś: Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu) Akademii Rolniczej –  dzisiejszego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Dziekani Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w ostatnich 60 latachWydział Ogrodniczy w swoim rodowodzie powołuje się na istniejącą w latach 1870-1876 Wyższą Szkołę Rolniczą w Żabikowie pod Poznaniem, w której wykładano przedmiot Ogrodnictwo. W roku 1920 wraz z powstaniem Uniwersytetu Poznańskiego na Wydziale Rolniczo-Leśnym utworzono Katedrę Ogrodnictwa, którą po II wojnie światowej reaktywowano w roku 1946. Oddzielenie Wydziału Rolniczo-Leśnego od Uniwersytetu i powstanie Wyższej Szkoły Rolniczej z Oddziałem Ogrodnictwa nastąpiło w roku 1951.

Wydział Ogrodniczy jako samodzielna jednostka został powołany 31 sierpnia 1956 roku. W roku 1972 uczelnię przemianowano na Akademię Rolniczą. Od roku 1996 nosi ona imię Augusta Cieszkowskiego. W 2008 roku decyzją Senatu Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego stała się Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. W skład Wydziału wchodzi 13 katedr dysponujących stacjami doświadczalnymi zlokalizowanymi w Poznaniu, Baranowie i Przybrodzie

1973 Z inicjatywy Conrada Drzewieckiego – tancerza i choreografa utworzono w Poznaniu Polski Teatr Tańca – “Balet Poznański”.

1978 W godzinach rannych sprzed gmachu Urzędu Miejskiego wyruszył specjalny autobus Komisji porządku i Czystości przy prezydencie Poznania. Dokonano inspekcji miasta przed Targami Krajowymi „Jesień 78”.  [Kalendarium Kroniki Miasta Poznania, nr 2/1979]

Kontrola autobusu w zajezdni - 2.05.1979

Kontrola autobusu w zajezdni WPK (Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego) –  2.05.1979 Foto: Stanisław Wiktor / Cyryl

1982 Otwarcie w Małej Śluzie poznańskiej Cytadeli Muzeum Armii „Poznań”.

1987 Dwukrotnie zapełniła się wieczorem sala “Areny”. Czytelnicy “Expressu Poznańskiego” oklaskami, kwiatami, serdecznym aplauzem nagradzali koncerty Piccolo Coro z Bolonii i chóru rozśpiewanych dzieci z Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Solnej. [Kalendarium Kroniki Miasta Poznania]

ZDARZYŁO SIĘ 31 SIERPNIA

12 Urodził się Gajusz Juliusz Cezar Germanik Kaligula, cesarz rzymski.

1559 W Wilnie Zygmunt August i Kettler zawarli pakt, na mocy którego Zakon Inflancki oddał się pod opiekę króla polskiego, a w zamian Polska uzyskała zastaw na zamkach mistrza.

1842 Micah Rugg uzyskał patent na maszynę do wkręcania śrub.

1863 Papież Pius IX nakazał modły na całym świecie w intencji Polski.

1897 Amerykanin Thomas A. Edison opatentował kamerę filmową.

1907 Wielka Brytania i Rosja podpisały traktat dotyczący podziału sfery wpływów w Afganistanie, Persji i Tybecie.

1914 Nastąpiła zmiana nazwy miasta Petersburg na Piotrogród.

1928 W Berlinie odbyła się premiera „Opery Za Trzy Grosze” autorstwa duetu Weil/Brecht. Publiczność w Berliner Theater była zaszokowana i równocześnie zafascynowana sztuką ukazującą Berlin prostytutek, żebraków i biedaków.

1933 Odkryto prehistoryczną osadę w Biskupinie.

1935 Radziecki górnik Aleksiej Stachanow wydobył 102 tony węgla, co było równe czterem normom. W ZSRR rozpoczęto współzawodnictwo pracy.

1939 Prowokacja gliwicka. Akcja przygotowana przez SS i Abwehrę pod kryptonimem “Himmler”, w której grupa przebrana w mundury polskie opanowała w Gliwicach radiostację, a następnie nadała przemówienie w języku niemieckim nawołujące do wojny z Niemcami.

1945 W Belfaście Urodził się Van Morrison, wokalista i gitarzysta. W latach 1963 – 1967 był liderem zespołu Them, z którym zanotował w 1965 roku przeboje „Baby Please Don’t Go” i „Here Comes The Night”. Innym solowym wielkim przebojem jest piosenka „Have I Told Lately That I Love You”.

1949 Urodził się Richard Gere, amerykański aktor filmowy i teatralny. Porzucił szkołę średnią dla gry na Broadwayu. Zwrócił na siebie uwagę występami w Anglii w musicalu “Grease”. W Hollywood ogłoszono go nowym symbolem męskości, jest byłym mężem top modelki Cindy Crawford. (“American Gigolo”, “Oficer i dżentelmen”, “Pretty Woman”).

1962 W Londynie zmarł Felicjan Sławoj – Składkowski, polityk, generał, lekarz, ostatni przedwojenny premier rządu Rzeczypospolitej Polskiej.

1963 Urodził się Robert Gawliński, wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów. Były wokalista grup Gniew, Madame, Made In Poland, Opera i Wilki.

1973 Ukazał się album „Goat’s Head Soup” grupy The Rolling Stones.

1980 W Gdańsku Lech Wałęsa i Mieczysław Jagielski podpisali porozumienia sierpniowe. Władze wyraziły zgodę na wprowadzenie w życie 21 postulatów, w tym utworzenie niezależnych samorządnych związków zawodowych.

1987 Ukazała się płyta „Bad” Michaela Jacksona. Z krążka pochodzą singlowe przeboje m.in. „Bad”, „The Way You Make Me Feel”, „Dirty Diana” oraz „Leave Me Alone”.

1989 Cena 1 dolara USA przekroczyła 10 tys. Niektóre artykuły (na przykład masło) podrożały w sierpniu aż siedmiokrotnie.

1991 Święto narodowe Kirgistanu; rocznica proklamowania Republiki Kirgiskiej.

1991 Proklamowanie przez Radę Najwyższą Uzbekistanu niepodległości republiki.

1994 Komputer Pentium pokonał arcymistrza szachowego Gari Kaparowa.

1996 Komunistyczny rosyjski dziennik “Prawda” zbankrutował w spektakularny sposób.

1997 W Paryżu w wypadku samochodowym zginęła księżna Diana.

2003 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Are You Ready For Love” – Elton John; UK Top Album: “Permission To Land” – Darkness.

Imieniny obchodzą: Izabela, Paulina, Bogdan, Rajmund

Bogdan to słowiańskie imię oznaczające “tego, który jest dany przez Boga”. Mężczyzna o tym imieniu jest subtelny i dobry. Bywa zasadniczy, twardo broni szlachetnych idei. Nie daje się zastraszyć przeciwnikom. Ma artystyczne uzdolnienia, poszukuje prawdy i wartości ponadczasowych.
Kobieta o imieniu Izabela jest zdolna do nadzwyczajnych czynów. Chętnie zdobywa wiedzę i zajmuje się badaniami naukowymi. Jest bardzo dokładna, ceni punktualność, ma zdolności lingwistyczne. Ciepło rodzinne koi jej znerwicowaną osobowość. Obdarzona żywym temperamentem, ceni gustowne ubiory i smaczne potrawy. W uczuciach stała.

Imię Paulina pochodzi od męskiego Paulin, co po łacinie znaczy – “należący do Paulusa”, czyli Pawła. Paulina ma predyspozycje by zostać naukowcem, badaczem i wykładowcą uniwersyteckim. Jest osobą pobudliwą, lubiącą zmiany, towarzyską. Nie przywiązuje wagi do rodziny. Ceni przyjaźń mężczyzn. Nie szanuje starszych, lekceważy władzę.

Rajmund to imię germańskiego pochodzenia. Mężczyzna o tym imieniu jest bardzo związany z przyrodą i naturą. Z zawodu bywa rolnikiem lub leśnikiem. Kontakty z naturą wpłynęły na jego charakter; jest spokojny, łagodny, dobroduszny, umie radzić sobie w życiu.

Użyte w artykule zdjęcia: fotopolska.eu, amu.edu.pl, Stanisław Wiktor / Cyryl, e-warzywnictwo.pl / materiayUniwersytetu Przyrodniczego , [NAC IKC - domena publiczna

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz