Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 29 CZERWCA

Rezerwat Archelogiczny Ostrów Tumski, ul. Posadzego  Foto: Tomasz Dworek

Słońce w znaku Raka

Święto Miasta Poznania
Holandia – Dzień Weteranów
Seszele – Święto Niepodległości
Dzień Ratownictwa Wodnego – Święto Ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
Dzień polskiej Marynarki Wojennej
Kościół katolicki – Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Cytaty na dziś:

Istota inteligencji polega na umiejętności dostrzegania znaczenia codziennych spraw. Lloyd Jone
Odwaga jest to wiedza o tym, czego się bać trzeba, a czego nie. Platon
Czy za karę, że nie wierzę w duszę, nie mam duszy? Stanisław Jerzy Lec

Wiersze o Poznaniu

Z samych nazw (ulic)
Poezji spięcie krótkie;
Przez „Odskok” – „Przebieg”
Na „Śródkę”.
Jak się opędzić
nazwą człek nie wie ?
„Sołacz”, „Jeżyce”,
Na „Chwaliszewie”.
Łapię te nazwy
śmiechu przetakiem
„Bocianka”, „Kozia”
I „Nad Wierzbakiem”
„Rymarz ulic”.

Jan Sztaudynger, 1930

(…) Gdy nad nowym miastem na Dębcu,
starołęcki żegluje księżyc,
tutaj nocą hartuje się szczęście
w maszynowniach Wildy i Jeżyc. (…)
„Pozdrawiam Poznań – moje miasto”

Bogusław Kogut, 1953

Garbary Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1834 Do użytku oddano koszary w Forcie Winiary. Do skrzydła zachodniego zakwaterowano 2 batalion 18 Pułku Piechoty. Pozostałą część budynku obsadzono w październiku i grudniu 1. i 2. Batalionem 6 Pułku Piechoty.

W maju i czerwcu 1830 przeniesiono na północ dwie wsie Winiary, oraz zlikwidowano folwark Bonin. W końcu 1830 ukończono budowę redut I i III Fortu Winiary. W 1832 ukończono Śródszaniec fortu (Kernwerk), rozpoczynając jednocześnie budowę czołową i barków fortu (Obwód, Wielki Obwód, Enceiente) oraz szyję Fortu Winiary.

Cytadela koszary - okres międzywojenny

Źródła: Przemysław Maćkowiak, Twierdza poligonalna, Wydawnictwo Św. Wojciech 2013, http://www.tomekef.cba.pl/forty.html

1850 W Poznaniu ukazały się ostatnie numery „Gazety Polskiej” i „Dziennika Polskiego”

1854 Kolejne występy braci Wieniawskich stanowiły atrakcję corocznie organizowanego w stolicy Wielkopolski Jarmarku Świętojańskiego.

Tablica upamietniająca koncerty braci Wieniawskim na hotelu BazarHenryk i Józef Wieniawscy grali w Teatrze Miejskim w dniu 29 czerwca oraz  2 i 4 lipca 1854 roku.  Miłośnicy muzyki mieli okazję usłyszeć kompozycję poświęconą przez Henryka miłemu jego sercu Poznaniowi pt. Souvenir de Posen op. 3 – mazurek dedykowany hrabinie Joannie Niemojowskiej z Wrześni. Utwór ten skłonił recenzenta „Gazety Wielkiego Księstwa Poznańskiego” do takich refleksji:

Duch mazurka, aż do najskrytszych tajemnic zgłębiony, nie masz taktu, w którym melodya z charakterystyką odznaczającą mazurki nie była połączona. Wieniawscy podnieśli do apoteozy mazurki tak, że niejedno czułe serce przesycone potęgą tkliwej melodii, nie mogło się oprzeć tej czarodziejskiej sile i upadło. Dwie damy dostały spazmów i nie mogły dosłuchać rzewnością przenikającego mazurka. Widzieliśmy wychodzące z Sali, o powodzie dopiero później dowiedzieliśmy się.

Souvenir de Posen to zresztą nie jedyny utwór adresowany do pań, reprezentujących Ziemię Wielkopolską. Trzeba wskazać tutaj przede wszystkim Romanzę/Chanson polonaise napisaną przez Henryka do słów Dionizego Minasowicza.

Ta wokalno-instrumentalna kompozycja stworzona została dla Ludwiki Turno z Objezierza, którą młody skrzypek był ponoć zauroczony. Nie można pominąć również Kujawiaka napisanego dla Michaliny Czapskiej z Bukowca.

Bracia grali ponadto inne, wcześniej w Poznaniu nie słyszane, utwory starszego z Wieniawskich: Souvenir de Moscou op. 6 i Capriccio-Valse op. 7 oraz młodszego z Braci, który prezentował zarówno swoje kompozycje, m.in. Pensée fugitive op. 8,  jak też wykonywał dzieła innych twórców, m.in. Polonez Liszta. [Na podstawie: Wykaz koncertów Henryka Wieniawskiego w Poznaniu opracowane przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego, wieniawski.pl]

Dawny Teatr Miejski w miejscu dzisiejszej Arkadii

Dawny Teatr Miejski w miejscu dzisiejszej Arkadii, fot: internet

1901 Nastąpił odbiór budynku kościoła Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu w stanie surowym przez policję budowlaną. Całkowite koszty budowy wyniosły 301 486 marek, w tym samego kościoła – 205 000, probostwa – 73 848 i parkanu – 22 620. [Źródło: http://www.mbbolesna-poznan.org]

Kościół Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu, około 1910 r

1923 W Skalmierzycach urodził się Stanisław Cozaś, polski działacz państwowy, wieloletni pracownik Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, prezydent Poznania (1970–1975) i wojewoda poznański (1975–1981).

1924 Lutnia Dębiec (poprzedniczka Lecha Poznań) rozegrała pierwszy mecz w ramach rozgrywek C-klasy, pokonując Ruch Poznań 5:3, wynik tego meczu później zweryfikowano na walkower 3:0.

1932 Zygmunt Heljasz ustanowił w Poznaniu rekord świata w pchnięciu kulą (16,05 m). Było to na Stadionie Miejskim w meczu Poznań – Wiedeń.

1935 Przemianowanie odcinka ul. Św. Marcin w Poznaniu od Gajowej do Pierackiego (Gwarnej) na al. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Piłsudski w Poznaniu w 1919 roku, na Św. Marcinie

Piłsudski w towarzystwie generała Dowbór – Muśnickiego odbiera defiladę na Św. Marcinie w 1919 roku, fot: fotopolska.eu

1998 Decyzją Senatu Uniwersytetu Adama Mickiewicza włączono Wydział Teologiczny w strukturę uczelni.

Panoramy_Zagorze_Poznan_Wydział Teologiczny UAM Foto: wikipedia

Wydział Teologiczny, widok od strony Chwaliszewa

2010 Podczas uroczystej 74. sesji Rady Miasta honorowe obywatelstwo miasta Poznania otrzymała prof. Teresa Rabska, współautorka reformy samorządowej. Tytuł Zasłużonego dla miasta Poznania otrzymał m.in.  Piotr Frydryszek, redaktor naczelny radia Merkury – za zasługi dla życia społecznego miasta, rzetelność dziennikarską i działanie na rzecz wolności wypowiedzi.

2010 Poznańską Farę do rangi bazyliki mniejszej podniósł papież Benedykt XVI. Tym samym Fara została drugą, obok katedry, bazyliką mniejszą w stolicy Wielkopolski.

Taki tytuł nadaje się kościołom o wielkiej wartości zabytkowej i dużym znaczeniu w życiu religijnym wspólnoty chrześcijańskiej. W archidiecezji poznańskiej znajduje się jeszcze trzecia bazylika mniejsza – Sanktuarium Matki Bożej na Świętej Górze k/Gostynia. Dla porównania – w samym Krakowie jest kilkanaście bazylik mniejszych.

2012 Na Ostrowie Tumskim otwarto rezerwat archeologiczny Genius Loci. [Kronika Wielkopolski 3(143)/2012]

ZDARZYŁO SIĘ 29 CZERWCA

79 Zmarł Wespazjan, cesarz rzymski. Był założycielem dynastii Flawiuszów, rozpoczął budowę Koloseum. Tuż przed śmiercią rozkazał, by go podniesiono, mówiąc: “Cesarz Rzymian umiera stojąc”.

983 Św. Wojciech został konsekrowany na biskupa Pragi.

1252 Zginął uciekając w pola bitwy Abel, król Danii.

W momencie, gdy na tron Danii wstąpił jego brat Eryk IV, Abel rozpoczął trwającą wiele lat wojnę domową. Wojna ta zakończyła się w 1250, gdy król zginął w podejrzanych okolicznościach podczas uczty u Abla. Abel wstąpił więc na tron w atmosferze podejrzeń o zamordowanie swojego brata – powstało o nim wtedy powiedzenie “Abel z imienia, Kain z uczynków” (duń. Abel af navn, Kain af gavn). (ur. 1218).

1434 Koronacja syna Jagiełły – Władysława III Warneńczyka na króla Polski.

1534 Jacques Cartier odkrył kanadyjską Wyspę Księcia Edwarda.

1613 Doszczętnie spłonął Teatr The Globe, w którym występowała trupa “Słudzy Króla” mająca w swoim składzie Shakespeare’a. Przyczyną pożaru był wystrzał armatni podczas jednego z przedstawień, od którego zajął się słomiany dach budynku.

1620 Po odkryciu szkodliwego wpływu tytoniu na organizm król Jakub I zakazał uprawy tytoniu na terenie Wielkiej Brytanii.

1801 W Wielkiej Brytanii przeprowadzono pierwszy w historii powszechny spis ludności. Okazało się w tym czasie żyło tam 8.800.000 ludności.

1804 Uchwalono ustawę, na podstawie której założono pierwszą kolej dostępną dla pasażerów: Oystermouth Railway.

1855 Urodził się sługa Boży, brat Alojzy Kosiba, franciszkanin, nazywany apostołem dobroci z Wieliczki. Pełnił obowiązki kwestarza i jałmużnika, słynął z pogody ducha i wielkiej dobroci.

1861 Zmarła Elizabeth Barrett Browning, angielska poetka.

Najbardziej poważana kobieca autorka epoki wiktoriańskiej. Rodzina przeprowadziła się do Londynu w 1837 – tam Elizabeth poznała angielskiego poetę Roberta Browninga, którego potajemnie poślubiła. Ale zanim go poślubiła, przeżyła bardzo romantyczną historię miłosną. Ów poeta zobaczył jej tomiki wierszy. Po przeczytaniu ich napisał do niej: kocham Panią i wiersze Pani kocham. I od tego momentu zaczęła się korespondencja. Ona miała wówczas 39 lat. Potem zamieszkali we Włoszech i mieli jednego syna. Zmarła we Florencji i jest tam pochowana na Cimitero Degli Inglesi (Cmentarz Anglików).Podobno jej ostatnie słowa (umierała w jego ramionach) brzmiały: Mój Piękny… (ur. 1806).

1886 Urodził się Robert Schuman – francuski polityk, ekonomista. Współtwórca Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, inicjator utworzenia zjednoczonej Europy.

1900 Urodził się Antoine de Saint – Exupéry, pilot i pisarz francuski. Autor prozy tematycznie związanej z lotnictwem „Nocny lot”, „Ziemia planeta ludzi” i poetyckiej opowieści „Mały książę” Zginął podczas lotu zwiadowczego 31 lipca 1944 roku.

„Czy nie lepiej byłoby, zamiast tępić zło, szerzyć dobro”, „Kto poniża, sam jest niski”. (A. S-E)

1924 Urodził się Gustaw Lutkiewicz, aktor teatralny i filmowy, znany m.in., z roli prezesa spółdzielni w serialu Alternatywy 4.

1929 We Florencji urodziła się Oriana Fallaci, włoska dziennikarka i pisarka.

Znana ze swoich korespondencji wojennych (Azja, Bliski Wschód, Ameryka Pd.), wywiadów z czołowymi politykami świata i powieści opartych na aktualnych wydarzeniach. Ostatnio przypomniała o sobie po kilku latach milczenia esejem o konfrontacji cywilizacji zachodniej ze światem islamu po zamachu z 11 września 2001 r drukowanym m.in. w Gazecie Wyborczej (6-7 X 2001).

1930 Rząd sanacyjny zdecydował się na aresztowanie i osadzenie w więzieniu wojskowym w Brześciu liderów partii opozycyjnych. Stało się to po tym jak na kongresie Centrolewu w Krakowie zapowiedzieli walkę z rządem gdy marszałek Piłsudski odsunął Sejm od wpływu na sytuację w kraju.

1933 Zmarł Roscoe Fatty Arbuckle, amerykański aktor komediowy z okresu kina niemego.

W Polsce znany jako “Grubasek”. Ciekawostki: Film “A Noise from the Deep” z 1913 r. jest pierwszym filmem w którym zastosowano gag z rzucaniem tortem. Roscoe świetnie spisywał się w roli rzucającego bowiem wyćwiczył sobie umiejętność rzucania dwoma tortami w dwóch różnych kierunkach jednocześnie. W 1914 r. Młody Charles Chaplin aktor szukał swojego emploi, czegoś charakterystycznego, co odróżniałoby go od innych. Ubrał za duże spodnie, zniszczone buty, melonik i laseczkę. Tak narodził się Charlie-tramp. Warto pamiętać, że spodnie pożyczył od Roscoe. (ur. 1887).

1934 Bracia Adamowicz jako pierwsi Polacy wystartowali do lotu przez Atlantyk. Po przelocie z powodu braku benzyny zmuszeni zostali do lądowania w miejscowości St. Andre we Francji. Stamtąd przybyli do Warszawy witani entuzjastycznie jako zwycięzcy.

1939 Przysięga pierwszych polskich żołnierzy-  żywych torped.

Były to polskie specjalne oddziały formowane na wypadek agresji III Rzeszy na Polskę, złożone z ochotników, których celem było prowadzenie szczególnie niebezpiecznych zadań bojowych lub akcji mających charakter samobójczy.

1941 W Nowym Jorku zmarł Ignacy Jan Paderewski, polski pianista, kompozytor, polityk, premier Polski (ur. 1860).

1945 Urodziła się Litlle Eva (wł. Eva Narcissus Boyd), amerykańska piosenkarka popularna w latach 60-tych. W 1962 roku nagrała piosenkę “The Loco-motion” która dotarła na szczyt list przebojów w Stanach Zjednoczonych.

1949 W RPA wprowadzono system segregacji rasowej.

1956 Ślub pisarza Arthura Millera z Marylin Monroe, gwiazdą filmu.

1963 Pierwsza piosenka The Beatles “From Me to You” zadebiutowała na UK charts.

1964 Ukazała się pilot serialu Star Trek “Cage”.

1967 W wypadku samochodowym zginęła Jayne Mansfield, amerykańska aktorka filmowa, legenda kina, modelka Playboya (1955), seksbomba lat 50. i 60. XX w (ur. 1933).

1970 W Koszalinie urodziła się Magda Turowska, polska wokalistka, muzyk. Menadżer kultury, właścicielka Agencji Inicjatyw Artystycznych CYTRYNA. Wykonawczyni tzw. poezji śpiewanej.

1974 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Sundown” – Gordon Lightfoot.

1980 W leśniczówce Pranie koło Suwałk otwarto Muzeum poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

1985 David Bowie i Mick Jagger nagrali nową wersję „Dancing In The Street”. Nagranie powstało specjalnie na Live Aid.

1986 W Meksyku mistrzem świata w piłce nożnej została Argentyna – dzięki doskonałej grze Maradony.

1986 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “There’ll Be Sad Songs (To Make You Cry)” – Billy Ocean.

1989 Gen. Wojciech Jaruzelski powiedział, że partia poniosła porażkę podczas wyborów do parlamentu, ponieważ “wyborcy nie zrozumieli zaangażowania partii na rzecz reform i demokracji”.

1990 Początek dwudniowej I konferencji założycielskiej Kongresu Liberalno – Demokratycznego. W kwietniu 1994 roku połączył się z Unią Demokratyczną, tworząc Unię Wolności.

1991 Zakończenie produkcji Fiata 125p.

http://www.youtube.com/watch?v=JNZEnH9A1Ag

1997 Amerykański wahadłowiec “Atlantis” połączył się z rosyjską stacją kosmiczną “Mir” i razem okrążyły Ziemię 77 razy w ciągu 5 dób.

2003 W wieku 96 lat zmarła Katharine Hepburn, aktorka amerykańska, zdobywczyni czterech Oskarów.

2006 W Kuwejcie kobiety po raz pierwszy mogły wziąć udział w wyborach parlamentarnych.

2008 Hiszpania wygrała Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.

Baner Kalendarium

Imieniny obchodzą: Piotr, Paweł, Benedykt, Benita, Salomea

Piotr to imię greckie, oznaczające mężczyznę twardego jak skała. Piotr jest mężczyzną bardzo wrażliwym i ambitnym. Ceni sobie dobre towarzystwo w którym doskonale się czuje dzięki wielkiemu urokowi osobistemu. Jest dobrym dyplomatą, organizatorem, przedsiębiorcą. Lubi spotkania towarzyskie i dalekie wyprawy.

Jego patronem jest Św. Piotr z Galilei, najważniejszy z apostołów, pierwszy biskup Rzymu. Św. Piotr, pierwszy papież został ukrzyżowany w Rzymie około 67 roku.

Odpowiedniki obcojęzyczne; łac. Petrus, ang., niem. Peter, fr. Pierre, wł. Pietro, hiszp. Pedros

Szczęśliwy kolor Piotra to kolor żółty, a szczęśliwe zwierzę to baran.

Przysłowia, powiedzenia:

Wyparłeś się mnie jak Piotr Chrystusa
Darzy się nieborakowi jak świętemu Piotrowi.
Chodzi z kluczami jak św. Piotr

Paweł, imię męskie pochodzenia łacińskiego, oznacza mały, drobny, imię w Polsce używane od XIII wieku. Paweł to mężczyzna niespokojny i zmienny o umyśle badawczym. Lubi dalekie podróże i wygody osobiste.

Patronem dnia jest Św. Paweł, Apostoł Narodów, uczeń Chrystusa. Zginął śmiercią męczeńską pod toporem kata w 67 roku w Rzymie, prawdopodobnie ze św. Piotrem.

Paweł to imię pochodzenia łacińskiego, oznaczające tyle, co wątły i drobny.

Szczęśliwym kolorem Pawła jest czerwień a zwierzęciem łabędź.

Odpowiedniki obcojęzyczne; ang., niem., fr. Paul, wł. Paolo, hiszp. Pablo, ros. Pawieł

Przysłowia:
Jaki Paweł taki Gaweł.
Jak Piotr święty z świętym Piotrem płaczą, to i ludzie przez tydzień słońca nie zobaczą.
Kiedy Piotr i Paweł deszczem częstują, piekarz dwakroć więcej wody potrzebuje.

Imię Salomea pochodzi od hebrajskiego słowa “shalom”, które znaczy “pokój, pomyślność”. Salomea jest osobą rozsądną, mądrą, pracowitą i uczciwą. W społeczności odgrywa wybitną rolę, toteż uchodzi za przywódcę. Trudności pokonuje swoją dobrocią.

Benita jest skróconą hiszpańsko-włoską formą imienia Benedykta. Benita jest kobietą skrupulatną, zapobiegliwą o wielkim temperamencie i niezwykle wyostrzonej intuicji. Kierując się wyczuciem postępuje zawsze zgodnie ze swoim sumieniem, sprawiedliwie, lojalnie, uczciwe.

Osoby urodzone 29 czerwca posiadają wybitną i oryginalną osobowość oraz wyjątkowe zdolności intelektualne. Są energiczne i ambitne. Sukcesy osiągają szybko i łatwo, w czym pomagają im także ciemne strony charakteru: egoizm, despotyzm i agresywność.

Etykiety piw Browaru Huggera

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia, cc, redtom, Tomasz Dworek, fotopolska.eu, , fotopolska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz