Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 19 LISTOPADA

Głogowska 1906-11  Foto: Cyryl / kolekcja Romana Trojanowicza

Słońce w znaku Skorpiona

KALENDARIUM POZNANIA 2Święto narodowe Księstwa Monako. Święto Księcia Rainiera
WTO (World Toalet Organization) ogłosiło 19 listopada Dniem Toalet
Święto Garifuny obchodzone w Belize
Brazylia – Dzień Flagi
Mali – Rocznica Zamachu Stanu
Portoryko – Dzień Odkrycia
Trynidad i Tobago – Światowy Dzień Mężczyzn
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci

Urodzeni 19 listopada mają zadatki na przywódców. Również ich ambicje sięgają wysoko. Chcą i potrafią rządzić innymi, mają bowiem duże zdolności organizatorskie i dużą odporność nerwową. Nie ulegają emocjom, działają w sposób racjonalny. Osiągane sukcesy rodzą w nich pychę i zarozumiałość. Ponadto zarówno w miłości jak i przyjaźni nie są lojalni ani stali.

Cytaty na dziś:

• Tchórze zawsze potrafią napędzić stracha innym Wiesław Trzaskalski
• Bywają specjaliści od pilnowania własnych spraw i cudzych obowiązków. Tadeusz Kotarbiński
• Jakkolwiek byś próbował usiąść, żeby coś napisać, siądziesz i napiszesz coś całkiem innego.” Wasilij Rozanow

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1435  Kapituła poznańska transumuje i uzupełnia przywilej wójtowski miasta Ostrówka.

1539 Urodziła się Halszka (Elżbieta) Ostrogska, wojewodzina poznańska, tragiczna lokatorka baszty w zamku szamotulskim.

1544 Albrecht Hohenzollern zakończył wizytę w Poznaniu.

1806 Na audiencji w Berlinie Napoleon I przyjął polską delegację z zaboru pruskiego i obiecał przywrócenie niepodległej Polski pod warunkiem utworzenia 40 tysięcznej armii walczącej u jego boku.

1868 Urodziła się Ludwika Izabela Dobrzyńska-Rybicka, filozofka, długoletnia dyrektorka Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, profesor UAM w Poznaniu. Zmarła 7 października 1958 w Poznaniu.

Ludwika Dobrzyńska-Rybicka taras Zakladu Garczynskich 1947 [PAN] Foto: materiały PANByła uczennicą szkół średnich w Poznaniu (szkoła żeńska Anny Danysz) i Lwowie (Zakład Wychowawczo-Naukowy Wiktorii Niedziałkowskiej). W 1887 roku zdała egzamin nauczycielski i rozpoczęła prywatne nauczanie w Poznaniu i Kaliszu. Była autorską sztuk scenicznych i licznych recenzji teatralnych.

Ludwika Dobrzyńska-Rybicka, znana i ceniona ze względu na swą działalność społeczną i naukową, pozostała w pamięci wielu poznaniaków. Paulina Cegielska (1871-1969), bratanica Marcelego Mottego, należąca do tego samego pokolenia Wielkopolanek – działaczek społecznych, w swym pamiętniku utrwaliła sugestywny portret Pani profesor:

Z Lunią Dobrzyńską łączy mnie bardzo dawna znajomość. Już nasze matki były koleżankami w szkole babki Poplińskiej. Starsza moja siostra, [Irena] Ciświcka, kolegowała z Lunią u ciotek Danyszówien, ja zaś zaprzyjaźniłam się bardzo z młodszą Dobrzyńską, Heleną, która wstąpiła do klasztoru sacre Coeur we Lwowie i tam umarła niedługo po pierwszej wojnie światowej. Pisać o dr Dobrzyńskiej, a nie podkreślić jej wyjątkowej osobowości, byłoby nietaktem i błędem. Każdy, kto się do niej zbliżał, podziwiać w niej musiał wysokiej klasy inteligencję, oryginalne ujęcie pojęć, samoistny sąd i gruntownąocenę każdego zagadnienia. Przy tym nadzwyczajny wdzięk i urok, który wzbudzała promiennością swego usposobienia, uroda i walory towarzyskie zyskiwały jej i zyskująserca wszystkich i podziw. Dziś to już osoba sędziwa, bliższa Bogu niż ludziom, która zachowała jednak przebłyski swej indywidualności [Paulina Cegielska: Z moich wspomnień. Przechadzki po mieście, Poznań Wydawnictwo Miejskie 1997, s. 189].

Źródło: opracowanie Alicji Przybyszewskiej, Wielkopolski Słownik Pisarek, wikipedia, zdjęcia: Dziedziniec PTPN [Tomasz Dworek], ZDR – archiwum PAN]

Mielzynskiego dziedziniec PTPN 20230130 (9) Foto: Tomasz Dworek

1877 Urodził się Kazimierz Hącia, prawnik i ekonomista, minister przemysłu i handlu w 1919, członek Rady Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów w 1920 roku.

Ukończył gimnazjum w Oleśnicy, następnie studiował prawo i ekonomię w Berlinie i Würzburgu, gdzie uzyskał tytuł doktora prawa i ekonomii.

Przez wiele lat pracował w bankowości w Poznaniu, a w latach 1907-1914 był radnym miejskim w Poznaniu.

W okresie od 16 stycznia 1919 do 12 sierpnia 1919 był ministrem przemysłu i handlu w rządzie Ignacego Jana Paderewskiego. Będąc ministrem zorganizował aparat ministerstwa i powołał do życia liczne wyspecjalizowane instytucje. Następnie do 1925 kierował Bankiem Handlowym w Poznaniu. Zmarł 25 sierpnia 1934 w Owidzu. [źródło: https://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/kazimierz-hacia-1877-1934-bankowiec]

1901 Proces 23 rodziców (w tym osiem kobiet) dzieci – uczestników strajku szkolnego we Wrześni.

1907 Oddano do użytku zajezdnię tramwajową przy ul. Głogowskiej. To drugi taki obiekt wybudowany w Poznaniu, po Gajowej. Dziś znajduje się tu także siedmiopiętrowy budynek, w którym mieszczą się biura i dyrekcja MPK Poznań.

Po wybudowaniu zajezdnia składała się z jednej hali z pięcioma torami i warsztatem. Przez ponad 100 lat funkcjonowania była kilkakrotnie modernizowana i rozbudowywana stając się największą zajezdnią w Poznaniu (do chwili otwarcia zajezdni Franowo).

Pierwsza modernizacja odbyła się w latach 20., kiedy zdecydowano się na dobudowanie drugiej pięciotorowej hali. Następna przebudowa odbyła się w lata 30. XX wieku, gdy na terenie zajezdni wybudowano podstację trakcyjną, która zapewniła dostarczanie odpowiedniej ilości prądu dla tramwajów poruszających się po zajezdni. Największa modernizacja zajezdni przypada na lata 50. gdy przebudowano istniejące hale postojowe w jedną z dziewięcioma torami postojowymi.

W 1962 powstał siedmiopiętrowy budynek biurowy, w którym mieści się dyrekcja MPK Poznań, która przeniosła się z dotychczasowego budynku znajdującego się na terenie zajezdni Gajowa. Ostatnią modernizację przeprowadzono w latach 1998 – 2000. Wybudowano wtedy nową sześciotorową halę, wyposażoną w specjalne pomosty do przeglądu tramwajów niskopodłogowych których osprzęt znajduje się na dachu pojazdu a nie pod nim, zamontowano także zautomatyzowaną myjnię i zainstalowano stanowisko centralnego odkurzania wagonów. W latach 90. XX wieku planowano zbudowanie głównego wjazdu do zajezdni od strony ul. Dmowskiego (torowiska od linii w ul. Hetmańskiej), z pozostawieniem wjazdu awaryjnego od strony ul. Głogowskiej, ale plany te nigdy nie zostały zrealizowane.

W 1980 (na stulecie MPK Poznań) przy bramie wjazdowej zbudowano betonowy postument, na którym umieszczono wagon tramwaju konnego z 1880. 18 lipca 1999, o godzinie 14:03 w pomnik ten uderzył tramwaj linii 8, który jadąc od strony Górczyna z dużą prędkością wjechał na zwrotnicę przełożoną w kierunku zajezdni i wyskoczył z szyn. W wypadku obrażeń ciała doznało pięć osób, a postument został rozbity.

Od 2005 obiekt przy ulicy Głogowskiej pełni także funkcję poznańskiego Muzeum Komunikacji Miejskiej. [źródło: wikipedia]

1908 Zmarł Matias Bersohn, bankier, kolekcjoner i filantrop. Wiele dzieł ze swych zbiorów, m.in. Bacciarellego i Norblina przekazał dla warszawskiej Zachęty i Muzeum Narodowego. Był członkiem Komisji Historii Akademii Umiejętności oraz Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu. Urodził się 4 czerwca 1824 r.

1909 W Czachorowie pod Gostyniem urodziła się Wanda Modlibowska, polska lotniczka sportowa i szybowniczka, pilot eskadry sztabowej we wrześniu 1939 roku, pierwsza emisariuszka Rządu RP w 1940 roku wysłana do okupowanej Polski, żołnierz AK, uczestniczka powstania warszawskiego.

Od roku 2003 imię Wandy Modlibowskiej nosi Aeroklub Poznański.

Wanda ModlibowskaW roku 1930 wstąpiła do Aeroklubu Poznańskiego, gdzie w 1931 wyszkoliła się na samolocie Hanriot H.28 (instruktorem był pilot doświadczalny Wytwórni Samolot i instruktor Edmund Hołodyński Pod jego kierunkiem uzyskała licencję pilota samolotowego). Współuczestniczyła w utworzeniu sekcji szybowcowej. W roku 1933 wyszkoliła się na pierwszym, organizowanym przez sekcję, kursie szybowcowym w Bałczynie, będąc pierwszą pilotką w Aeroklubie Poznańskim z kategorią A. W 1934 ustanowiła swoje dwa pierwsze szybowcowe rekordy Polski, przeszła także przeszkolenie w lotach na holu za samolotem we Lwowie.

13/14 maja 1937 r. ustanowiła na szybowcu Komar bis konstrukcji Antoniego Kocjana kobiecy rekord świata w konkurencji długotrwałości lotem trwającym 24 godz. i 14 min. Był to pierwszy i jedyny przed wojną rekord świata w szybownictwie uzyskany przez Polaka.

Był on także rekordem Polski, zarówno w kategorii kobiecej, jak i męskiej. Rekordy kobiecy międzynarodowy i krajowy zostały pobite dopiero pod koniec lat czterdziestych. Nigdy jednak nie został poprawiony ustanowiony przez nią krajowy rekord kobiecy. W roku 1937 uzyskała jeszcze cztery inne rekordy Polski.

W 1938 r. ustanowiła rekord Polski w odległości przelotu 343 km, gorszy zaledwie o kilka kilometrów od aktualnego rekordu świata Hanny Reitsch. Reprezentowała Aeroklub Poznański w szeregu zawodów samolotowych. Posiadała uprawnienia instruktora szybowcowego, brała udział w pierwszym kursie akrobacji szybowcowej w Polsce. Jeszcze przed wojną ukończyła kurs akrobacji samolotowej oraz w lotach bez widoczności. Miała uprawnienia do lądowania w terenie przygodnym, holowania szybowców za samolotem oraz wykonywania lotów na motoszybowcu.

W kampanii wrześniowej brała udział jako pilot łącznikowy. Po ewakuacji do Francji wróciła do kraju w 1940, gdzie pracowała w Delegaturze Rządu RP na kraj, początkowo jako kurier, następnie jako kierownik komórki szyfrów i kierownik sekretariatu Delegatury. Brała udział w powstaniu warszawskim. Aresztowana przez NKWD w 1945 r. trafiła do Berezówki pod Uralem w ZSRR. Wieziona na przesłuchania do Niemiec uciekła z transportu we Frankfurcie, by w roku 1946 powrócić do pracy w Aeroklubie Poznańskim, gdzie pełniła funkcje instruktora.

Negatywnie „zweryfikowana” przez władze pod koniec 1948 r., została usunięta z Aeroklubu. Do tego czasu wylatała na szybowcach 738 godzin, na samolotach 1123 godziny. Ustanowiła 9 rekordów Polski i jeden międzynarodowy. Po „weryfikacji” pracowała jako asystent w Zakładzie Chemii UAM. Bezpodstawnie aresztowana za domniemaną próbę nielegalnego przekroczenia granicy, została skazana w ramach represji okresu stalinizmu na 18 miesięcy więzienia. Po odbyciu kary pracowała w Urzędzie Patentowym w Warszawie.

W roku 1956 została członkiem Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. W 1969 roku Zarząd Aeroklubu Polskiego nadał Modlibowskiej za wybitną działalność w polskim szybownictwie tytuł i odznakę Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego. Zmarła 11 lipca 2001 w Łężeczkach koło Pniew. Została pochowana w rodzinnym grobowcu w Gostyniu. [Źródła: Wanda Modlibowska 1909-2001; Radosław Górzeński, Janusz Łukaszewicz, Ludwik Misiek, Tomasz Sielicki; Poznań 2003, Wanda Modlibowska – pilot, patron Aeroklubu Poznańskiego; Janusz Łukaszewicz; Kronika Wielkopolski nr 1 (109) Poznań 2004 – za:wikipedia]

1925 W Poznaniu urodził się Zygmunt Bauman, wybitny polski socjolog, filozof.

Zygmunt_Bauman Foto: wikipediaW jednym z wywiadów profesor zapytany, czy ma długi odpowiedział: “pewnie dzięki solidnemu przedwojennemu poznańskiemu wychowaniu jestem fatalnym klientem dla banków. Spłacam bowiem regularnie to, co mam na karcie kredytowej, a jedynym długiem, który zaciągnąłem w życiu, 40 lat temu, był kredyt na dom. Spłaciłem go w ciągu 20 lat”.

W 2010 roku prof. Bauman odebrał w Poznaniu Złotą Pieczęć Miasta Poznania, nagrodę przyznawaną osobom, które trwale zapisały się w historii miasta.

Profesor Bauman jest jednym z poznaniaków, którzy osiągnęli najwyższe pozycje wśród intelektualistów i myślicieli światowych. Uzyskał Pan, Profesorze obok uznania jako uczony, także status guru dla kilku pokoleń ludzi w dziedzinie filozofii i poznania świata – powiedział podczas uroczystości poznański socjolog prof. Marek Ziółkowski.

Odwiedzając zakątki Poznania związane z moim dzieciństwem uzmysłowiłem sobie, jakim jestem dłużnikiem tego miasta. To tu nauczyłem się cnót obywatelskich (…), tu nabyłem takich cech, jak determinacja i wytrwałość. Jestem dłużnikiem Poznania. Ta nagroda jest przyznana na wyrost – powiedział odbierając wyróżnienie z rąk prezydenta miasta Ryszarda Grobelnego prof. Bauman (za Gazetą Wyborczą)

1932 W Poznaniu urodziła się Barbara Nawratowicz-Stuart, aktorka, artystka kabaretowa i dziennikarka radiowa, w latach 1956–1965 jedna z założycielek i pierwszych gwiazd Piwnicy pod Baranami, w latach 1965–1994 autorka audycji i korespondentka Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

W 1951, podczas pierwszego roku studiów w Lublinie, została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa za udział w konspiracyjnej, antystalinowskiej organizacji studenckiej. Spędziła trzy miesiące w niewielkiej, ciemnej celi, była wielokrotnie bita i przesłuchiwana przez funkcjonariuszy. Miała wybite zęby, złamane trzy żebra i uszkodzony kręgosłup. Jej rodzina nie miała przez ten czas żadnych informacji o jej losie. Po zwolnieniu była przesłuchiwana jeszcze kilkakrotnie.

W 1952 lub 1953 w kolejce po kartki do studenckiej stołówki poznała się z Piotrem Skrzyneckim, wówczas studentem historii sztuki UJ. Z Piwnicą pod Baranami była związana od jej początków, czyli mniej więcej połowy lat pięćdziesiątych. W kabarecie występowała na scenie, tworząc m.in. kreacje Okrutnej Markizy, Buduarowej Kokoty, Królowej Duńskiej i Holenderskiej Striptizerki. W tym czasie poznała się z Wiesławem Dymnym, w którym z wzajemnością się zakochała i przez kolejne lata pozostawała w związku. Sama potem określiła tę relację jako „burzliwą, gwałtowną i nieco toksyczną” zaś Kazimierz Kutz wspominał, że była to relacja pełna przywiązania i zazdrości. Nawratowicz założyła wraz z Dymnym kabaret „Remiza” w Klubie „Pod Jaszczurami”.

Przez szereg lat odmawiano jej wydania paszportu. Podczas pierwszego wyjazdu na Zachód w 1965 roku pozostała w Danii. Dyrektor sekcji polskiej Radia Wolna Europa Jan Nowak-Jeziorański przyjechał do Kopenhagi i zaproponował jej pracę w rozgłośni. Szczególną popularność zdobyła jako prowadząca emitowanej codziennie pięćdziesięciominutowej audycji muzycznej „Rendez-vous o 6:10”.

Po wyjeździe w 1987 roku do Australii została korespondentką RWE w tym kraju. W kwietniu 2015 powróciła na stałe do Krakowa. [wikipedia]

2007 Cykl filmowy “Magiczne drzewo” poznańskiego reżysera Andrzeja Maleszki zdobył w Nowym Jorku międzynarodową Nagrodę Emmy w kategorii produkcji telewizyjnych dla dzieci i młodzieży.

Pomnik Komedy2010 Na terenie kampusu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przy ulicy Przybyszewskiego odsłonięto pomnik pianisty i kompozytora Krzysztofa Komedy Trzcińskiego.

Pomnik przedstawia postać artysty z kamertonem przy uchu, który przygląda się kadrom filmowym. Kadry przedstawiają pięć scen z życia muzyka.

Na pierwszym z nich widać jak Komeda odbiera dyplom ukończenie uczelni medycznej w Poznaniu, na drugim – uwieczniono próbę sekstetu jazzowego Komedy, na trzecim jest scena z filmu Andrzeja Wajdy “Niewinni czarodzieje”, a na ostatnim, nawiązującym do okresu amerykańskiego, ukazany jest Komeda podczas komponowania muzyki do filmu “Dziecko Rosemary”.

Krzysztof Komeda urodził się w 1931 roku w Poznaniu. Był pianistą i kompozytorem jazzowym. Największy rozgłos przyniosła mu muzyka do filmu Romana Polańskiego “Dziecko Rosemary”, z najsłynniejszym utworem “Kołysanką”.

Z wykształcenia był lekarzem, ukończył poznańską Akademię Medyczną. Jego dokonania w muzyce jazzowej miały istotny wpływ na kształtowanie się stylu nazywanego polską szkołą jazzu. Po tragicznym wypadku w Los Angeles, zmarł w Warszawie w 1969 roku.

2017 Zmarł Jarosław Hasiński, były dyrektor TVP3 w Poznaniu i redaktor Akademickiego Radia Winogrady.

Dziennikarską przygodę zaczynał w Technikum Mechanicznym nr 1 w Poznaniu, gdzie w przerwach między lekcjami prowadził audycje przez szkolny radiowęzeł. Podczas studiów w Radiu Poznań prowadził „Magazyn spraw studenckich”, od 1982 r. – rolniczy program „Czas dobrych gospodarzy”.

Przez wiele lat był redaktorem naczelnym Akademickiego Radia Winogrady, które przekształciło się w komercyjne Radio FAN. Kojarzony był z lewicą.

W 1997 roku został dyrektorem TVP Poznań. Telewizyjnym ośrodkiem kierował do 2004 r. W latach 2009 – 2011 był prezesem Polskiego Radia.

zdjęcia: Polskie Radio Koszalin, Piotr Cackowski / piotrcackowski.pl, Krzysztof Orłowski [fotografie ze strony nasza-klasa.pl]

ZDARZYŁO SIĘ 19 LISTOPADA

1493 W czasie swojej drugiej podróży do Nowego Świata Krzysztof Kolumb odkrył Puerto Rico.

1523 Po śmierci Hadriana VI, ostatnim papieżem epoki renesansu został Giulio de Medici – Klemens VII.

1557 Zmarła królowa Bona, żona Zygmunta Starego, córka księcia Mediolanu i Izabeli Aragońskiej. Zasłynęła jako świetna administratorka. Stanowiła silną indywidualność, jej postać wywołała wiele sprzecznych sądów potomnych i współczesnych. Według panującej opinii, królowa Bona została otruta. Urodziła się 2 lutego 1494 roku.

1655 Początek obrony Częstochowy w „potopie szwedzkim”. Trwała do 27.12.1655

1765 Otwarto Teatr Narodowy w Warszawie, pierwszy teatr publiczny w Polsce. Działalność sceny zainaugurowano sztuką Józefa Bielawskiego „Natręt”. Dzień ten uważa się za początek stałego, zawodowego teatru polskiego.

1805 Urodził się Ferdynand de Lesseps, inicjator budowy kanału Sueskiego i projektant kanału Panamskiego.

1893 Ukazał się pierwszy kolorowy dodatek do gazet (NY World).

1900 Urodziła się Anna Seghers, niemiecka pisarka. Autorka książek “Powstanie rybaków w Santa Barbara” i “Tranzyt”. Krytykowała niesprawiedliwość społeczną i śledziła budowę socjalistycznego porządku społecznego. Zmarła w 1983 roku.

1917 Urodziła się Indira Gandhi, córka Jawaharlala Nehru, premier Indii. 31.10.1984 Została zamordowana przez Sikhów ze swojej ochrony.

1919 Senat USA głosował przeciwko traktatowi wersalskiemu i Lidze Narodów.

1920 Urodził się Janusz Kłosiński, polski aktor (Czterej pancerni i pies, Janosik). Po wprowadzeniu stanu wojennego jako jedyny aktor wystąpił publicznie w Telewizji Polskiej, dziękując gen. Jaruzelskiemu za wprowadzenie stanu wojennego. Publiczność Teatru Narodowego uniemożliwiła mu za to w 1982 r. występ w roli Żyda w “Weselu” Wyspiańskiego, wyklaskując każde jego pojawienie się na scenie. Nigdy więcej nie wystąpił w teatrze.

1933 Urodził się Larry King, amerykański dziennikarz.

King ma bardzo specyficzny sposób prowadzenia wywiadów. Siedzi lekko nachylony w stronę rozmówcy, czasem z łokciami na stole i rękawami podciągniętymi na wysokość bicepsów. Nieodłącznym elementem jego stroju są szelki. Jest laureatem licznych nagród. Niezwykle wyrazisty wizerunek Kinga i jego charakterystyczny głos są często wykorzystywane przez Hollywood. Dziennikarz użyczył głosu m.in. postaci barmana-transwestyty z filmów Shrek 2 i Shrek Trzeci (w wersji polskiej jego miejsce zajął Wojciech Mann).

1936 Odbyła się premiera filmu Konrada Toma “Ada, to nie wypada” z Lodą Niemirzanką w roli głównej. W roli primadonny wystąpiła Mira Zimińska.

1938 Urodził się Ted Turner (wł. Robert Edward Turner III), amerykański menedżer sieci telewizyjnej CNN.

1942 W Drohobyczu zginął zastrzelony przez Gestapo Bruno Schulz, polski pisarz i grafik pochodzenia żydowskiego. Urodził się 12 lipca 1892 roku.

1942 Urodził się Calvin Klein, słynny dyktator mody.

1946 Wojska francuskie zbombardowały Hajfong. Początek wojny w Wietnamie.

1958 Urodziła się Ofra Haza, wokalistka izraelska. Znana z przebojów “Im Nin’ Alu” i “Galbi”. Zmarła na AIDS 23 lutego 2000 roku.

1959 Zakłady Forda zakończyły produkcję pojazdu marki „Edsel”.

Ford EdselPowstanie marki zakończyło się porażką marketingową. Z planowanych 200 000 samochodów w 1958 roku sprzedano jedynie 63 110 (w roku 1959 – 44 891, a w 1960 – 2846). Straty poniesione przez koncern zostały oszacowane na 250 mln dolarów (równowartość ok. 2 mld współczesnych dolarów amerykańskich).

Do przyczyn porażki zalicza się kontrowersyjną stylistykę nadwozia, nazwę niepodobającą się potencjalnym nabywcom, wysoką cenę oraz problemy z jakością wykonania samochodu, wynikające z montowania ich w fabrykach równolegle z samochodami Ford i Mercury. Dodatkowym czynnikiem, który zadecydował o niepowodzeniu samochodu była trwająca recesja na rynku amerykańskim.
http://www.youtube.com/watch?v=hbbJmsRYrnc&feature=related

1959 Urodziła się Elżbieta Kruk, członek PiS, odpowiedzialna za zmiany w mediach, przewodnicząca KRRiT, poseł na Sejm RP, w 2008 roku przyłapana w stanie upojenia alkoholowego na posiedzeniu Sejmu.

1961 Urodził się Meg Ryan, aktorka amerykańska.

1961 Urodził się Bogdan Wenta, polski piłkarz ręczny, trener piłki ręcznej, reprezentant Polski i Niemiec, selekcjoner reprezentacji Polski.

1962 Urodziła się Jodie Foster, amerykańska aktorka, reżyser i producent filmowy. Grała w filmach między innymi “Taksówkarz”, “Milczenie owiec”, reżyserowała “Tate – mały geniusz”, Wakacje w domu”. Dwukrotnie otrzymała nagrodę “Oscara” w 1988 i 1991 roku.

1967 Urodził się Paweł Stasiak, wokalista zespołu Papa Dance działającego w latach 80-tych znanego z piosenek “Naj Story” i “Ocean wspomnień”.

W 1990 roku zdobył dyplom Studium Piosenkarskiego w Poznaniu. Ukończył także studia na Wydziale Produkcji Telewizyjnej i Filmowej PWSFTviT w Łodzi. W dzieciństwie był członkiem zespołu taneczno-wokalnego “Gawęda”.

1969 Pelé strzelił swego tysięcznego gola.

1977 Zmarł Władysław Hańcza, aktor i reżyser. Pamiętny Kargul z filmu „Sami swoi” i Boryna z „Chłopów”. Urodził się 18 maja 1905 roku

1987 Profesor Ewa Łętowska została pierwszym w Polsce Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

1990 Po raz pierwszy w historii cofnięto decyzję o przyznaniu nagrody Grammy. Odebrano ją Milli Vanilli, gdy okazało się, że Rob Pilatus i Fabrice Morvan nie śpiewali w rzeczywistości na albumie “Girl You Know It’s True”.

1995 Aleksander Kwaśniewski pokonując w drugiej turze Lecha Wałęsę, uzyskał 52 % poparcie i wybrany został prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej.

1998 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Lately” – Divine; US Top Album: “Supposed Former Infatuation Junkie” – Alanis Morissette.

1999 Chiny z powodzeniem wysłały w kosmos bezzałogowy statek Shenzhou 1.

2000 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Can’t Fight The Moonlight” – Leann Rimes; UK Top Album: “1” – The Beatles.

2002 W unijnym parlamencie po raz pierwszy wystąpili posłowie i senatorowie z krajów kandydujących. W debacie – oprócz Polaków wzięli udział przedstawiciele 9 innych państw, które mają wejść do Unii 1 maja 2004 r oraz parlamentarzyści z Bułgarii i Rumunii, które mają zostać przyjęte do UE w 2007 r.

Imieniny obchodzą: Elżbieta, Faustyna, Seweryn, Salomea, Maksym, Matylda

Elżbieta, imię to z hebrajskiego oznacza „Bóg mój przysięgą”
Elżbieta to kobieta dystyngowana o dużej kulturze osobistej. Całe życie postępuje tajemniczo, nie ujawniając nikomu swych osobistych spraw. Jest wierna raz obranej idei. Kocha naturę. Jest trudna we współżyciu.

Przysłowie: „Na świętą Elżbietę bywa śnieg nad piętę.”

Salomea, imię biblijne, pochodzi z języka hebrajskiego od wyrazu shalom – pokój lub shalam – postawić, położyć
„Od świętej Salomei zima jest w nadziei.”

Seweryn, to rozszerzona forma imienia Sewer, a imię to oznacza surowy, ostry, poważny.
Osoba o tym imieniu świetnie nadaje się do służby publicznej lub na przywódcę duchowego. Ma umysł doradcy, umie i lubi pomagać innym. Jest wrażliwa. Nigdy nie zmienia przekonań. Nie chwali się sukcesami. Bywa uparta.

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia, Simon GP Geoghegan / wikipedia , Cyryl / kolekcja Romana Trojanowicza, Polskie Radio Koszalin, Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz