Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 16 WRZEŚNIA

Stary Rynek 1960  Foto: internet

16 WRZEŚNIA Słońce w znaku Panny

Święto narodowe Papui Nowej Gwinei – rocznica proklamowania niepodległości(1975)
Święto narodowe Meksyku. Obchodzone w dniu proklamowania niepodległości.(1810)

KALENDARIUM POZNANIA 2Osoby urodzone 16 września są stworzone do robienia interesów. Cieszą się dużym autorytetem w środowisku, a opanowanie nie opuszcza ich nawet w bardzo trudnych i niezręcznych sytuacjach. We współżyciu są trudni, unikają poufałości, a im są starsi, tym bardziej oddalają się od innych.

Cytaty na dziś:

•    Władza demoralizuje, a władza absolutna demoralizuje absolutnie.
•    Niewielki jest wybór wśród zgniłych jabłek.  William Shakespeare
•    Zgodne zamieszkanie ludzkości? Pod jednym piachem. Zbigniew Waydyk


KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1549 Zmarł Jan Wyleżyński, zwany Reszka, urzędujący rajca tuż przed zakończeniem kadencji, burmistrz Poznania.

Stary_Rynek_50_51Pisarz miejski Błażej Winkler, najwybitniejszy z urzędników miejskich w XVI wieku, prowadzący kronikę miejską, poświęcił mu wyjątkowo obszerne i ciepłe wspomnienie, prawie równie obszerne, jak zapis o śmierci króla Zygmunta Starego, a obszerniejsze niż noty o śmierci biskupów poznańskich czy starostów generalnych:

“Roku Pańskiego 1549 w poniedziałek przed świętem św. Mateusza apostoła szlachetny i wspaniały Jan Wieleszyński Reszka, odznaczający się szczególną ludzkością i powagą obyczajów, tknięty apopleksją w mowie i ręce, zmarł w Panu. Będąc przez liczne lata wśród rajców, wykazał niezawodność i pilność w zarządzaniu rzeczypospolitą miasta tego.

Był człowiekiem łaskawym, przyjacielskim w obyczajach i poważnym w działaniu, bardzo biegłym w sprawach zwyczajów i obyczajów tego miasta. Młynem słodowym ze szczególną niezawodnością i pilnością długimi czasy zarządzał i inne usługi Rzeczypospolitej świadczył. Dwóch synów i tyleż córek pozostawiwszy, w kaplicy, którą w całości wybudował przy lewej bramie świątyni, w wejściu od ulicy Szewskiej, został pochowany”.

Źródło: Wypisanie resztki dziatek” burmistrza Reszki Wyleżyńskiego, KMP1/1999, na zdjęciu kamienica, w której mieszkał burmistrz Reszka Wyleżyński.

1594 Król Zygmunt III z małżonką swą Anną, wracając ze Szwecji do Krakowa, zabawił w Poznaniu przez trzy dni (16, 17 i 18 września.)

1787 Pożar wsi Rataje.

1899 (sobota) Odsłonięcie popiersia Juliusza Słowackiego w Miłosławiu.

W Miłosławiu przebywa Henryk Sienkiewicz. Marianna z Malinowskich Jasiecka tak wspomina to wydarzenie:

Muzeum Literackie Henryka SienkiewiczaWielkopolanie uczestniczyli w samej tej niedzielnej uroczystości – w odsłonięciu pomnika i w wysłuchaniu mowy Henryka Sienkiewicza oraz towarzyszącego uroczystości wielkiego koncertu. Pogoda była wymarzona, piękna, słoneczna. (…)

Kiedy dotarliśmy do Miłosławia, wielki tłum zebrany już był w parku. Między drzewami miłosławskiego parku ustawiona została ubrana w kolorowe dywany i kilimy oraz w girlandy zieleni trybuna, a w pobliżu osłonięty tymczasem płótnem pomnik. Pomnik wykonał rzeźbiarz Władysław Marcinkowski”. (…) Pomiędzy szpalerem utworzonym przez zebranych gości wśród ogólnych ukłonów przeszedł aż do trybuny prowadzony przez panów Kościelskiego i Czartoryskiego pisarz Henryk Sienkiewicz. Dano salwę i odsłonięto pomnik z płócien. Zapadła chwila niczym niezmąconej uroczystej ciszy. Wtedy…, pokazał się na trybunie oczekiwany przez wszystkich z najgorętszym zainteresowaniem autor „Trylogii” i „Krzyżaków”, Henryk Sienkiewicz.

Jest to mężczyzna, niezbyt wysoki, ale prezentujący się bardzo elegancko, ciemnej cery, bardzo jeszcze przystojny i zwracający na siebie oczy i uwagę wszystkich. Róża twierdzi, iż zauważyła z całą pewnością, że Sienkiewicz ma krzywe nogi, ale takie uwagi o naszym największym pisarzu uważam za zupełnie niestosowne, tym bardziej, jeżeli je robi młoda panna, która moim zdaniem w ogóle nie powinna zauważać nóg u mężczyzny. (…)

Henryk Sienkiewicz zaczął przemawiać w zupełnej ciszy. Mówił dobitnie, pięknie. Wskrzesił w swoich słowach postać i dzieła Juliusza Słowackiego. (…) Po zakończeniu mowy Sienkiewicza i hucznych na jego cześć oklaskach chór wykonał pieśń, do której słowa ułożył specjalnie na ten dzień… pan Kościelski. (…)
Podczas tej uroczystości Henryk Sienkiewicz poznaje swoją czwartą Marię, Marię Radziejewską.
Na podstawie:  http://www.henryk-sienkiewicz.eu
, na zdjęciu Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza na Starym Rynku

1905 Pierwsze występy Stefana Jaracza w Poznaniu

1960 Pierwszy koncert reaktywowanego Poznańskiego Chóru Katedralnego.

Poznański Chór Katedralny w roku 1981

Poznański Chór Katedralny, spotkanie z papieżem, 2o czerwca 1983

1966 Poznań podpisał umowę partnerską z czeskim Brnem. Wideo – tak Brno wygląda z okien tramwaju.

ZDARZYŁO SIĘ 16 WRZEŚNIA

1620 Statek Mayflower ze 101 purytańskimi uchodźcami, których nazwano potem Ojcami Pielgrzymami, wyruszył w rejs z Plymouth w Anglii do Nowego Świata. Statkiem dowodził Kapitan Myles Standish.

1620 Pod Cecorą zaczęła się bitwa wojsk polskich dowodzonych przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego z Turkami. Zakończyła się 19 września klęską Polaków i śmiercią hetmana.

1630 Mała amerykańska wioska Shawmut zmieniła nazwę na Boston.

1658 Zawarto ugodę w Hadziaczu między Polską, a zbuntowanymi Kozakami. Zakładała ona dopuszczenie elit kozackich do stanu szlacheckiego, a hierarchów cerkwi prawosławnej do senatu, stworzenie z województw kijowskiego, bracławskiego i czernihowskiego Księstwa Ruskiego, które weszłoby w skład ziem Rzeczypospolitej jako trzeci (obok Korony i Litwy) człon państwa, zachowując osobną administrację i urzędy ministerialne.

1668 Abdykował Jan II Kazimierz, ostatni Waza na tronie polskim.

1815 W Paryżu podpisano “Akt wzajemnej pomocy monarchów chrześcijańskich” zwany później “świętym przymierzem”. Pod dokumentem podpisali się władcy: Rosji – cesarz Aleksander I, Austrii – cesarz Franciszek I i Prus – król Fryderyk Wilhelm III.

1848 Francja zniosła niewolnictwo na wszystkich swoich terytoriach.

1895 Urodził się Franciszek Żwirko, pilot wojskowy i sportowy. Razem ze Stanisławem Wigurą wygrał lotniczy Challenge w 1932 r. Zginał 11 września 1932 roku.

1908 Z połączenia dwóch amerykańskich firm Buick i Oldsmobile powstał koncern motoryzacyjny General Motors.

1926 Polska weszła do Rady ligi Narodów w charakterze tymczasowego członka. Miało to zrównoważyć przyznanie Niemcom stałego członkostwa w Radzie.

1927 Urodził się Peter Falk – amerykański aktor. Grał w filmach: “Husbands” Cassavettesa oraz “Niebo nad Berlinem” Wendersa. Był odtwórcą tytułowej roli w serialu sensacyjnym “Columbo”.

1941 Polskie podziemie opublikowało pierwszą gazetkę przeznaczoną dla niemieckich żołnierzy. “Der Soldat” miał podminowywać nastroje żołnierzy walczących na froncie.

1945 Amerykanie zaprezentowali prototyp pierwszej w świecie elektronicznej maszyny do liczenia ENIAC. Twórcami urządzenia byli inżynierowie: Mauchly i Eckert. Maszyna była programowana przez ręczne przełączanie przewodów, pamięć służyła wyłącznie do przechowywania liczb.

1956 Urodził się Mickey Rourke, amerykański aktor. Znany z filmów “Dziewięć i pół tygodnia”, “Dzika orchidea”, “Harry Angel” czy “Ćma Barowa”.

1978 Rozpoczęto zdjęcia do “Żywotu Briana” Monty Python’a.

1979 Ukazał się singiel “Raper’s Delight” firmowany przez The Sugargang Hill, uznawany za pierwszy singiel w stylu rap.

1983 Arnold Schwarzenegger otrzymał amerykańskie obywatelstwo.

1989 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Don’t Wanna Lose You” – Gloria Estefan.

1992 Parlament Europejski ratyfikował umowę o stowarzyszeniu Polski z EWG (obecnie Unia Europejska).

2000 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: “Music” – Madonna.

2003 Sławie moskiewskiego baletu Bolszoj, wybitnej balerinie Anastazji Woloszkowej, zabroniono występów, twierdząc, że ma nadwagę.

Imieniny obchodzą: Edyta, Kornel, Korneliusz, Cyprian, Kama

Kornel – Korneliusze to jeden z najstarszych rzymskich rodów patrycjuszowskich, nazwa pochodzi od przydomka cornus – róg, imię łacińskie, w Polsce występuje dopiero od XIX wieku.
Korneliusz to mężczyzna schludny, zadbany i grzeczny. Potrafi się znaleźć w każdej sytuacji, jest opanowany, nigdy nie traci pewności siebie. Bywa egoista i snobem, ale przy tym jest dowcipny i umie wspaniale opowiadać. Odznacza się dużym poczuciem estetyki, lubi otaczać się pięknymi i drogimi przedmiotami. Jego mieszkanie czasami przypomina galerie sztuki.

Edyta wywodzi się od dwóch staroangielskich słów. Jedno z nich znaczy “majątek, bogactwo, szczęście”, drugie – “walka”. Całość tłumaczy się “walcząca o majątek, bogactwo, szczęście”. Edyta ma oryginalną osobowość, dużo ciekawych i niepowtarzalnych pomysłów i wielkie poczucie humoru. Jest lubiana przez otoczenie, postrzegana przez nie jako dusza towarzystwa, która nie traci pewności siebie w żadnej sytuacji. Edyta podtrzymuje te opinie i tylko czasem, gdy jest sama, pozwala sobie na łzy.

Kama to kobieta silna i zdrowa, lubiąca sport. Dba o swoje ciało i formę fizyczną, dużo ćwiczy i dobrze się odżywia. Często zostaje wegetarianką, z reguły nie pali i stroni od alkoholu. Jest wesoła, systematyczna i ambitna. Ceni życie rodzinne, jest doskonałą matką i żoną. Dba o dom i najbliższych przyjaciół. Uważa, że do szczęścia nie są potrzebne zaszczyty i pieniądze, ale wewnętrzna harmonia i ludzie, którym można ufać.
Mężczyzna o imieniu Cyprian na ogól bywa niestały, niesłowny i zbyt przewrażliwiony. Często wykazuje zbytnią nerwowość i małą odporność psychiczną w trudnych sytuacjach życiowych. Zbyt wiele uwagi poświęca sobie i własnej karierze.

Użyte w artykule zdjęcia: internet

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz