Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 11 PAŹDZIERNIKA

Garbary początek XX wieku  Foto:

Słońce w znaku Wagi

Dzień Pułaskiego – obchodzony w Stanach Zjednoczonych od 1933 roku w rocznicę śmierci Kazimierza Pułaskiego w bitwie pod Savannah w 1779 roku

Dzień Wychodzenia z Szafy (National Coming Out Day). W ten sposób geje i lesbijki świętują swoje ujawnienie się, a raczej jawne życie w prawdzie, które osiągnęli dzięki powiedzeniu innym o swojej orientacji.

KALENDARIUM POZNANIA 2Osoby urodzone 11 października mają godny pozazdroszczenia spokój wewnętrzny. W uczuciach są szlachetni i wierni. Umieją docenić piękno. W swoich postanowieniach bywają wytrwali. W tym co wykonują są niestety powierzchowni i niedokładni.

W stosunku do otoczenia cechuje ich życzliwość i uczynność. Trudno jest im podejmować decyzje, gdyż zbyt długo się wahają. Ich życiowa powolność często jest irytująca.

Cytaty na dziś:

•    Oswajanie słów jest trudniejsze niż oswajanie tygrysów. Halina Poświatowska (1935 – 1967)
•    Postęp zawdzięczamy niezadowolonym. Aldous Leonard Huxley (1894 – 1963)
•    Najlepszym lekarstwem na gniew jest zwłoka. Seneka

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1285 Odbył się ślub per procura księżniczki Rychezy i księcia Przemysła II.

Przemysł II, rycina Jana MatejkiW 1285 książę wielkopolski po śmierci Ludgardy postanowił ożenić się powtórnie. Jego wybranką została Ryksa, córka zdetronizowanego króla Szwecji Waldemara i Zofii, córki króla Danii Eryka IV.

Małżeństwo to z uwagi na brak większych kontaktów Wielkopolski ze Szwecją zostało zawarte najpewniej dzięki pośrednictwu dynastii askańskiej. Ślub per procura odbył się w szwedzkim Nyköping 11 października 1285.

Podczas uroczystości władcę Wielkopolski zastępował notariusz Tylon, któremu rok później Przemysł II z wdzięczności nadał Giecz wraz z prawem lokacji. Nie wiadomo, gdzie i kiedy odbył się właściwy ślub z udziałem Przemysła i Ryksy, ani kto udzielił sakramentu małżeństwa.

1779 W bitwie pod Savannach zginął Kazimierz Pułaski, jeden z dowódców konfederacji barskiej.

Leszczyński Przyjaciel Ludu poświęcony Pułaskiemu - 1841Był uczestnikiem walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W wojskach amerykańskich zyskał stopień generała i zorganizował kilkusetosobowy oddział kawalerii, na jego czele stoczył w marcu 1779 roku bitwę pod Charlestonem w Południowej Karolinie, która rozsławiła jego imię.

W pierwszej dekadzie października 1770 r w ramach konfederacji barskiej Pułaski spotkał się w Koniecpolu z generałem Józefem Zarembą, adiutantem króla i wówczas powstał plan wspólnej ich wyprawy do Wielkopolski. Zaremba posuwał się na Konin, Pułaski natomiast z Walewskim, Janem Karczewskim i Antonim Madalińskim maszerował bliżej granic śląskich, przez Ostrów (11 X) i 19 X wieczorem stanął na Wildzie pod Poznaniem. Na wiadomość o nadciąganiu Drewitza, nad ranem 20 X wycofał się do Stęszewa i dalej na Częstochowę, dokąd przybył 3 listopada 1770. [na podstawie Internetowy Słownik Biograficzny – http://www.ipsb.nina.gov.pl/]

W Poznaniu, w 1929 roku odbyły się uroczystości w rocznicę 150 lecia śmierci generała

Materiały Archiwum Państwowego w Poznaniu

1804 Urodził się Seweryn Mielżyński, powstaniec wielkopolski, działacz społeczno – gospodarczy i polityczny, malarz.

1815 Urodził się Maksymilian Jackowski, wielkopolski działacz społeczno-gospodarczy. Organizator i patron kółek rolniczych.

Maksymilian Jackowski (1815 -1905)Realizując podstawowy cel – naukę racjonalnej gospodarki i samodzielności zrzeszonych rolników – doprowadził również do wykształcenia się licznej grupy średnich i bogatych rolników, działających solidarnie oraz świadomych politycznie i narodowo. Miało to duże znaczenie w okresie Kulturkampfu i działania Niemieckiej Komisji Kolonizacyjnej.

To z jego inicjatywy powstały czasopisma “Rocznik Kółek” (w 1875) i “Poradnik Gospodarski” (w 1889). Ogromna popularność wśród rolników sprawiły, że zyskał przydomek “Króla chłopów”.

W 1885, w związku z pracą, przeprowadził się do Poznania, gdzie zmarł 14 stycznia 1905.

1880 W Poznaniu założono Towarzystwo Czytelni Ludowych.

TCL szerzyło oświatę wśród polskiej ludności, zakładało biblioteki i czytelnie oraz organizowało odczyty. W 1950 roku wojewoda poznański Feliks Widy-Wirski pod naciskiem Urzędu Bezpieczeństwa rozwiązał Towarzystwo, a majątek przejął Skarb Państwa (bez powiadamiania nawet ówczesnego prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który zgodnie ze Statutem z 1933 był dysponentem majątku na wypadek jego likwidacji). Obecnie koła Towarzystwa znajdują się m.in. w Gnieźnie, Wrześni oraz Strzelnie.

1891 Z inicjatywy poznańskiego Towarzystwa Trzeźwości „Jutrzenka” w kamienicy przy ulicy Wielkie Garbary 40 otwarto kawiarnię “bez alkoholicznych napoi”.

Kawiarnia czynna była w godz. od 8 rano do 22. Serwowano w niej kawę, herbatę, czekoladę pitną (tylko w niedziele i święta), mleko w szklankach, ale także obiady i kolacje. Dla gości, którzy zamierzali spędzić tu więcej czasu, wyłożono polskie i niemieckie pisma, takie jak “Pobudka do szerzenia wstrzemięźliwości”, “Nowiny Raciborskie” czy “Pielgrzym”13, a dla rozrywki szachy, warcaby, domino. [Na podstawie: Walka z pijaństwem w Poznaniu w latach 1890-1914, Waldemar Karolczak, KMP 4/2000]

Garbary początek XX wieku

1903 W Poznaniu odsłonięto pomnik Bismarcka. (na dzisiejszym placu Mickiewicza)

Pomnik odsłonił Herbert von Bismarck – najstarszy syn Żelaznego Kanclerza, w towarzystwie małżonki oraz Heinrich Tiedemann – współzałożyciel Hakaty. Monument przedsatwiał Bismarcka w buńczucznej pozie stojącej, w mundurze kirasjerskim, z kirasjerskim pałaszem w dłoni, w pickelhaubie. Drugą dłoń wspierał na dębowym korzeniu, na którym leżała mapa poznańskiego. Postać stała na lakonicznym, prostym cokole, co pozwalało skierować pełną uwagę na Kanclerza.

Pomnik Bismarska 1903-1905

1925 Przedłużono torowisko tramwajowe na ulicy Górna Wilda (28 Czerwca) od fabryki H. Cegielski do ulicy Wspólnej na Dębcu, dokąd skierowano linię 4. [Jan Wojcieszak, Tramwaje elektryczne w Poznaniu, w: Kronika Miasta Poznania, 1998 nr 2, s. 340]

1986 Oddanie do użytku Dzwonu Pokoju i Przyjaźni Między Narodami na poznańskiej Cytadeli.

Wzdłuż Alei Republik na Cytadeli zgromadziły się rzesze mieszkańców stolicy Wielkopolski; przybyły delegacje władz oraz młodzieży szkół podstawowych i średnich województwa poznańskiego. Obecni byli: członkowie Sekretariatu Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, z I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego Edwardem Łukasikiem (…) odnotował Głos Wielkopolski.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele placówek konsularnych czynnych w Poznaniu: konsul generalny Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, minister pełnomocny, Iwan Bojko i konsul Stanów Zjednoczonych Ameryki Płn. Mary Rose Brandt.

Dzwon Pokoju Cytadela (2015)

ZDARZYŁO SIĘ 11 PAŹDZIERNIKA

1779 W bitwie pod Savannach zginął Kazimierz Pułaski, jeden z dowódców konfederacji barskiej. Był uczestnikiem walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W wojskach amerykańskich zyskał stopień generała i zorganizował kilkusetosobowy oddział kawalerii, na jego czele stoczył w marcu 1779 roku bitwę pod Charlestonem w Południowej Karolinie, która rozsławiła jego imię.

1868 Thomas Edison opatentował swój pierwszy wynalazek, urządzenie do liczenia głosów wyborczych.

1933 Po raz pierwszy w USA obchodzono Dzień Pułaskiego.

1938 Prezydent RP Ignacy Mościcki wydał dekret o zjednoczeniu Zaolzia z Polską.

1939 Albert Einstein poinformował prezydenta USA, Franklina Delano Roosvelta o możliwościach produkcji i zniszczeń bomby jądrowej.

1947 Powołano do życia Światową Organizację Meteorologiczną (WMO). Sukcesorka IMO założonej w 1878 r. Konwencja w tej sprawie weszła w życie 23.03.1950 r.

1958 NASA wystrzelił na orbitę Pioneera 1 – swój pierwszy aparat kosmiczny.

1962 Papież Jan XXIII otworzył pierwszą sesję Soboru watykańskiego II. Zakończony w 1965 r. przyniósł 16 rewolucyjnych dokumentów, które wyznaczały drogę Kościoła w przyszłości, określały zasadę kolegialności i odnowę liturgii (wprowadzenie języków narodowych), położyły nacisk na dialog między wyznaniami.
http://www.youtube.com/watch?v=4BqkY_HbQLM

1963 Niedaleko Grass we Francji zmarła Edith Piaf, (Gassion) największa piosenkarka w historii piosenki francuskiej, obdarzona silnym dramatycznym głosem. Występowała w większości krajów europejskich. Miała 48 lat. W pogrzebie wzięło udział blisko 40 tysięcy osób. Już za życia stała się legendą i to nie tylko ze względu na charakterystyczny, silny, dramatyczny głos, który, przy niewielkim wzroście i drobnej sylwetce artystki potęgował tylko jej sceniczną wielkość. Znane były jej romanse, alkoholizm i uzależnienie od narkotyków. Wiele piosenek Edith Piaf na zawsze związanych jest z jej nazwiskiem. Należą do nich m.in. “La Vien en rose”, “Padam, padam”, “Milord”, “Je ne regrette rien”

1965 Urodził się Sean Patrick Flanery, aktor (Young Indiana Jones, Powder).

1966 Urodził się Luke Perry, aktor amerykański. (Dillon-Beverly Hill 90210)

1966 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „Reach Out, I’ll Be There” – The Four Tops.
http://www.youtube.com/watch?v=Ky5_WeQWfeY&feature=related

1967 Zmarła Halina Poświatowska – poetka, prozaik. Autorka m.in. autobiograficznej “Opowieści dla przyjaciela”, zbiorów poetyckich: “Hymn bałwochwalczy”, “Dzień dzisiejszy”, “Oda do rąk”.

1975 Bill Clinton poślubił Hillary Rodham.

1982 Wrak flagowego statku króla Anglii Henryka VIII “Mary Rose” został podniesiony z dna po 437 latach od zatonięcia. Nie było to szczególnie trudne przedsięwzięcie gdyż statek cały czas znajdował się na terenie portu, zatonął bowiem nie wypłynąwszy nawet ze swojego doku.

1987 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „Lost In Emotion” – Lisa Lisa & Cult Jam.

1996 Numer 1 europejskiej listy przebojów: „Wannabe” – Spice Girls.

1998 Odbyły się wybory samorządowe według nowych zasad trzystopniowego podziału administracyjnego. Uprawnionych do głosowania było 28 618 558 obywateli. Wybrano 63 767 radnych.

1998 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: „Girlfriend” – Billie; UK Top Album: „..Hits” – Phil Collins.

2001 Prezydent RP podpisał Ustawę o podpisie elektronicznym. Popisał ją na dwa sposoby: tradycyjnie – piórem i elektronicznie.

2003 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Baby Boy” – Beyonce feat. Sean Paul; US Top Album: “Speakerboxxx/The Love Below” – Outkast.

Imieniny obchodzą; Aldona, Emiliusz, Emil, Marian, Franciszek, Konrad, Aleksander

Aldona, to imię pochodzenia litewskiego, związane być może ze staropruskim imieniem Al. – degut, albo z białoruskim Ałdonia mającym swój rodowód w Grecji – Eudokia

Kobieta o tym imieniu jest energiczna, przedsiębiorcza i nie znosi dwuznacznych sytuacji. W postępowaniu zasadnicza, choć delikatna, zdolna obdarzyć innych uczuciami. Jest dobrą towarzyszką życia.

Emil, to spolszczona poprzez francuską formę Emile forma imienia Emiliusz.
Mężczyzna o tym imieniu jest delikatny, nieśmiały, mocno angażuje się związki uczuciowe. Ma zdolności artystyczne. Jest szczery i prawdomówny, ale nie odkrywa szybko swych tajemnic, nawet osobom bliskim.

Marian, imię łacińskie; w kręgu kultury chrześcijańskiej oznacza tyle co maryjny, a Maria znaczy „napawać radością”, a w kręgu kultury rzymskiej to tyle, co związany z Mariuszem.

Aleksander pochodzi z języka greckiego, znaczyło: “broniący, troszczący się o mężów”. Aleksander jest otwarty na wszelkie nowości życiowe, ma opinię człowieka nowoczesnego. Choć jest pracowity, lubi wygodne życia, co może spowodować oddanie się lenistwu. Ma duże poczucie humoru, jest elokwentny, lubi muzykę.

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia, Archiwum Państwowe w Poznaniu, Wielkopolska Bblioteka Cyfrowa

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • Edith Piaf mieszkala w Plascassier (kilka km na pld wsch od Grasse, droga do Valbonne) – Grasse pisze sie z “e” na koncu….