Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 13 SIERPNIA

Gwarna  Foto: fotopolska

Słońce w znaku Lwa

KALENDARIUM POZNANIA 2Człowiek urodzony 13 sierpnia nie lubi ukrywania i tajemnic – i zawsze przekłada postępowanie otwarte i prawne ponad wykręty, wyjaśnienia i tłumaczenia – nawet gdyby z tego powodu miały dlań wyniknąć skutki jak najgorsze. Ma doskonałe zdolności analityczne i potrafi czytać w duszach ludzkich. Łączą go silne więzy uczuciowe z innymi. Okazuje dużo dyskrecji. Jest przewidujący, pełen intuicji i posiada wybitne zdolności wykonawcze.

Jest to człowiek szczery, otwarty, pełen energii – a także uduchowiony, dążący do wzniosłych celów. Nieraz prowadzi głębokie badania i zdobywa mądrość. Doskonale rozumie prawa rządzące życiem społeczeństwa. Władczy – potrafi rządzić innymi, i zazwyczaj też w zakresie kierowania i organizowania innych ludzi czeka go powodzenie.

Cytaty na dziś:

•    Kto ma przeciwko sobie głupców, zasługuje na zaufanie.  Jean Paul Sartre
•    Szczęście jest zawsze tam, gdzie człowiek je widzi. Henryk Sienkiewicz
•    Convenienter naturae vivere – Żyć w zgodzie z naturą. Zenon z Kition (ok. 336 – 264 p.n.e.)

Podstawowe Prawdy Informatyki (wg Murphy’ego)
Awaria komputera wyczekuje cierpliwie na najbardziej niedogodny moment, aby bezlitośnie zaatakować.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1767 Na czterech narożnikach rynku ogłoszono uniwersał Jego Wysokości Księcia [Karola, „Panie Kochanku”] Radziwiłła, wojewody wileńskiego i marszałka konfederacji, który głosi, iż każdy ze szlachty, który odmówi przystąpienia do konfederacji zostanie uznany za wroga Ojczyzny.

Wszyscy żołnierze z garnizonu miejskiego wyszedłszy razem z dowódcami i sztandarami poza bramy miasta, zaprzysięgli wierność i posłuszeństwo wspomnianemu Jemu Wysokości Księciu, marszałkowi konfederacji.

Stary Rynek ok. 1830

Na podstawie: Kroniczka rezydencji Karmelitów Trzewiczkowych w Poznaniu przy kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa na ul. Żydowskiej. Opracowane przez Jacka Wiesiołowskiego, Wydawnictwo Miejskie, 2005

1920 W Strzyżowie urodził się Gerard Górnicki, prozaik, publicysta, felietonista oraz autor sztuk scenicznych, wieloletni prezes Poznańskiego Związku Literatów Polskich.

Ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W okresie okupacji był żołnierzem Armii Krajowej w rejonie Rzeszowa oraz nauczycielem w tajnym szkolnictwie. Od 1950 mieszkał w Poznaniu, gdzie w latach 1950–1980 pracował w szkolnictwie. Debiutował w 1955 na łamach dziennika “Gazeta Poznańska” jako prozaik. Otrzymał dwukrotnie nagrodę miasta Poznania w latach 1968 oraz w 1975. Zmarł 31 lipca 2008 r.

Sztuka Gerarda Górnickiego “Poszli ci, którzy powinni” wystawiona w Teatrze Polskim w Poznaniu z okazji 60. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego [27.12.1978], fot. Stanisław Wiktor / Cyryl

Ignacy Mielżyński1920 Liczący 878 ludzi i 350 koni pułk pod dowództwem rotmistrza Ignacego Mielżyńskiego wyruszył na front wojny z bolszewikami, a 5 dni później odniósł wspaniałe zwycięstwo zdobywając Brodnicę i odrzucając 7 pułk strzelców rosyjskich.

Pułk zorganizował z własnej inicjatywy hrabia Mielżyński z Chobienic pod Wolsztynem.

1 Pułk Ochotniczy Jazdy Wielkopolskiej nr 125, był najszybciej skrzykniętym w całej Rzeczypospolitej – po w zaledwie 48-godzin.

Źródło: M. Januszkiewicz, M. Pleskaczyński, Księga Rozmaitości Wielkopolskich, Poznań 2006

Stanislaw_Sroka1967 Zmarł Stanisław Sroka, prezydent Poznania w latach 1945-48.

Ukończył Gimnazjum im. Marii Magdaleny (matura w 1929). Studiował na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego, przed II wojną światową działał w samorządzie rzemieślniczym.  16 lipca 1945 został prezydentem Poznania, funkcję pełnił trzy lata.

Mimo planów zburzenia zamku cesarskiego w Poznaniu postanowił (po konsultacjach z Bolesławem Bierutem) pozostawić tę budowlę.

W październiku  1948 został powołany na stanowisko wiceprezydenta Warszawy a następnie przewodniczącego Prezydium Rady Narodowej. 19 maja 1953 został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Komunalnej; przez cały okres II kadencji Sejmu (1957-1961) pozostawał kierownikiem resortu. W maju 1961 został powołany na stanowisko ministra gospodarki komunalnej i pełnił je do końca życia. Miał udział m.in. w budowie zbiornika wodnego i zapory w Goczałkowicach.

Zamek Cesarski w Poznaniu, lata 1945-50 Foto: fotopolska.eu

Zamek Cesarski w Poznaniu, lata 1945-50,  fot: fotopolska.eu

1975 Przy ul. Mylnej (narożnik Kościelnej) otwarto nowy “Sam” spożywczy o powierzchni 830 m2. (KMP 1/76)

1968 Urodził się Piotr Urbański, neolatynista, historyk literatury, operolog, edytor i nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

W Instytucie Filologii Klasycznej wdraża nowoczesne kierunki łącząc klasyczne wykształcenie z nowymi technologiami.

ZDARZYŁO SIĘ 13 SIERPNIA

1415 Król Anglii Henryk V wylądował na francuskim wybrzeżu u ujścia Sekwany.

1521 Po trzymiesięcznym oblężeniu wojska Hernando Corteza ponownie zdobyły stolicę Azteków, Tenochtitlan. Na jej gruzach powstało Mexico City.

1624 Kardynał Richelieu został pierwszym ministrem króla Francji Ludwika XII.

1814 Przylądek Dobrej nadziei został formalnie scedowany Brytyjczykom przez Holendrów.

1831 Nat Turner zainicjował powstanie niewolników w Wirginii.

1863 W Paryżu zmarł Eugene Delacroix, francuski malarz. Artysta nie lękał się śmierci, ale bardzo niepokoił go sąd, jaki wyda o nim potomność. Chciałbym wrócić na ziemię za sto lat – wzdychał – żeby przekonać się, co ludzie o mnie mówią.

1873 Urodził się Józef Haller, generał, dowódca polskiej armii we Francji. (Zm. 4.06.1960)

1888 Urodził się John Baird, brytyjski wynalazca, jeden z twórców podstaw telewizji.

1889 William Gray otrzymał patent na aparat telefoniczny na monety.

1899 Urodził się Alfred Hitchcock, angielski reżyser i scenarzysta. Mistrz filmów grozy, twórca wielu obrazów sensacyjnych i kryminalnych jak “Okno na podwórze” i “Ptaki”. Zm. 29 kwietnia 1980 roku.

Alfred Hitchcock Foto: cc/wiki

1900 Niemiecki parowiec Deutschland ustanowił nowy rekord szybkości na trasie Ameryka – Europa. Odległość z Nowego Jorku do Plymuth w Anglii pokonał w 5 dni 11 godzin i 45 minut.

1907 Na ulice Nowego Jorku wyjechała pierwsza taksówka.

1910 Zmarła Florence Nightingale, angielska pielęgniarka, twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa. W czasie wojny krymskiej zorganizowała opiekę pielęgniarską nad rannymi żołnierzami angielskimi. Założyła pierwszą szkołę pielęgniarek w Londynie. Była ekspertem armii angielskiej do spraw pielęgniarstwa i opieki nad żołnierzami. Urodziła się 12 maja 1820 roku.

1914 W Minnesocie założono pierwszą amerykańską linię autobusową Greyhound.

1923 Do Gdyni wpłynął pierwszy statek pełnomorski – “Kentucky” pod francuską banderą.

1926 Urodził się Fidel Castro Ruz – I sekretarz KC Komunistycznej Partii Kuby, przewodniczący Rady Państwa Republiki Kuby – dyktator.

1940 Lotnictwo niemieckie rozpoczęło zmasowane naloty bombowe na Wielką Brytanię. Rozpoczęła się powietrzna bitwa o Anglię.

1950 Urodził się Krzysztof Kolberger, aktor, reżyser teatralny. Role filmowe: “Na straży swej stać będę” Kutza, “Kontrakt” Zanussiego, “Rajska jabłoń” i “Dziewczęta z Nowolipek” Barbary Sass, reżyserował na scenie Opery Wrocławskiej “Krakowiaków i górali” Bogusławskiego, grał w telewizyjnych serialach “Kuchnia polska” J.Bromskiego, “Ekstradycja”.

1960 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „It’s Now Or Never” – Elvis Presley. Nagranie rozeszło się na świecie w ilości 20 mln kopii stając się najlepiej sprzedawanym małym krążkiem w karierze Presley’a.

1961 Władze NRD zamknęły granicę między wschodnim i zachodnim sektorem Berlina. Jednostki armii i policji rozpoczęły odgradzanie Berlina Wschodniego od Zachodniego, murem, barykadami i zasiekami z drutu kolczastego.

1976 Odbył się pierwszy koncert grupy The Clash.

1976 Rząd wprowadził na okres przejściowy kartki na zakup cukru (2 kg miesięcznie).

1979 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „Good Times” – CHIC. Utwór napisali członkowie grupy Nile Rodgers i Bernard Edwards, którzy komponowali również dla Diany Ross, Sister Sledge, Davida Bowie, Duran Duran i Madonny.

1998 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: „The Boy Is Mine” Brandy & Monica.
http://www.youtube.com/watch?v=Va1Y6uAgNJY

1999 Zmarła Maria Krüger, literatka. Autorka wielu poczytnych książek dla młodzieży, m.in. “Karolcia”, “Godzina pąsowej róży”, twórczyni widowiska telewizyjnego “Miś z okienka”.

2000 Numer 1 brytyjskiej listy przebojów: „I Turn To You” – Melanie C; UK Top Album: „Ronan” – Ronan Keating.

Imieniny obchodzą; Hipolit, Kasjan, Dacjusz, Helena, Diana

Henryk, to imię germańskie złożone z członów: heim – ojczyzna i rihhi – władca. Całość można interpretować jako „Pan domu”, „władca ojczyzny”.
Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Henricus, ang. Henry, fr. Henri, niem. Heinrich, wł. Enrico, hiszp. Enrique, ros. Genrich.

Imię Diana ma łacińskie pochodzenie. Było imieniem rzymskiej boginii łowów, lasów i zwierząt oraz księżyca. Subtelna w postępowaniu, ma silny charakter, jest zasadnicza i konserwatywna. Lojalna wobec przełożonych, zaradna i przedsiębiorcza.

Imię Hipolit pochodzi od greckiego Hippolytosa i oznacza “tego, który puścił wolno konie”. W mitologii greckiej nosił je syn Tezeusza, który odrzuciwszy miłość macochy Fedry został fałszywie przez nią oskarżony przed ojcem. Hipolit jest mężczyzną odważnym, dumnym i błyskotliwym. Często awangardowy, nieco szokuje otoczenie mocno oryginalnym sposobem bycia. W miłości czuły i oddany bez pamięci.

Kasjusz to imię utworzone od nazwy rodu rzymskiego Cassia, pierwotnie oznaczało osobę biedną. Kasjusz potrafi wytrwać w tym, co według niego jest słuszne. Jest odważny, zdecydowany i uczuciowy. Duży wpływ na jego aktywność i efekty działania ma nastrój. Często bywa zawzięty i mściwy.

Dacjusz, imię to oznaczało kiedyś osobę pochodzącą z Dacji, lub też wyzwoleńca, imię łacińskie

Użyte w artykule zdjęcia: fotopolska.eu, wikipedia, cc/wiki, internet, NAC/wikipedia, Stanisław Wiktor / Cyryl, fotopolska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz