BizNews

Eurocash ofiarą oszustów?

banknoty euro  Foto: sxc

Zarząd spółki Eurocash z Komornik pod Poznaniem podejrzewa, że firma mogła paść ofiarą grupy wyłudzającej VAT. Zgłoszono już do poznańskiej Prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Wykrycie nieprawidłowości może też oznaczać wpłatę do Skarbu Państwa ponad 120.000.000 złotych.

Badanie prawidłowości rozliczeń VAT przez spółki z Grupy Eurocash za lata 2013-2017, które zakończyło się w tym tygodniu, wskazują na nieprawidłowości. Bardzo możliwe, że ich wykrycie, wymusi złożenie korekt deklaracji VAT i zapłatą podatku.

Przeprowadzona przez Zarząd analiza jego wyników wskazuje na to, iż Eurocash była wykorzystywana w mechanizmie wyłudzania VAT przez grupę podmiotów zewnętrznych w transakcjach dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – czytamy w komunikacie spółki.

Zarząd spółki, jako pokrzywdzony, złożył w Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, w szczególności, oszustwa.

Możliwe, że Eurocash może być zmuszony zwrócić do Skarbu Państwa podatku VAT. Według wstępnych szacunków może to być kwota 121.450.511 złotych. Spółka wpłaciła już na konto Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu kwotę 95.746.902 zł jako zabezpieczenie zapłaty ewentualnego zobowiązania.

Biorąc pod uwagę obroty pozostałych spółek z Grupy, realizowane na transakcjach dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, ryzyka związane z takimi ewentualnymi nieprawidłowościami są niematerialne – czytamy dalej w komunikacie.

Spółka Eurocash wstrzymała równocześnie dokonywanie tego typu transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Użyte w artykule zdjęcia: sxc

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz