smaczneGO

Kiszonki nie tylko od święta!

Zupa grzybowa na koniaku  Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab

Smak pamiętanych od dziecka potraw wigilijnych, łazanek z kapustą i grzybami czy drożdżowych pasztecików z nadzieniem nieodłącznie kojarzy się Polską. Choć w mieszkańcach innych części świata pomysł jedzenia sfermentowanych warzyw nieraz budzi brak zaufania, dla nas są ważnym elementem kulinarnej tradycji i doskonale zdajemy sobie sprawę z ich zdrowotnego znaczenia.

Sięganie po kiszonki wynika z chęci urozmaicenia naszej diety i tęsknoty za smakiem warzyw również poza sezonem.

Od wieków w polskiej kuchni występowały głównie składniki pochodzenia regionalnego. W kuchni popularne były grzyby i owoce leśne, a także zboża i warzywa takie jak kapusta, groch, fasola, rzepa, marchew, buraki czy ogórki, które na stałe zagościły w menu – tłumaczy popularność kiszonek profesor Jarosław Dumanowski z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Dodatkowym plusem kiszonek jest ich uniwersalność – można się nimi zajadać nie rezygnując z diety wegetariańskiej i wegańskiej. Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych polskich przystawek serwowanych na zimno, obok śledzi, galaretek mięsnych i sałatek. Według informacji encyklopedii kuchni świata Pyszne.pl Foodwiki, kiszoną kapustę czy ogórki preferujemy jako dodatek do potrawy mięsnej a nie w formie oddzielnego posiłku. Ciekawe efekty smakowe dają kiszonkowe połączenia: kalarepy z chrzanem i pietruszką lub kalafiora i groszku z koperkiem, pietruszką i czosnkiem. Odpowiednio przygotowane, mogą być zjedzone po odczekaniu zaledwie 5 dni.

Najpopularniejsze polskie potraw na świątecznym stole

Barszcz czerwony – Wigilia to wyjątkowy czas w roku i jedyny, kiedy barszcz czerwony pojawia się w każdym polskim domu. W podstawowej wersji przygotowuje się go gotując kiszone buraki razem z sokiem powstałym w procesie kiszenia. Zdecydowanie można o nim powiedzieć „zupa z tradycjami” – wzmianki o nim pojawiają się już w XVI wieku.

Pierogi z kapustą i grzybami – Zdecydowany faworyt statystyk zamówień Pyszne.pl, bijący na głowę pierogi z mięsem i ruskie. Jedno z 12 dań obecnych na wigilijnym stole. Ile polskich rodzin, tyle sekretnych sposobów na przygotowanie najlepszych pierogów świata, z wykorzystaniem różnego rodzaju mąki i farszu, słodkich lub wytrawnych. Niezależnie od przepisu, wypiekane półksiężyce przyciągają do Polski ludzi z całego świata.

Żur wigilijny – Przygotowywany na wywarze z jarzyn połączonym z żurowym zakwasem, jest mocniej doprawiony i kwaśniejszy niż jego wielkanocna wersja. Niekiedy zabiela się go słodką śmietaną, zawsze doprawiając pietruszką, liściem laurowym i zielem angielskim. Ta prosta zupa może być serwowana podczas Wigilii dzięki podaniu jej ze suszonymi grzybami i ziemniakami zamiast białej kiełbasy.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / tab

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz