Kino MUZA

Kino MUZA

Adres: Św. Marcin 30
Poznań

Kino MUZA - zapowiedzi wydarzeń

Kino Muza działa od 1908 roku – zostało otwarte pod nazwą”Theater Apollo”. W 1910 roku przybrało nazwę “Colosseum”, w 1934 “Europa”, 1935 “Świt”, w 1940 “Zentral Lichtspiele”, w 1945 “Wolność” i od lat 50-tych “Muza”. Motto kina brzmi: WIEMY, CO GRAMY.

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 15.07.2010 - start godzina 18:00

ANIMATOR 2010 – RETROSPEKTYWY MISTRZÓW – Caroline Leaf – krótki metraż



RETROSPEKTYWY MISTRZÓW – Caroline Leaf – krótki metraż /62 min./

PIASEK CZYLI PIOTRUŚ I WILK / SAND OR PETER AND THE WOLF / 1969 / 9’59’’

Swobodna adaptacja bajki „Piotruś i wilk”, historia chłopca zmagającego się ze strachem przed ciemnością, lasem i wilkiem. Film ukazuje niezwykłe możliwości plastyczne piasku. To ogólnie dostępne tworzywo staje się w rękach animatorki wysublimowanym środkiem ekspresji. Caroline Leaf stosuje tu po raz pierwszy technikę animacji sypkiej realizowanej bezpośrednio przed kamerą – metodę tę będzie udoskonalać w swoich kolejnych filmach. Autorem muzyki jest Michael Riesman.

SOWA, KTÓRA POŚLUBIŁA GĘŚ / THE OWL WHO MARRIED A GOOSE / 1974 / 7’30’’

Film oparty na eskimoskiej legendzie o sowie, która zakochując się w gęsi, wpada w poważne tarapaty. Według wierzeń Inuitów sowa łamie ważną regułę obowiązującą na Północy: nie próbuj być kimś innym niż jesteś. Aby przetrwać w surowym klimacie należy respektować prawa natury. Historię opowiedziana jest za pomocą animacji sypkiej. Muzykę i efekty dźwiękowe są dziełem starych kobiet eskimoskich, które z pokolenia na pokolenie przekazują sztukę naśladowania odgłosów zwierząt, wykorzystywaną niegdyś podczas polowań.

ULICA / THE STREET / 1976 / 10’04’’

Adaptacja opowiadania Mordecai Richlera, opartego na wspomnieniach pisarza z dzieciństwa spędzonego w żydowskiej dzielnicy Montrealu. Rodzina dzieląca ciasne mieszkanie opiekuje się umierającą babcią. Wnuk marzy o przejęciu pokoju babci po jej śmierci. Historia ukazuje rozdarcie emocjonalne, które rodzi ta sytuacja. Film zrealizowano techniką malowania na szkle bezpośrednio przed kamerą. Zdobył on wiele nagród, w tym nominację do Oskara w 1977 roku.

PRZEMIANA PANA SAMSY / THE METAMORPHOSIS OF MR. SAMSA / 1977 / 9’32’’

Na podstawie opowiadania Franza Kafki – historia mężczyzny, który przepotwarza się w karalucha. Z powodu swojego odrażającego wyglądu ten sumienny, kochający syn i brat nie jest w stanie wyrazić swoich uczuć: wstydu, poczucia winy i potrzeby miłości. Film oddaje typową dla Kafki atmosferę niepokoju i alienacji. Ta animacja w materii sypkiej zdobyła Grand Prix na XV Międzynarodowym Festiwalu Krótkich Filmów w Krakowie.

WYWIAD / INTERVIEW / 1979 / 13’21’’

Zwyczajny dzień z życia dwóch animatorek, Caroline Leaf i Veroniki Soul – przyjaciółek, reżyserek i odmiennych osobowości, których charaktery zderzają się w ich wypowiedziach na swój temat i w technikach, których używają do sportretowania siebie.

DWIE SIOSTRY / TWO SISTERS / 1990 / 10’26’’

Alegoryczna opowieść o skomplikowanym, wzajemnym uzależnieniu dwóch sióstr. Ich relacja zmienia się wraz z pojawieniem się intruza w ich położonym na odludziu i pilnie strzeżonym domu. Z powodu oszpecenia Viola – która jest pisarką – chowa się przed światem w mrocznym pokoju. Podsycająca jej lęk przed życiem siostra, znajduje spełnienie w opiekowaniu się nad nią. Film operuje motywami światła i ciemności, które są jedynymi elementami wizualnymi – białe kreski narysowane bezpośrednio na czarnej emulsji naświetlonej taśmy 70 mm.

SPOTKANIE / I MET A MAN / 1991 / 0’51’’

Spot wyprodukowany dla MTV. Fantazja zainspirowana niemilknącym wiatrem hulającym po wybrzeżu irlandzkiego hrabstwa Cork, gdzie reżyserka mieszkała podczas pracy nad filmem. Obraz zrealizowano techniką drapanki bezpośrednio na taśmie 35 mm, a kolor dodano podczas postprodukcji.

Kino Muza, godz. 18.00, bilety: 10 zł